ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրինագիծը կքննարկվի ԱԺ առաջիկա նիստերում` հատուկ ընթացակարգով 04/25/2014 15:09 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին օրինագիծը և դրանից բխող մոտ երկու տասնյակ գործող օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների օրենսդրական փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ կընդգրկվի Ազգային ժողովի ապրիլի 28-30-ի լիագումար նիստերի օրակարգ: Այն կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով. երրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կկազմակերպվի երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում:
Այս մասին ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քիչ առաջ միաձայն որոշումներ կայացրեց:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օերնսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է մարտի 11-ին: ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրինագծի համաձայն՝ ներկայումս գործող հինգ քննչական մարմիններից Քննչական կոմիտեի կազմում առայժմ կընդգրկվեն երկուսը` Ոստիկանության և պաշտպանության նախարարության քննչական մարմինները, որոնք իրականացնում են բոլոր քննությունների 95 տոկոսը:
Ինչպես հանձնաժողովի նիստում հայտնեց հիմնական զեկուցող, ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Հրայր Թովմասյանը, առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո, մասնավորապես, հստակեցվել են Քննչական կոմիտեի նախագահի և վերջինիս տեղակալների պաշտոնավարման ժամկետները:
Ըստ այդմ, Քննչական կոմիտեի նախագահը կնշանակվի վեց տարի ժամկետով: Ամրագրվել է նաև, որ նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնում:
Ըստ օրինագծի` Քննչական կոմիտեում պաշտոն զբաղեցնելու սահմանային տարիք է 60 տարեկանը: Սահմանային տարիքը լրանալուց հետո քննչական կոմիտեի նախագահը կարող է մինչև 5 տարի ժամկետով երկարաձգել ծառայության ժամկետը: Քննչական կոմիտեի նախագահի և նախագահի տեղակալի պաշտոնի սահմանային տարիքը 65 տարեկանն է:
Հ.Թովմասյանը նշեց նաև, որ լուծվել է նաև սոցիալական երաշխիքների հետ կապված հարցը:
«Այսինքն` 17 և ավելի տարվա աշխատանքային ստաժ ունեցող քննիչները, ովքեր կտեղափոխվեն ոստիկանությունից և Պաշտպանության նախարարությունից, Քննչական կոմիտեում կպահպանեն մինչև 20 տարի աշխատելու և նախորդ ընթացակարգով կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը: Ըստ նրա` սա շատ կարևոր է, քանի որ մոտ 140 փորձառու քննիչների հնարավոր կլինի ներգրավել Քննչական կոմիտեի համակարգում. «Կար վտանգ, որ փոփոխության պարագայում նրանք կնախընտրեին 1-2 տարի մնալ ոստիկանությունում կամ ՊՆ համակարգում, այլ աշխատանք կատարել, որպեսզի ավելի արագ ստանան կենսաթոշակ»:
Նախատեսվում է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը։ Նախագծով ավելի սեղմ ժամկետ է սահմանվել՝ կոմիտեի նախագահի նշանակման համար. առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծով նախատեսված 30 օրվա փոխարեն ներկայումս կառավարությունն առաջարկում է, որ օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո 20-օրյա ժամկետում ՀՀ Նախագահը նշանակի կոմիտեի նախագահին՝ վարչապետի ներկայացմամբ։
Իսկ մեկ այլ փոփոխության համաձայն՝ կոմիտեի նախագահի տեղակալները կնշանակվեն կոմիտեի կառուցվածքը հաստատվելուց հետո։ Այսինքն՝ կոմիտեի նախագահը, նշանակվելուց հետո նախ տասնօրյա ժամկետում ՀՀ կառավարության հաստատմանը կներկայացնի քննչական կոմիտեի եւ դեպարտամենտի կառուցվածքը, անվանացանկը եւ հաստիցացուցակը, որի հաստատվելուց հետո՝ 5- օրյա ժամկետում՝ ՀՀ նախագահին կներկայացնի տեղակալների թեկնածությունները։

Законопроект о Следственном комитете Армении будет рассмотрен на предстоящей сессии парламента в особом порядке 04/25/2014   17:07  |  Актуальная тема
Законопроект “О Следственном комитете Республики Армения” и исходящий из него законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в свыше двух десятков законов будет рассмотрен во втором чтении на пленарных заседаниях Национального Собрания Армении, намеченных на 28-30 апреля. Он будет рассматриваться в порядке особой процедуры: обсуждение в третьем чтении будет организовано в течение 24 часов после принятия законопроекта во втором чтении.
Такое решение немногим ранее приняла Постоянная комиссия НС РА по государственно-правовым вопросам.
Напомним, законодательный пакет “ О Следственном комитете Армении” 11 марта был принят в первом чтении. Согласно законопроекту “ О Следственном комитете РА”, в состав Следственного комитета войдут пока из действующих пяти следственных органов только два: следственные органы Полиции и Минобороны РА, на долю которых приходится 95% расследуемых дел.
Как сообщил на заседании Постоянной комиссии основной докладчик – и.о. министра юстиции Грайр Товмасян – после принятия законопроекта в первом чтении были уточнены, в частности, сроки пребывания в должности председателя Следственного комитета и его заместителей.
Исходя из этого, глава Следственного комитета будет назначен сроком на 6 лет. В документе также закреплено, что одно и то же лицо не может занимать должность председателя Следственного комитета более двух сроков подряд.
Согласно законопроекту, предельный возраст пребывания в должности в Следственном комитете - 60 лет. По достижении предельного возраста председатель Следственного комитета может продлить до 5 лет срок службы. Предельный возраст для нахождения на должностях главы Следственного комитета и его заместителей – 65 лет.
Г. Товмасян также отметил, что решен вопрос, связанный с социальными гарантиями.
“То есть, следователи с 17-летним и более стажем, которые будут переведены из Полиции и Минобороны РА, в Следственном комитете сохранят за собой право на работу на срок до 20 лет и получение пенсии по предыдущей процедуре”, - сказал и.о. министра юстиции РА. По его словам, это весьма важно, поскольку можно будет привлечь к работе в системе Следственного комитета около 140 опытных следователей. Существовал риск, что в случае изменения они предпочли бы остаться 1-2 года в полиции или в системе МО РА, выполнять другую работу, чтобы раньше выйти на пенсию.
Предусмотрено, что закон вступит в силу на десятый день, следующий за днем официального оглашения. По законопроекту установлен более сжатый срок для назначения главы Следственного комитета: вместо 30 дней, предусмотренных по принятому в первом чтении законопроекту, предлагается, чтобы Президент Армении назначил председателя Следственного комитета в двадцатидневный срок после вступления закона в силу - по представлению премьер-министра.
Согласно еще одной поправке, заместители главы Следственного комитета будут назначены после утверждения структуры комитета, то есть председатель Следственного комитета в десятидневный срок после своего назначения представит на утверждение Правительства РА структуру Следственного комитета и департамента, состав и штат, после утверждения которого в пятидневный срок представит Президенту Армении кандидатуры заместителей.