Դամասկոսում ռմբակոծությունների արդյունքում զոհվել է 14 մարդ 04/29/2014   15:18  |  Միջազգային լրահոս
Այսօր Դամասկոսի կենտրոնական շրջանում իրականացված ռմբակոծության արդյունքում զոհվել է 14 մարդ, բազմաթիվ մարդիկ վիրավորվել են: Այս մասին տեղեկացրել է Սիրիայի պետական լրատվամիջոցը:
Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսի վրա հարձակումներն սկսվել են Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի՝ հունիսի 3-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին իր թեկնածությունը առաջադրելուց մեկ օր հետո:
Ինչպես հայտնել է «SANA» լրատվական գործակալությունը, այսօր առավոտյան 4 ռումբ է նետվել Դամասկոսի Շագուր շրջանում: Պետական հեռուստաալիքի հաղորդմամբ՝ ռմբակոծության արդյունքում զոհվել է 14, վիրավորվել 86 մարդ:
Ոստիկանության աշխատակիցը «Associated Press» լրատվական գործակալությանը հայտնել է, որ ռումբերից երկուսը նետվել են դպրոցի համալիրի վրա:
Ռմբակոծության առնչությամբ ոչ ոք պատասխանատվություն չի վերցրել:
Ռմբակոծությունից ընդամենը մի քանի ժամ առաջ Մարդու իրավունքների դիտորդական խումբը մեղադրել է Ասադի ուժերին՝ ապստամբների կողմից գրավված Հալեպում քաղաքացիներին ռմբակոծության ենթարկելու մեջ:

В Дамаске боевики обстреляли здание школы, погибли 14 человек 04/29/2014   16:29  |  Международные новости
Боевики вооруженной оппозиции обстреляли из минометов школьный комплекс Бадреддин аль-Хусейни в Дамаске, расположенный в жилом квартале Шаггур, населенном преимущественно шиитами.
"Террористы выпустили четыре снаряда по этому району. Два из них попали в институт Бадреддина аль-Хусейни и еще два разорвались на площадке перед зданием", - сообщает агентство САНА со ссылкой на источник в полицейском управлении Дамаска. По уточненным данным, погибли 14 человек, 86 ранены. Большинство из них учащиеся и студенты.
Ливанская газета Daily Star отмечает, что обстрел Шаггура был предпринят на следующий день после объявления о выдвижении сирийского лидера Башара Асада кандидатом в президенты. Шиитская община поддерживает Асада, и боевики не случайно выбрали своей мишенью институт Бадреддина аль-Хусейни, пишет издание.
Ранее обстрелам неоднократно подвергались школы в районе Барамки и христианском квартале Касаа, а также в пригороде Джермана, передает ИТАР-ТАСС.