Եռօրյա մարաթոն. Սևանի խնդիրներից մինչև ԱԺ նախագահի ընտրություն 04/28/2014   10:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր կեսօրին կմեկնարկեն Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստերը, որոնք այս անգամ կտևեն երեք օր: Նիստերի  չորրորդ օրը համընկել է մայիսի 1-ի՝ Աշխատանքի օրվա հետ, որը, ըստ «ՀՀ տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքի, ոչ աշխատանքային է:
ԱԺ նիստերի օրակարգում են ԱԺ և Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահների ընտրության հարցերը, նաև առաջնահերթ մի շարք օրինագծեր, որոնց թվում է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի` պարտադիր կուտակային վճարի հետ կապված կառավարության նախաձեռնությունը:
Օրակարգի հաստատումից հետո խորհրդարանը, սակայն, դեռևս պետք է քվեարկի նախորդ՝ մարտի 24-27-ի քառօրյա նիստերում քննարկված մի շարք հարցեր: Դրանց թվում է նաև  ոչ իշխանական չորս խմբակցությունների նախաձեռնությամբ ներկայացված՝ Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նկատմամբ 2012-2013թթ. ընթացքում արագաչափերի և տեսանկարահանող սարքերի կիրառման, վճարովի ավտոկայանատեղերի կազմակերպման, Երևանի ուղևորափոխադրումների ուղեվարձի հնարավոր թանկացման, չշահագործվող ավտոմեքենաների պարտադիր ապահովագրության տուգանքների գործադրման ազդեցությունն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը:
Բացի այդ, ԱԺ-ն պետք է ավարտի նախորդ քառօրյայի վերջին օրը մեկնարկած՝ «Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման և oգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաuտատելու մաuին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկումը: Այն ընդհատվել է հարակից զեկուցողին հարցեր ուղղելու փուլում:
Դրանից հետո միայն խորհրդարանը կարող է անցնել ԱԺ նախագահի ընտրության հարցին: Հիշեցնենք, որ ՀՀԿ-ն այս պաշտոնում որոշել է առաջադրել ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար, կուսակցության փոխնախագահ, 66-ամյա Գալուստ Սահակյանին:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն՝ հարցի քննարկումից հետո կազմակերպվում է գաղտնի քվեարկություն: Ազգային ժողովի նախագահն ընտրվում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ, այն է՝ առնվազն 66 ձայներով:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահ ընտրելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ընդունվում է գաղտնի քվեարկությամբ՝ քվեարկությանը մասնակցած պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ, եթե քվեարկությանը մասնակցել է պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին: Հիշեցնենք, որ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թափուր պաշտոնում ՀՀԿ-ն որոշել առաջադրել նույն հանձնաժողովի անդամ, ՀՀԿ խմբացության քարտուղար, 37-ամյա Հովհաննես Սահակյանին:
Նշենք, որ թեև ՀՀԿ-ն մնացել է առանց իր կոալիցիոն գործընկեր «Օրինաց Երկիր» խմբակցության, այդուհանդերձ խորհրդարանում ունի բացարձակ մեծամասնություն: ՀՀԿ խմբակցությանն անդամակցում են ԱԺ 131 պատգամավորներից 70-ը: Ի դեպ, նրանցից  3-ը՝ Լեռնիկ Ալեքսանյանը, Գագիկ Մելիքյանը և Վահրամ Մկրտչյանն օրերս են մանդատ ստացել՝ փոխարինելով գործադիր մարմնում պաշտոններ ստանձնած ՀՀԿ-ականներ՝ ԱԺ արդեն նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին, Դավիթ Հարությունյանին  և Կարեն Ճշմարիտյանին:

В парламенте Армении стартует “трехдневка”: на повестке - вопрос об избрании нового спикера НС РА 04/28/2014   12:49  |  Лента новостей
В полдень стартуют очередные пленарные заседания Национального Собрания Армении, которые на сей раз продлятся три дня. Четвертый день заседаний совпал с нерабочим днем – Днем трудящихся (1мая).
На повестке заседаний вошли вопросы, связанные с избранием председателей Национального Собрания Армении и главы постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам, а также ряд подлежащих рассмотрению во внеочередном порядке законопроектов, в числе которых инициатива Правительства, касающаяся обязательного взноса Закона РА “О накопительных пенсиях”.
После утверждения повестки парламент должен вынести на голосование ряд вопросов, рассмотренных на предыдущей “четырехдневке”, в числе которых представленный по инициативе непровластной “четверки” законопроект о создании временной комиссии, которая займется изучением влияния введения в 2012-2013гг. дополнительных пошлин, штрафов в отношении физических лиц и юрлиц, скрытого увеличения налогового бремени на граждан путем внедрения радаров контроля скорости, камер, организации платных автостоянок, возможного повышения тарифа на проезд в общественном транспорте Еревана, обязательной страховки неэксплуатируемых автомобилей и т.д.
Кроме того, НС должно завершить рассмотрение законопроекта о внесении дополнений в закон РА"Об утверждении годовой и комплексной программ мероприятий повосстановлению, сохранению, воспроизводству и использованию экосистемы озера Севан" .
Только после этого парламент может перейти к рассмотрению вопроса об избрании спикера НС РА. Напомним, что правящая Республиканская партия Армении выдвинула на этот пост руководителя фракции РПА, вице-председателя партии 66-летнего Галуста Саакяна.
Согласно РегламентуНС РА, Председатель Национального Собрания избирается тайным голосованием, большинством голосов от общего числа депутатов(как минимум голосами 66 депутатов). Заместители председателя Национального Собрания избираются тайным голосованием большинством голосов участвующих в голосовании депутатов, если в голосовании участвовало более половины от общего числа депутатов. Если должности заместителей председателя Национального Собрания являются вакантными одновременно, то выдвижение, обсуждение кандидатур и голосование по ним осуществляются отдельно.
Напомним, что РПА решила выдвинуть на пост председателя Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам кандидатуру члена той же комиссии, секретаря фракции РПА 37-летнего Ованнеса Саакяна.
Отметим, что несмотря на то, что РПА осталась без своего коалиционного партнера фракции партии “Оринац еркир”, тем не менее имеет в парламенте абсолютное большинство. Членами фракци РПА являются 70 парламентариев из 131 депутата. Напомним, трое из них - Лерник Алексанян, Гагик Минасян и Ваграм Мкртчянна днях получили мандат, сменив республиканцев: бывшего спикера НС РА Овика Абраамяна, и экс-парламентариев Давида Арутюняна и Карена Чшмаритяна, получивших должности в органе исполнительной власти.