Թուրքիայի վարչապետը սխալմամբ իր երկրի դեմ հայց է ներկայացրել 04/25/2014 17:00 | Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայց է ներկայացրել Սահմանադրական դատարան` ընդդեմ «Twitter»-ի` պնդելով, որ միկրոբլոգում իր մասին «զրպարտող» հրապարակումներ են տեղ գտել: Էրդողանը պահանջել է վճարել 50 հազար լիրա փոխհատուցում:
Սակայն Էրդողանի փաստաբանները հաշվի չեն առել կարևոր մի փաստ. այն որ «Twitter»-ը Թուրքիայում չունի ներկայացչություն, գրասենյակ , և այս դեպքում մեղադրանքը ինքնստինքյան ներկայացվում է Թուրքիայի հանրապետությանը:
Ըստ թուրքական «Սոնդաքիքա» լրատվական կայքի, եթե վարչապետը դատը շահի, ապա երկրի Ֆինանսների նախարարությունը ստիպված կլինի նրան փոխհատուցում վճարել:

Премьер-министр Турции по ошибке подал иск в суд против своей страны 04/25/2014 17:54 | Международные новости
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган подал иск в Конституционный суд против «Twitter», утверждая, что в микроблоге были размещены клеветнические сведения о нем. Эрдоган потребовал компенсации в размере 50 тыс. лир.
Однако адвокаты Эрдогана не учли один важный факт: у “Twitter» нет представительства в Турции, и в таком случае, получается, что обвинение предъявлено Республике Турция.
По информации турецкое агентство “Сондакика”,если премьер-министр выиграет судебный процесс, Минфин страны будет вынужден выплатить ему компенсацию.