Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Կոնստանտին Օրբելյանի մահվան կապակցությամբ 04/26/2014   10:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Օրբելյանների ընտանիքին` մեր օրերի մեծ երաժիշտ, ԽՍՀՄ և Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, Պատվո և Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանների ասպետ Կոնստանտին Օրբելյանի մահվան կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
«Մեծ է մաեստրո Օրբելյանի ավանդը հայ ժամանակակից երաժշտարվեստի զարգացման և տարածման գործում: Նա երեսունվեց տարի ղեկավարել է Հայաստանի պետական էստրադային նվագախումբը՝ նոր որակ և ավյուն հաղորդելով երաժշտախմբին: Նրա երգերը մշտապես սիրված են եղել ունկնդրի կողմից և իրավամբ դարձել ժողովրդի սեփականությունը:
Կոնստանտին Օրբելյանի ստեղծագործական արարումները մշտապես կմնան հայ երաժշտարվեստի պատմության էջերում և սերունդների հիշողության մեջ:

Президент Армении Серж Саргсян выразил соболезнования семье Константина Орбеляна в связи со смертью маэстро 04/26/2014   11:09  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил телеграмму соболезнования семье Орбелянов в связи с кончиной великого музыканта, народного артиста СССР и Армении, кавалера Ордена Чести и Ордена Святого Месропа Маштоца Константина Орбеляна. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
‎”Велик вклад маэстро Орбеляна в дело развития и популяризации армянского современного музыкального искусства. Он на протяжении тридцати шести лет руководил Государственным эстрадным оркестром Армении, придав новое качество и энергию оркестру. Песни его полюбились слушателям и по праву стали достоянием народа.
Творения Константина Орбеляна навсегда останутся на страницах истории армянского музыкального искусства и в памяти поколений. Выражаю глубокие соболезнования и разделяю вашу скорбь”,– говорится в телеграмме президента РА.