ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմում մնացել են միայն ՀՀԿ-ականները 04/28/2014 17:32 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ վեց խմբակցություններից հինգը` «Բարգավաճ Հայաստան»-ը, «Ժառանգություն»-ը, «Օրինաց երկիր»-ը, «ՀՅԴ»-ն և «ՀԱԿ»-ը, հրաժարվել են մասնակցել ԱԺ Ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Այս մասին, ինչպես լրագրողներին հայտնել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը, հիշյալ խմբակցությունների ներկայացուցիչները հայտնել են Ազգային ժողովի փոխնախագահ, նախագահի պաշտոնակատար Էդուարդ Շարմանազանովի աշխատասենյակում այսօր հրավիրված աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ:
Ռ.Հակոբյանը ստեղծված իրավիճակը գնահատել է որպես իրավական կազուս՝ ընդգծելով, որ ՀՀԿ-ն ժամանակավոր հանձնաժողովի կազմում մնացել է միայնակ: Նա նաև եզրակացրել է, թե ստեղծված իրավիճակում հնարավոր է, որ ԱԺ նախագահի ընտրությունը տապալվի:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, Ազգային ժողովի գարնանային նստաշրջանի ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովում ոչ իշխանական չորս խմբակցությունները, համաձայն նստաշրջանի առաջին օրն արված հայտարարությունների, ներկայացուցիչներ ունենալուց հրաժարվել էին:
Ըստ այդմ, հանձնաժողովը կազմավորված էր ՀՀԿ խմբակցության 5 և «Օրինաց երկիր» խմբակցության մեկ ներկայացուցչից: Հանձնաժողովի նախագահն է ՀՀԿ-ական Սուքիաս Ավետիսյանը, ով այդ հանձնաժողովը ղեկավարել է նաև նախկինում:
Այս դեպքում, երբ հրաժարվում է նաև ՕԵԿ-ը, հաշվիչ հանձնաժողովը նախատեսված 11 անդամի փոխարեն կունենա 5 անդամ՝ բոլորը ՀՀԿ-ից:

Р. Акопян охарактеризовал “одиночество” РПА в Счетной комиссии как юридический казус и не исключает срыва выборов спикера парламента Армении 04/28/2014 18:31 | Лента новостей
Пять из шести фракций - Процветающая Армения”, “Наследие”, “Оринац еркир”, АРФ “Дашнакцутюн”, “Армянский национальный конгресс” - в ходе совещания у вице-спикера Эдуарда Шармазанова отказались от участия в работе Счетной комиссии Национального Собрания РА. Об этом журналистам сообщил руководитель оппозиционной фракции “Наследие” Рубен Акопян.
Р. Акопян охарактеризовал ситуацию как юридический казус, подчеркнув, что РПА в составе временной Счетной комиссии осталась в одиночестве. Он также отметил, что в создавшейся ситуации выборы спикера Национального Собрания могут быть сорваны.
Как сообщало ранее ИА “ФактИнфо”, в соответствии с заявлениями, сделанными в первый день весенней сессии, четыре непровластные фракции отказались иметь своих представителей временной Счетной комиссии весенней сессии НС РА.
Исходя из этого, комиссия состоит из пяти представителей РПА и одного представителя “Оринац еркир” . Председателем комиссии, “республиканец” Сукиас Аветисян, который возглавлял эту структуру и раньше. В случае отказа “Оринац еркир” Счетная комиссия вместо предусмотренных 11 будет 5 членов – все от РПА.