Օրենքը խախտում են, բայց «մաքուր» են մնում 04/29/2014 14:37 | ԼՐԱՀՈՍ
2014 թվականի հունվարի 1-ից ՀՀ-ում սկսվել է նոր նմուշի անձնագրերի և նույնականացման քարտերի տրամադրման գործընթացը:
Ի դեպ, կենսաչափական տվյալներ պարունակող նոր անձնագրի համար պետտուրքի չափը սահմանված է 25 հազար դրամ, իսկ նույնականացման քարտի համար՝ 3 հազար։ Սահմանված կարգի համաձայն, անձնագիրը և նույնականացման քարտը տրամադրվում կամ փոխանակվում են՝ դիմում ներկայացնելու օրվան հաջորդող 15-րդ աշխատանքային օրը:
Իսկ եթե քաղաքացին ցանկանում է սահմանված ժամկետից շուտ ստանալ, կարող է լրացուցիչ վճարել և ստանալ անգամ 1 աշխատանային օրվա ընթացքում: Դրա համար, ի դեպ, սահմանված է 20 հազար դրամ լրացուցիչ վճար, իսկ երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում ստանալ արժե 10 հազար դրամ:
Սա` պաշտոնապես: Իրականում, սակայն, «Փաստինֆո»-ի ընթերցողներն ահազանգում են, որ կառավարության սահմանած այս կարգը, որն արդեն 5 ամիս է, ինչ ուժի մեջ է, մինչև հիմա էլ դեռ չի գործում:
«Կենտրոնական օվիրում 20 000 դրամի մասին աշխատակից կա, որ չգիտի էլ, իսկ ով էլ տեղյակ է, ասում է հնարավոր չէ մեկ օրում»,- ահազանգում է մեր ընթերցողը:
Իսկ մեկ այլ քաղաքացի էլ պատմում է, որ իր երեխայի անձնագրի ուշացման պատճառով հետաձգվել է երաժշտական դպրոցի ավարտական վկայական ստանալը:
Նրա խոսքով` նոր անձնագիր ստանալու համար երեխան պատկան մարմիններում դիմում է ներկայացրել դեռևս մարտի 25-ին: Այստեղ, ի դեպ, նրան տեղեկանք է տրվել, որում նշված է, որ անձնագիրը կարող է ստանալ ապրիլի 15-ին, այսինքն` օրենքով սահմանված ժամկետում: Սակայն, երեխային բանավոր ասվել է, թե անձնագիրը ստանալու համար պետք է ներկայանա մայիսի 10-ից հետո:
«Մայիսի 10-ից հետո»-ն, անշուշտ, խիստ առաձգական հասկացություն է: Բայց փաստն այն է, որ մարտի 25-ին դիմում ներկայացրած երեխան մինչ օրս էլ անձնագիր դեռ չի ստացել: Իսկ սա արդեն սահմանված կարգի խախտում է, որին, կարծում ենք, պատասխանատուները պարտավոր են անդրադառնալ:
Ստացվում է, որ զուտ ձևականորեն, փաստաթղթային ձևակերպումներով օրենքի պահանջը պահպանվում է, թղթի վրա գրվում է հենց օրենքով սահմանված ժամկետը, բայց քաղաքացուն բանավոր կերպով բոլորովին այլ բան է ասվում: Այսինքն` օրենքը խախտվում է, բայց խախտողները «մաքուր» են մնում:
Այս հարցերի կապակցությամբ պարզաբանում ստանալու համար «Փաստինֆո»-ն դիմեց ՀՀ Ոստիկանության Անձնագրերի և վիզաների վարչության պետ Նորայր Մուրադխանյանին:
Նա մեզ հետ զրույցում կտրականապես հերքեց անձնագրերի տրամադրման ժամկետների խախտման մասին լուրերը` միաժամանակ խորհուրդ տալով քաղաքացիներին բողոքների ի հայտ գալու դեպքում դրանցով դիմել անձամբ իրեն:

Ряд жителей Армении столкнулись с бюрократическими проволочками при получении паспортов нового образца 04/29/2014 15:57 | Лента новостей
С 1 января 2014г. в Республике Армении стартовал процесс предоставления паспортов и идентификационных карт нового образца.
Отметим, что госпошлина для нового паспорта, содержащего биометрические данные, установлена в размере 25 драмов, а для идентификационных карт – 3 тыс.драмов. В соответствии с установленным к порядком, паспорт и идентификационную карту выдают или обменивают в течение 15 рабочих дней, следующих за днем подачи заявления.
Если же гражданин желает получить раньше предусмотренных сроков, он может внести дополнительную плату и получить даже в течение одного рабочего дня. Стоимость этой услуги – 20 тыс драмов. Заплатив же 10 тыс драмов, можно получить паспорт в течение трех дней.
Это, что касается официальной процедуры. В действительности же, читатели ИА “ФактИнфо” сообщают, что установленный Правительством порядок, который уже пятый месяц как вступил в силу, до сих пор не действует.
“В центральном ОВИРе есть сотрудники, которые даже не слышали о 20 тыс. драмах, а те, кто в курсе, утверждает, что получить документ в течение одного дня представляется невозможным”, - заявляет наш читатель. Еще один гражданин рассказал, что из-за запоздания с выдачей ее ребенку паспорта перенесли дату получения аттестата об окончании музыкальной школы.
По его словам, для получения нового паспорта подросток подал еще 25 марта заявление в компетентные органы. Здесь ему выдали справку, в котором указано, что можно получить паспорт 15 апреля, то есть в установленный законом срок. Однако, подростку было сказано, что для получения паспорта он должен явиться после 10 мая.
“После 10 мая” – понятие весьма растяжимое. Но факт, что ребенок, подавший заявление 25 марта, до сих пор, не получил паспорта. А это уже нарушение установленного порядка, на который должны обратить внимание ответственные за данную сферу.
Получается, что закон соблюдается лишь формально, в формулировках документов, на бумаге проставляется установленный законом срок, однако гражданину в устной форме заявляют совсем иное. Это означает, что нарушается закон, однако “правонарушители” оказываются чистыми перед законом.
ИА “ФактИнфо” обратилась за комментариями по данному вопросу к начальнику паспортно-визового управления полиции Армении Норайру Мурадханяну.
Он категорически опроверг информацию о нарушении сроков выдачи паспортов, посоветовав сразу при появлении жалоб у граждан обратиться лично к нему.