Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունը՝ 1915 թվականի ապրիլի 24-ի մասին 04/23/2014 17:05 | Միջազգային լրահոս
ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Թուրքիայի կառավարության պաշտոնական կայքում, ըստ թուրքական էլեկտրոնային լրատվամիջոցների, տեղադրվել է հայտարարություն՝ ապրիլի 1915-ի 24-ի կապակցությամբ: Նշենք, որ Թուրքիայի կառավարության պաշտոնական կայքը վերջին 2 ժամում անհասանելի է:
Կառավարության տարածած գրավոր հայտարարության մեջ կարևոր է համարվում մարդկային ողբերգությունների ու վշտերի ըմբռնումը` անկախ կրոնական և էթնիկ պատկանելությունից:
«Մարդկության պարտքն է հիշել, ոգեկոչել և կիսել Օսմանյան կայսրության քաղաքացիների, այդ թվում և հայերի այդ շրջանում ապրած ցավը: 1915-ի դեպքերի վերաբերյալ տարբեր տեսակետների ու մտքերի ազատ արտահայտումը անհրաժեշտություն է բազմակարծության և ժողովրդավարության մշակույթի տեսանկյունից: Թուքիայում կան մարդիկ, որ այդ ազատ մթնոլորտը դիտում են որպես առիթ մեղադրական, վիրավորական, երբեմն նույնիսկ սադրիչ արտահայտություններ անելու համար»:
Անընդունելի է համարվում այն, որ 1915-ին տեղի ունեցածն օգտագործվի Թուրքիայի դեմ որպես պատրվակ քաղաքական կոնֆլիկտներ ստեղծելու համար:
«Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին եղած ցավալի իրադարձոթյունները բոլորիս ընդանուր վիշտն են: Պատմության այդ ցավալի շրջանին արդարամիտ հիշողության տեսնակյունից նայելը մարդկային և գիտական պատասխանատվություն է»:
Նշվում է, որ ամեն կրոնի ազգերից միլինոավոր մարդիկ են զոհվել Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Բայց դա չպետք է խոչընդոտ լինի թուրքերի ու հայերի միջև համակրանքի հաստատելու և փոխադարձաբար մարդկայնորեն վերաբերվելու համար...

Эрдоган выступил с заявлением накануне 99-й годовщины Геноцида армян 04/23/2014   17:49  |  Международные новости
Как сообщает ermenihaber.am со ссылкой на турецкие электронные издания, на официальном сайте Правительства Турции размещено заявление в связи с 24 апреля 1915г, когда огда будет отмечаться 99-я годовщина Геноцида армян в Османской империи. Отметим, что последние два часа сайт турецкого правительства недоступен.
В заявлении правительства подчеркнуто, что важно с пониманием относится к человеческой трагедии вне зависимости от религиозной и этнической принадлежности переживших ее.
Долг человечества – понять и разделить боль, которую испытывали в тот период армяне, равно как и все другие граждане Османской империи. Свободное высказывание мнений о событиях 1915г. является необходимостью с точки зрения плюралистического подхода и культуры демократии. В Турции проживают люди, которые расценивают эту свободную обстановку как повод для озвучивания обвинений, оскорблений, а порой даже и провокационных заявлений.
Однако использование событий 1915 года как предлог и предмет для политического противостояния с Турцией – неприемлемо.
“Трагические события, имевшие место в годы Первой Мировой войны, являются нашей общей болью. Рассмотрение этих трагических событий с точки зрения„справедливой памяти” является ответственностью, как в человеческом, так и в научном плане.
События, произошедшие во время Первой мировой войны, унесли жизни миллионов людей разных вероисповеданий и национальностей, однако это не должно стать препятствием для установления симпатии между турками и армянами и взаимного проявления человечного подхода и поведения.