Հեռու չէ այն օրը, որ Թուրքիան իրականում կճանաչի ցեղասպանության փաստը. Դավիթ Հարությունյան 04/24/2014 13:17 | ԼՐԱՀՈՍ
«Բացարձակապես չեմ կասկածում, որ Թուրքիան կընդունի Հայոց ցեղասպանությունը: Վստահ եղեք` հեռու չէ այն օրը, որ Թուրքիան իրականում կճանաչի ցեղասպանության փաստը»: Այս մասին Հայոց ցեղասպանութան 99-րդ տարելիցի օրը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Ցեղասպանության զոհերի՝ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելած ՀՀ կառավարության աշխատակազմի նորանշանակ ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Ըստ նրա, խնդիրը իրավական հարթության հարց չէ, այն իրականում պետք է լինի քաղաքական. պատմական փաստերն անհերքելի են և մնում է քաղաքական կամք՝ այն ճանաչելու համար:
Դ.Հարությունյանն ընդգծեց, որ «պարտավոր ենք ավելի հզորացնել մեր երկիրը` բոլոր խնդիրներին դիմակայելու համար: Սա է այն երկիրը, որը բոլոր հայերի հայրենիքն է: Ցավոք, մնացել է փոքր, բայց պարտավոր ենք այն շենացնել: Սա կլինի ամենալավ հարգանքի տուրքը այն բազմահազար ու միլիոնավոր զոհրի հիշատակին, որ մենք պարտավոր ենք հարգել» ,- նշեց կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարը:
Դ.Հարությունյանը դեռևս համաձայն չէ այն դիտարկման հետ, թե Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հայտարարությունը փոփոխություն է:
«Շատ լավ հասկանում եմ այդ քայլի իմաստը, այն զուտ քաղաքական դրդապատճառներ ունի: Ընտրված է պատշաճ պահը` իբրև երկրի զարգացման հետ կապված, այն խայտառակ պատմությունները, որում հայտնվել էր թուրքական վերնախավը: Կարծում եմ` այդ քայլը զուտ քաղաքական խաղ էր»,- նկատեց Դավիթ Հարությունյանը:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում Դավիթ Հարությունյանը նշեց նաև, որ այն, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը պետք է լինի առաջնահերթ հարցերից մեկը, դա փաստ է, խնդիրը համամարդկային է՝ «ոչ թե մեզ է դա պետք, դա պետք է, իրականում, մարդկությանը, և պետք է նույն Թուրքիայի հասարակությանը»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը:

Давид Арутюнян: Недалёк тот день, когда Турция действительно признает факт Геноцида армян 04/24/2014   14:14  |  Лента новостей
"Я ничуть не сомневаюсь, что Турция признает Геноцид армян. Будьте уверены: недалёк тот день, когда Турция действительно признает факт Геноцида армян”, – заявил сегодня журналистам в мемориальном комплексе “Цицернакаберд” (памятник жертвам Геноцида армян) министр-руководитель аппарата правительства РА Давид Арутюнян.
По его словам, дело тут не в правовом аспекте, вопрос на самом деле должен оставаться в политической плоскости, так как исторические факты являются неопровержимыми и нужна лишь политическая воля для их признания.
Д. Арутюнян подчеркнул, что мы обязаны усилить и созидать наше государство, которое является Родиной всех армян, с тем, чтобы противостоять всем вызовам. Это будет наилучшим проявлением почтения памяти миллионов жертв”.
Д. Арутюнян пока не может согласиться с той оценкой, что заявление премьер-министра Турции озвученное накануне Дня памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года, является переменой. ‘Я очень хорошо понимаю смысл данного шага. Он имеет исключительно политические мотивы.
Выбран подходящий момент – якобы в связи с развитием страны, на фоне позорной истории, в которой оказалась турецкая элита. Я считаю, что этот шаг был исключительно политической игрой”, – отметил Давид Арутюнян.
“Вопрос признания Геноцида армян должен стать одним из первоочередных – это факт. Проблема – общечеловеческая. Это нужно не только нам, а на самом всему человечеству и самому турецкому обществу”, - подчеркнул в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” Д. Арутюнян.
17:49 23/04/2014  |  Международные новостиЭрдоган выступил с заявлением накануне 99-й годовщины Геноцида армян