ՀՀ արտգործնախարար. ԵԽ-ին պատիվ չի բերում ոչ միայն Ադրբեջանի նախագահությունը, այլ նաև՝ անդամակցությունը 04/30/2014 18:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոլորտում տիրող իրավիճակի մասին բարձրաձայնել են հենց Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պաշտոնյաները: Միայն վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարն երկու հայտարարություն է արել Ադրբեջանում հիմնարար ազատությունների և հատկապես՝ խոսքի ազատության, և ընդհանրապես մարդու իրավունքների ոլորտում իրավիճակի վատթարացման վերաբերյալ:
Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ի պատասխան «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանի հարցի:
Պատգամավորը, մասնավորապես, հետաքրքրվեց, թե, որպես ԵԽ-ում արդեն նախագահած երկրի արտգործնախարար, չի պատրաստվում արդյոք Է.Նալբանդյանը ԵԽ-ում բարձրաձայնել Արդրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրները, հաշվի առնելով, որ մի քանի օրից Ադրբեջանը ստանձնելու է Եվրոպայի խորհրդում նախագահությունը:
«Մենք լավ գիտենք, որ հայատյացությունը, անհանդուրժողականությունը, խտրականությունը դարձել են սովորական երևույթ Ադրբեջանում, և ես կարծում եմ, որ ոչ միայն Եվրոխորհրդում նախագահությունը, այլ նաև այդ կազմակերպությունում անդամակցությունը պատիվ չի բերում այդ կարևոր կառույցին»,-ասաց Է.Նալբանդյանը:

Эдвард Налбандян: Членство Азербайджана в Совете Европы не делает чести этой важной структуре 04/30/2014 18:51 | Лента новостей
Именно высокопоставленные чиновники Совета Европы подняли вопрос о царящей в Азербайджане ситуации в сфере прав человека. Только за последнюю неделю комиссар по правам человека СЕ сделал два заявления касательно ухудшения ситуации с основными свободами в Азербайджане и в особенности свободой слова и правами человека в целом.
Такое заявление в Национальном Собрании Армении сделал министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос депутата фракции “Наследие” Тевана Погосяна.
Депутат, в частности, поинтересовался, не собирается ли Э. Налбандян в качестве главы МИД Армении - страны, председательствовавшей в Совете Европы, затронуть в СЕ проблемы, связанные с правами человека в Азербайджане с учетом того, что через несколько дней к Азербайджану перейдет председательство в СЕ.
“Мы хорошо знаем, что армянофобия, нетерпимость, дискриминация стали обычным явлением в Азербайджане, и я полагаю, что не только председательство в Совете Европы, но и сам факт членства (Азербайджана - Примеч. ред.) в этой организации не делают чести этой важной структуре”, - отметил Э. Налбандян.