Հայաստանում մեկնարկեց «Աջակցություն Հայաստանում պրոբացիայի ծառայության ստեղծմանը» ծրագիրը. երկու պիլոտային ծրագիր կիրականացվի Երևանում ու Վանաձորում 04/28/2014   13:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի  քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումների շրջանակում այսօր ազդարարվեց «Ազատազրկման հետ կապված պատիժների կիրառման նվազեցումը՝ եվրոպական ստանդարտների համաձայն» ծրագրի փակման մասին և մեկնարկեց «Աջակցություն Հայաստանում պրոբացիայի ծառայության ստեղծմանը» ծրագիրը:
Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ալեքսանդր Պավլյուկը նշեց, որ շատ կարևոր է, որ ծրագրերում ներգրավվել են ոչ միայն իրավաբաններ, այլև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի գնահատմամբ՝ Հայաստանում կարող է գործել պրոբացիոն համակարգ: Ըստ նրա՝ Եվրոպայի խորհրդի կողմից 2012-2013թ. համար մշակված գործողությունների ծրագիրը բավականին արդյունավետ էր:
ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Արամ Օրբելյանը հույս հայտնեց, որ Հայաստանի քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումների շրջանակում իրականացվելիք պիլոտային ծրագրերի իրականացման արդյունքում, հետագայում նաև Հայաստանում ամբողջությամբ «կունենանք բարձր արդյունավետություն ունեցող համակարգ»:
Փոխնախարարը կարևորեց Հայաստանում հանցավորությանը և կրկնահանցագործությանը նպաստող գործոնների որակական և քանակական և Ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատիժների և պրոբացիայի ծախսային և սոցիալական արդյունավետության մասին հետազոտությունների անցկացումը, ինչը հնարավորություն կտա ոլորտում քաղաքականությունը մշակել՝ արդեն փաստական հանգամանքների վրա հիմնվելով:
Արամ Օրբելյանը հայտնեց, որ որոշվել է պրոբացիոն ծառայությունը Հայաստանում հիմնել՝ սկսելով երկու պիլոտային ծրագրեր իրականացնելուց՝ Երևանում և Վանաձորում պրոբացիոն ծառայություններ ստեղծելով:
Փոխնախարարն ընդգծեց, որ  Եվրոպայի խորհրդի կողմից՝ Եվրոպական միության,  տվյալ դեպքում՝ Նորվեգիայի կառավարության հետ համատեղ, ԱՄՆ պետ դեպարտամենտի օժանդակությամբ իրականացված ծրագիրը ցույց տվեց, որ բավականին մեծ է քաղաքացիական հասարակության ներգրավված լինելու ցանկությունը:
«Ազատազրկման հետ կապված պատիժների կիրառման նվազեցումը եվրոպական ստանդարտների համաձայն»՝ ծրագրի գնահատող, ԵԽ խորհրդատու Ջերարդ դե Յոնգը թեև նշեց, որ շատ դժվար է ասել, թե որքան կարժենա Հայաստանին պրոբացիոն ծառայության համակարգի հիմնումը,  սակայն հաստատապես նշեց, որ «լիարժեքորեն գործող պրոբացիոն ծառայությունը նպաստավոր է և ֆինանսապես, և ոչ ֆինանսապես»:
Համակարգն, ըստ նրա, որոշ ժամանակ անց կգործի ինքնածախսածածկմամբ: Խորհրդատուն չնշեց կոնկրետ թիվ, սակայն ըստ հետազոտության, Պրոբացիայի ծառայությունը ենթադրում է սկզբնական ֆինանսական ծախսեր  840 մլն ՀՀ դրամի չափով, որից մոտ 392 մլն-ը կազմում են մեկանգամյա ծախսերը:
Եվրոպական խորհրդատուն կարևորեց հայաստանյան պատվիրակության երկու ուսումնական այցերը Ռումինիա և Իռլանդիա՝ պրոբացիայի հարցում տարբեր մոտեցումների ծանոթանալու առումով:

Пилотные проекты по созданию пробационной службы будут реализованы в Ереване и Ванадзоре 04/28/2014   14:36  |  Лента новостей
В рамках реформирования уголовно-исполнительной системы Армении сегодня дан было объявлено о завершении программы “Сокращение в соответствии с европейскими стандартами применения наказаний, связанных с лишением свободы” и дан старт программе “Содействие созданию пробационной службы”.
Руководитель ереванского офиса Совета Европы Александр Павлюк отметил, что весьма важно, что к реализации программы привлечены не только юристы, но и представители гражданского общества.
По оценке главы офиса СЕ, в Армении может действовать пробационная система. По его словам, разработанный Советом Европы план действий на 2012-2013гг, весьма эффективен.
Замминистра юстиции РА Арам Орбелян выразил надежду, что в результате реализации осуществляемых в Армении в рамках программы реформирования уголовно-исполнительной системы пилотных программ в дальнейшем в РА будет полностью задействована система, обладающая высокой эффективностью.
Замминистра отметил важность проведения исследований качественных и количественных факторов преступлений и их рецидивов, а также затратной и социальной эффективности мер наказаний, не связанных с лишением свободы, и пробации, что позволит разработать в сфере политику, основываясь на фактических обстоятельствах.
Арам Орбелян сообщил, что решено основать пробационную службу в Армении, начав с реализации двух пилотных программ – создания пробационных служб в Ереване и Ванадзоре.
Замминистра отметил, что осуществленная Советом Европы, совместно с ЕС, в данном случае, Правительством Норвегии, при содействии Госдепартамента США программа свидетельствует о довольно-таки сильном желании гражданского общества быть вовлеченным в дело ее реализации.
Рецензент программы “Сокращение в соответствии с европейскими стандартами наказаний, связанных с лишением свободы”, консультант СЕ Джерард де Йонг отметил, что сложно сказать, сколько обойдется Армении основание системы пробационной системы, однако уверенно отметил, что “полноценно функционирующая пробационная служба благоприятна как в финансовом, так и в нефинансовом плане. Система, по его словам, спустя какое-то время станет самоокупаемой. Консультант не указал конкретную цифру, однако, согласно данным исследования, пробационная служба подразумевает первоначальные финансовые затраты в размере 840 млн. драмов, из коих 392 млн. драмов составляют – единовременные расходы.
Европейский консультант отметил важность учебные визиты армянской делегации в Румынию и Ирландию для ознакомления с различными подходами по вопросу о пробации.