Ընդդեմ հանրապետական պատգամավորի լրագրողների դիմումի քննության ժամկետը երկարաձգվել է 04/30/2014 13:25 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հանձնաժողովն այսօր որոշել է 20 օրով երկարաձգել չորս լրագրողների ընդդեմ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Առաքել Մովսիսյանի՝ «Շմայսի», դիմումի քննարկման ժամկետը:
Ինչպես «Փատինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, սա պայմանավորված է նրանով, որ հանձնաժողովը որոշում կայացնելու համար մտադիր է լսել պատգամավորի պարզաբանումներն ու մեկնաբանությունները: Հանձնաժողովն ապրիլի 15-ի նիստում արդեն լսել էր լրագրողների պահանջը և բացատրությունը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, լրագրողներն իրենց դիմումում հանձնաժողովի ուշադրությունը հրավիրել են ԱԺ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 23-ի արտահերթ նիստում՝ հայ-ռուսական համաձայնագրերը վավերացնելու մասին որոշումների քվեարկության ժամանակ, լրագրողների նկատմամբ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Առաքել Մովսիսյանի վարքագծի վրա:
Թեև նախապես դիմումատուները խնդրել էին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել պատգամավորին, այն է՝ պահանջել, որպեսզի վերջինս հրապարակային ներողությունխնդրի լրագրողներից, սակայն հետագայում վերանայել են դիմումի պահանջը: Նրանք պահանջում են ճանաչել Ա.Մովսիսյանի կողմից պատգամավորի վարքագծի կանոնների խախտումը: Լրագրողները հայտնեցին, որ իրենք ներկայացրել են նաև իրենց պահանջն ապացուցող տեսանյութ:

Комиссия по этике НС Армении продлила срок рассмотрения заявления журналистов против депутата Аракела Мовсисяна, обозвавшего их “обезьянами” 04/30/2014   14:33  |  Актуальная тема
Комиссия НС РА по вопросам этики сегодня постановило продлить на 20 дней срок рассмотрения заявления 4 журналистов против члена парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Аракела Мовсисяна (“Шмайса”)
Как сообщил корреспонденту ИА “ФактИнфо” председатель комиссии Ованнес Саакян, это обусловлено тем, что комиссия для вынесения решения намерена выслушать разъяснения и комментарии депутатов. Комиссия на заседании от 15 апреля уже выслушала требования и объяснения журналистов.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, журналисты обратились в комиссию с заявлением против члена РПА Аракела Мовсисяна. По словам заявителей, они обратили внимание комиссии на поведение А. Мовсисяна в отношении журналистов в ходе состоявшегося 23 декабря минувшего года голосования по решениям о ратификации армяно-российских соглашений. Представители СМИ просили рассмотреть их заявление в порядке, установленном законом о Регламенте НС РА, и привлечь к дисциплинарной ответственности парламентария, а именно: обязать его принести журналистам публичные извинения.