«Հարսնաքար»-ի գործով պաշտպանը պահանջում է քրեաիրավական ճիշտ գնահատական 04/25/2014   15:17  |  Քրեական խրոնիկոն
«Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի տարածքում բռնարարքի գործով ամբաստանյալ Նորայր Հայրապետյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանն այսօր բողոք է ներկայացրել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Երեմ Սարգսյանը, ինքը բողոքում միջնորդում է ճիշտ քրեաիրավական գնահատական տալ արարքին և նշանակել արդարացի պատիժ:
Ըստ պաշտպանի՝ առաջին ատյանի դատարանը մեղադրանքները հիմնականում փորձել է հիմնավորել տուժողների ցուցմունքների, առերես հարցաքննությունների, մեղադրյալներին ճանաչման ներկայացնելու արձանագրությունների հիման վրա այն դեպքում, որ տուժողների ցուցմունքներն ինքնին հակասական են:
Դրանցով որոշ դեպքերում հաստատվում են ամբաստանյալների տված ցուցմունքները, որոնք մեղադրողը, ապա նաև դատարանն անարժանահավատ են համարել:
Պաշտպանը միաժամանակ ընդգծեց, որ դեպքի վայրի զննության, փորձագետի եզրակացություններով ու վերջինիս հարցաքննությամբ հաստատվում են այլ հանգամանքներ:
Երեմ Սարգսյանը նշեց նաև, որ Վճռաբեկ դատարանի իրավական դիրքորոշման համաձայն՝ պետք է բացառվի հանցակիցներին հավասարաչափ պատիժ նշանակելը, մասնավորապես, պետք է անհատականացվի յուրաքանչյուրի մեղքը և, ըստ այդմ, պատիժ նշանակվի:
«Հարսնաքար»-ի գործով արարքների անհատականացում տեղի չի ունեցել և նշանակվել են միահավասար պատիժներ, ինչը, ըստ պաշտպանի, օրենքից չբխող կամայական մոտեցում է և նպատակ ունի շահել հասարակության վստահությունը:
Պաշտպան Սարգսյանը տարակուսանք հայտնեց մեղադրող կողմի այն դիրքորոշման կապակցությամբ, որ «Հարսնաքար»-ի դեպքում էական չեն ամբաստանյալների անձը բնութագրող  հանգամանքները:
09:30 08/04/2014  |  Մամուլ«Հարսնաքարի» գործով ամբաստանյալի ծնող. «Ինչու՞ բժիշկների մեջ հանցագործներ չե՞ն լինում. սրանք էլ հարբող բժիշկներ են եղել»
08:56 03/04/2014  |  Մամուլ«Հարսնաքարի գործով» ամբաստանյալների և նրանց հարազատների կողմից դրսևորած վարքագծի վերաբերյալ նյութեր են նախապատրաստվում
10:57 29/03/2014  |  ՄամուլՏիգրան Եգորյան. «Ակնհայտ է, որ դատավճիռը գործը քննած դատարանի դատավճիռը չէ»:
17:38 27/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր Դատախազությունը կուսումնասիրի «Հարսնաքարի» գործով դատավարության արձանագրությունը
22:38 25/03/2014  |  Քրեական խրոնիկոն«Հարսնաքար»-ի դատավճիռը պայմանավորված էր դեպքի վերաբերյալ հասարակական տրամադրություններով. Պաշտպան
11:30 25/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱ.Զոհրաբյան.Փաստաբանին ատելության թիրախ դարձնելը հղի է վտանգավոր հետևանքներով
14:54 24/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Հարսնաքարի» գործով ամբաստանյալները դատապարտվեցին 12-ական տարվա ազատազրկման

Адвокат осужденного по резонансному делу об инциденте в “Арснакаре” Норайра Айрапетяна подал жалобу в Апелляционный суд Армении 04/25/2014   16:25  |  Криминальная хроника
Адвокат проходящего в рамках уголовного дела об избиении в ресторанном комплексе “Арснакар” Норайра Айрапетяна - Ерем Саркисян - сегодня подал жалобу в Уголовный апелляционный суд Армении.
Как сообщил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” Ерем Саркисян, он ходатайствует в своей жалобе о даче поступку своего подзащитного правильной уголовно-правовую оценки и назначении справедливого наказания.
По словам защиты, суд первой инстанции в основном попытался обосновать обвинение на основании протоколов показаний потерпевших, очных ставок, протокола предъявления обвиняемых на опознание в том случае, когда показания потерпевших сами по себе противоречивы.
Ими в определенных случаях подтверждаются данные подсудимыми показания, которые гособвинитель, а затем и суд, сочли недостоверными.
Адвокат также подчеркнул, что при осмотре места инцидента, по заключениям эксперта и показаниям последнего на допросе подтверждаются и иные обстоятельства.
Ерем Саркисян отметил, что, согласно правовой позиции Кассационного суда, нужно исключить назначение соучастникам соразмерного наказания, в частности, нужно индивидуализировать вину каждого из них, и, исходя из этого, назначить наказание.
“Индивидуализация вины по делу “Арснакара” не имела место, и были назначены одинаковые наказания, что, по мнению адвоката, является своевольным подходом, не вытекающим из закона, и имеет целью заручиться доверием общества”.
Адвокат Сарксиян выразил недоумение по поводу позиции стороны обвинения, согласно которой в случае с делом об инциденте в “Арснакаре” не столь существенны обстоятельства, характеризующие личность подсудимых.