100 հազար դրամի համար պարտատիրոջը սպանության փորձի մեղադրանքը հիմնավորվեց. 20-ամյա Վարդանյանն ազատազրկվեց 13 տարով 04/26/2014   11:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արարատի և Վայոց Ձորի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը հիմնավորված է համարել պարտատիրոջ նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու համար  20- ամյա Թովմաս Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանկը եւ նրան դատապարտել է 13 տարվա ազատազրկման:
Նկատի ունենալով, որ ամբաստանյալ Վարդանյանը դատահոգեբուժական ստացիոնար փորձաքննություն կատարելու համար 20 օր գտնվել է հոգեբուժական հիվանդանոցում` նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ է սահմանվել 12 տարի 11ամիս 10-ը օր ժամկետով ազատազրկում:
Թովմաս Վարդանյանի հիվանդությունների կապակցությամբ դատարանը նշանակել է նյարդահոգեբույժի ամբուլատոր հսկողություն:  Բացի այդ, Թ.Վարդանյանից հօգուտ տուժող Հայկանուշ Ներսիսյանի կբռնագանձվի 1 550 000ՀՀ դրամ` որպես հանցագործությամբ պատճառված գույքային վնասի հատուցում:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ գրել էր, որ Թովմաս Վարդանյանն իր հետ «Զվարթնոց» օդանավակայանի «Էսպերանտո» սրճարանում աշխատող, Գետափնյա գյուղի բնակչուհի Հայկանուշ Ներսիսյանին պարտքով 100 000 դրամ գումար է վերցրել:
Այն պարտատիրոջ կողմից գումարը վերադարձնելու պահանջից հետո, շահադիտական դրդումներով՝ Հ.Ներսիսյանի պարտք գումարը չվերադարձնելու և նյութական որոշակի օգուտ ստանալու ձգտմամբ, ըստ մեղադրանքի, որոշել է սպանել նրան:
2013թ. հունվարի 21-ին տուժողին տարել է Ազատաշեն-Արբաթ ավտոճանապարհի ձախ մասում գտնվող դաշտամիջյան հատված և ուրագով բազմաթիվ հարվածներ հասցրել վերջինիս գլխին: Սակայն տեսնելով որ իր հանցավոր դիտավորությունն ավարտին չի հասել՝ ձեռքերով փակել է նրա բերանը` փորձելով շնչահեղձ անել:
Նախաքննական մարմնի գնահատմամբ՝ երիտասարդն իր կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել, քանի որ Հ.Ներսիսյանն ուշագնաց է եղել, իսկ նա էլ կարծել է, թե մահացել է և հեռացել է դեպքի վայրից:
Թովմաս Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով, իսկ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ի դեպ  Թովմաս Վարդանյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել:
Դատարանը գտել է, որ ամբաստանյալ Թովմաս Վարդանյանի պատասխանատվությունը և պատիժը մեղմացնող ու ծանրացնող հանգամանքներ չկան: Տուժողը դատարանում հայտնել է նաև, որ դատաքննության ընթացքում ամբաստանյալի հարազատներն իրեն վերադարձրել են 100 000 ՀՀ դրամ պարտքը:
Նշենք նաև, որ պաշտպանական կողմի միջնորդությամբ նշանակված կենսաբանական համալիր փորձաքննությունը հաստատել է, որ իրեղեն ապացույց ճանաչված ուրագի վրա եղել են տուժողի արյան և մազի  հետքերը:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում Թովմաս Վարդանյանի պաշտպան Արմեն Մկրտչյանը նշեց, որ առաջին ատյանի վճիռը պատրաստվում է բողոքարկել վերաքննիչ դատարան:
16:58 08/04/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՊարտատեր կնոջը դաշտում սպանելու փորձը հիմնավորող ապացույց է ձեռք բերվել հենց պաշտպանի միջնորդած փորձաքննության արդյունքում
14:09 12/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍպանության փորձի մեջ մեղադրվողը հերթական ինքնավնասումն է կատարել
19:17 05/02/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՍպանության փորձի գործով փնտրվում են ընթերականները.նրանց բնակության վայրը հայտնի չէ
11:40 01/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում կալանավորը վնասել է իրեն
17:55 30/01/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՍպանության փորձի մեջ մեղադրվող ամբաստանյալին տրվում է հոգեմետ դեղորայք
14:18 21/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍպանության փորձի մեջ մեղադրվող կալանավորն արդեն 19 օր է հացադուլ և ջրադուլ է հայտարարել

Суд в Армении приговорил к 13 годам заключения 20-летнего юношу, пытавшегося убить кредиторшу из-за долга в 100 тыс. драмов 04/26/2014   12:27  |  Актуальная тема
Суд общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей посчитал обоснованным предъявленное 20-летнему Товмасу Варданяну обвинение в попытке убийства кредиторши и приговорил его к 13 годам лишения свободы.
С учетом того, что Товмас Варданян для прохождения судебно-психиатрической экспертизы находился в течение 20 дней в психиатрической больнице в отношении него назначено окончательное наказание в виде 12 лет, 11 месяцев и 10 дней заключения.
Кроме того, суд постановил взыскать с Т. Варданяна в пользу потерпевшей Айкануш Нерсисян 1 550 000 драмов в качестве возмещения имущественного ущерба, причиненного преступлением.
Как сообщало ранее ИА “ФактИнфо”, Товмас Варданян задолжал у Айкануш Нерсисян, которая работает вместе с ним в кафе “Эсперанто” в ереванском аэропорту “Звартноц”, 100 тыс. драмов.
Согласно обвинению, Варданян решился убить Айкануш Нерсисян после того, как она потребовала от него вернуть ей долг.
Инцидент произошел 21 января 2013г. Т. Варданян заранее прихватил собой тесло и в поле вблизи автотрассы Азаташен-Арбат ударил им несколько раз по голове Айкануш Нерсисян.
Увидев, однако, Нерсисян еще жива и что ему не удалось довести свой преступный замысел до конца, принялся душить ее.
По оценке органа предварительного следствия, юноше по причинам, не зависящим от его воли, не удалось реализовать свой преступный замысел, поскольку А. Нерсисян потеряла сознание, и ему показалось, что она уже мертва. Т. Варданян оставил свою жертву в поле и скрылся с места происшествия.
Товмасу Варданяну было предъявлено обвинение по п. 8 ч. 2ст. 34-104 УК РА. В# отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Товмас Варданян не признал себя виновным в предъявленном ему обвинении.
Суд не нашел обстоятельств, смягчающих ответственность Товмаса Варданяна и назначенное ему наказание. Потерпевшая заявила в суде, что в ходе судебного разбирательства родственники подсудимого вернули ей долг.