1919 -20 թթ. Թուրքիայի դատարանները, ըստ էության, ճանաչել են ցեղասպանությունը. Գևորգ Դանիելյան 04/24/2014 14:06 | ԼՐԱՀՈՍ
1919 -20 թվականներին Թուրքիայի դատարանները, ըստ էության, ճանաչել են ցեղասպանությունը` ամրագրելով, որ էթնիկական շարժառիթներով թուրք գործիչները կատարել են զանգվածային բնաջնջումներ` այդ թվում նաև տեղահանության նպատակով, հետեւաբար տեղին չէ խոսել լրացուցիչ հաձնախմբեր ստեղծելու մասին: Այսօր Ծիծեռնակաբերդում հայտարարել է Գեւորգ Դանիելյանը:
«Իրազեկվածության պակաս կա, մենք պարզապես փաստաթղթեր ենք ուզում ներկայացնել, որոնք դատարանում իբրև թե գնահատական չեն ստացել, մինչդեռ 1919 -20 թթ-ներին Թուրքիայի դատարանները, ըստ էության, ճանաչել են ցեղասպանությունը. բոլոր դատական ակտերում հստակ ամրագրված է, որ դատապարտում են կոնկրետ թուրք գործիչների էթնիկական շարժառիթներով, նաեւ` տեղահանության նպատակով զանգվածային բնաջնջումներ իրականացնելը», - ասաց Գ.Դանիելյանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետի` նախօրեին կատարված հայտարարությանը` Գ.Դանիելյանը կարծիք հայտնեց, որ այն դարձյալ հետապնդում է քաղաքական օրակարգ ձևավորելու նպատակ:
Թվում է, թե իրենք շահագրգռված են փաստաթղթերի ուսումնասիրության հարցում, բայց, եթե կան օրինական ուժի մեջ մտած դատական վճիռներ, ապա, ըստ Դանիելյանի, պարզապես տեղին չէ խոսել լրացուցիչ հաշտարար կամ այլ տարաբնույթ հանձնախմբեր ստեղծելու մասին, դրա կարիքը չկա:
«Եթե այս իրազեկվածությունը բավարար լիներ, կարծում եմ, նաև Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը ևս չէր պատճառաբանի, որ երբևիցե հայոց ցեղասպանութան առնչությամբ չի կայացվել դատավճիռ, մինչդեռ Թուրքիան այդպիս դատավճիռներ ունի:

Геворк Даниелян: Турецкие суды в 1919-1920гг. признали по сути дела факт Геноцида армян 04/24/2014 17:38 | Лента новостей
Турецкие суды в 1919-1920гг. признали по сути дела Геноцид армян, закрепив, что турецкие деятели осуществили массовое истребление людей на этнической почве, в том числе и с целью их изгнания, следовательно, неуместно говорить о создании дополнительных комитетов. Об этом сегодня журналистам в мемориальном комплексе “Цицернакаберд” (памятник жертвам Геноцида армян) заявил доктор юридических наук, профессор Геворк Даниелян.
“Существует дефицит информированности. Мы всего лишь хотим представить документы, которые якобы не получили в суде оценки, в то время как в 1919-1920гг суды в Турции по сути дела признали Геноцид армян: во всех судебный актах четко закреплено, что осуждают осуществление турецкими деятелями массового истребления людей на этнической почве и с целью их изгнания”, - отметил Г. Даниелян.
Комментируя заявление премьер-министра Турции, озвученное им накануне 99-й годовщины Геноцида армян, Г. Даниелян выразил мнение, что оно вновь имеет своей целью формирование политической повестки.
Казалось бы, они заинтересованы в исследовании документов, однако,если есть судебные решения, вступившие в законную силу, то, по словам Даниеляна, просто неуместно говорить о создании примирительных или других дополнительных комиссий. “В этом нет необходимости”, - заключил юрист.
“При наличии достаточной осведомленности в данном вопросе, полагаю, Конституционный совет Франции не стал бы мотивировать тем, что никогда в связи с Геноцидом армян не выносился приговор, в то время как таковые имеются у Турции”.