Հովհաննես Սահակյանը` ԱԺ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ 04/30/2014   14:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովում այսօր կայացած գաղտնի քվեարկության արդյունքներով ԱԺ Պետական-իրավական հարցերի  մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար, նույն հանձնաժողովի անդամ, 37-ամյա Հովհաննես Սահակյանը:
Ինչպես ԱԺ նիստում քիչ առաջ հայտարարեց Ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Սուքիաս Ավետիսյանը, միակ թեկնածուի օգտին քվեարկել է  80 , դեմ`  5 պատգամավոր:
ԱԺ  131 պատգամավորներից քվեարկությանը մասնակցել են 86 –ը:  1 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն` մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ընդունվում է քվեարկությանը մասնակցած պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ, եթե քվեարկությանը մասնակցել է պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին, այն է` առնվազն 66 պատգամավոր:
Հիշեցնենք, որ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Հարությունյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարել են՝ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Այդ պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունքը վերապահված է ՀՀԿ խմբակցությանը:

Председателем Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам стал Ованнес Саакян 04/30/2014   14:47  |  Лента новостей
По  итогам состоявшегося сегодня в парламенте голосования  председателем Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам избран секретарь фракции правящей Республиканской партии Армении, член той же комиссии 37-летний Ованнес Саакян.
Как сообщил немногим ранее на заседании парламента председатель временной Счетной комиссии  Сукиас Аветисян, за единственного кандидата проголосовали 80, против- 5 депутатов.
Из 131 депутата НС РА в голосовании приняли участие 86. Один бюллетень признан недействительным.
Правом на выдвижение кандидата на этот пост наделена фракция правящей Республиканской партии Армении.
Напомним депутатские полномочия экс-главы Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Давида Арутюняна были прекращены в связи с его назначением на пост министра-руководителя аппарата Правительства РА. Правом на выдвижение кандидата на этот пост наделена фракция правящей Республиканской партии Армении.