ՀՀ Նախագահը հրամանագիր է ստորագրել՝ 2014 թվականի ամառային զորակոչ անցկացնելու մասին 04/29/2014 11:37 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահը 2014թ. ապրիլի 29-ին հրամանագիր է ստորագրել՝ 2014 թվականի ամառային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին:
«Ղեկավարվելով «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 11-րդ և «Այլընտրանքային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 6-րդ հոդվածներով` որոշում եմ.
1. 2014 թվականի մայիս-հուլիս ամիսներին անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների ամառային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրացել է մինչև 2014 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ, և որոնք չեն օգտվել զորակոչի տարկետման իրավունքից կամ կորցրել են այն, ինչպես նաև մինչև 2014 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ 18 տարին լրացող՝ Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության կողմից հաստատված ցուցակներում ընդգրկված այն քաղաքացիների, որոնք մասնակցել են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննություններին և մինչև 2014 թվականի հուլիսի 15-ը չեն ներկայացրել զորակոչից տարկետման իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ:
2. 2014 թվականի մայիս-հուլիս ամիսներին զորացրել սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
3. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը` երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել սույն հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о проведении летнего призыва и демобилизации 2014 года 04/29/2014 12:20 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян подписал 29 апреля с.г.. указ о проведении летнего призыва и демобилизации 2014 года. Об этом сообщает Управление по связям с общественностью и средствами информации Аппарата президента РА.
В указе, в частности, говорится:
“Руководствуясь ст.11 закона РА „О воинской обязанности” и ст.6 закона РА „Об альтернативной службе”, постановляю:
В мае-июле 2014 года провести летний призыв на обязательную военную и альтернативную службу тех граждан республики мужского пола, которым исполнилось 18 лет до 30 июня 2014 года включительно и которые не пользовались правом или утратили право на годовую отсрочку от обязательной военной службы. Призыву подлежат также те граждане мужского пола, которым исполнилось 18 лет до 30 июня 2014 года включительно и которые были включены в утвержденные Министерством образования и науки Армении списки в связи с участием во вступительных экзаменах в вузы и до 15 июля 2014 года не предъявили документа, подтверждающего их право на отсрочку.
2. В мае-июле 2014 года демобилизовать военнослужащих, прошедших обязательную военную службу в установленные сроки.
3. Поручить правительству Армении в двухнедельный срок принять соответствующее решение, обеспечивающее исполнение данного указа.