Մարտին Շուլց. Եվրոպական խորհրդարանն ամրապնդել է ԵՄ միջնորդական կարողությունները՝ ուղղված ղարաբաղյան հակամարտության կարգավարմանը 04/22/2014   12:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի հունվարյան նստաշրջանի ընթացքում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը հարց էր ուղղել Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցին՝ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից 2011 թվականի ապրիլի 7-ին ընդունված բանաձեւի կապակցությամբ, որտեղ նշված էր, որ ԵՄ կառույցները պետք է չճանաչված պետություններում վստահություն ներշնչող ծրագրեր իրականացնեն եւ երկխոսություն ծավալեն քաղաքացիական հասարակության հետ։
Հայ պատգամավորը փորձել էր ճշտել,  թե ինչո՞ւ մինչ օրս որեւէ նման ծրագիր չի իրականացվում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում եւ ինչո՞ւ ԵՄ ինստիտուտները չեն կատարում իրենց իսկ խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւը։
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ն.Զոհրաբյանը, ի պատասխան իր բանավոր հարցի,  նախօրեին Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը գրավոր նամակ է ուղարկել ,  որում մասնավորապես ասված է.
«2011 թվականի ապրիլի 7-ին ընդունված՝ Եվրոպական հարևանության  քաղաքականության վերանայման վերաբերյալ բանաձևի շրջանակներում  ես կցանկանայի ընդգծել, որ այս հարցը բազմիցս քննարկվել  է անցյալում և մի շարք բանաձևեր են ընդունվել:
Այսպիսով, Եվրոպական խորհրդարանի համար ԵՄ-ի հիմնական նպատակն է խթանել վստահության ամրապնդմանը և քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությանը ոչ միայն  առաջնորդների, այլև քաղաքացիական կազմակերպությունների միջև: Լիագումարը, այսպիսով, կոչ  է անում Եվրոպական հանձնաժողովին աջակցել քաղաքացիական հասարակությանն ուղղված  ծրագրերին,  որոնք միտված են խթանելու հաշտությանը և տեղական բնակչության միջև շփումներին:
Ավելին, 2012 թ.-ին ընդունած երկու օրենքներում, որոնք վերաբերում  էին Լեռնային Ղարաբաղին,  Եվրոպական խորհրդարանը պահանջում է, որ Եվրոպական հանձնաժողովը և ԱԳԵԾ-ն  (Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայություն)  աջակցեն  վստահության ամրապնդման միջոցառումներին, որոնք կտարածեն երկկողմանի խաղաղության, հաշտության, վստահության գաղափարներ: Բացի այդ, ԵՄ-ի ֆինանսավորած ծրագրերը նպատակ ունեն խթանելու փոխզիջմանը և խաղաղ կարգավորմանը:
Ես ուրախ եմ մատնանշելու, որ այս խոսքերը գործ են դարձել: ԵՄ-ն այժմ ֆինանսավորում է «Եվրոպական համագործակցություն հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման» ծրագիրը:
Այս բացառիկ նախաձեռնությունը նպատակ ունի դրական ազդեցություն ունենալ  հակամարտության կարգավորման  գործընթացի վրա՝ իրականացնելով բազմազան ծրագրեր տեղական  գործընկերների հետ՝ խթանելու տարածաշրջանում տեւական խաղաղությանը:
«Եվրոպական համագործակցություն հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման» ծրագիրը  համակարգում է այն գործողությունները, որոնք իրականացվում են տարածաշրջանում  5 հիմնական եվրոպական կազմակերպությունների կողմից՝ համագործակցելով տեղական գործընկերների հետ: Տեղական ՀԿ-ները, ինչպես նաեւ անհատները, որոնց հուզում է  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, կարող են  մասնակցություն ունենալ:
Իրապես, ԵՄ պատվիրակությունը Երեւանում 2013 թ-ի նոյեմբերի 15-ին ծրագրային առաջարկներ է ներկայացրել՝ ԵՄ տարածաշրջանային դրամաշնորհների նախաձեռնության սխեմայի երկրորդ փուլում իրականացնելու համար: Առաջին փուլում, ըստ տեղեկատվության, բազմաթիվ սեմինարներ են կազմակերպվել, որոնք համախմբել են  երիտասարդներին, կանանց, տեղահանվածներին, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստներին, քաղաքական գործիչներին, լրագրողներին՝ խթանելու վստահության ամրապնդմանը:
Ուստի, ես հույս ունեմ, որ քաղաքական խթան տալով նման նախաձեռնություններին, որոնց մենք լիովին հավատարիմ ենք  մնում,  Եվրոպական խորհրդարանը ամրապնդել է Եվրոպական միության միջնորդական կարողությունները՝ ուղղված հակամարտության կարգավարմանը, քանի որ մենք զգում ենք, որ դրանք անհրաժեշտ են երկխոսության արդյունավետության համար, ինչը  թույլ կտա վերանայել անցյալի իրադարձությունների պատկերացումները, հաղթահարելու ատելությունն ու վախը՝ մաքսիմալիստական դիրքորոշումների շուրջ փոխզիջումների գնալու համար»:

Мартин Шульц: Европарламент укрепил посреднический потенциал ЕС, направленный на урегулирование карабахского конфликта 04/22/2014   14:06  |  Лента новостей
В ходе январской сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы член армянской делегации Наира Зограбян обратилась с вопросом к председателю Европарламента Мартину Шульцу по поводу принятой 7 апреля 2011г. Европейским парламентом резолюции, которая предусматривает реализацию программы укрепления доверия и налаживания контактов с обществами непризнанных государств, в том числе и НКР.
Член армянской делегации попыталась выяснить, почему до сих пор не осуществляется ни одной подобной программы в Нагорно-Карабахской Республике, и почему институты ЕС не выполняют принятую ее же парламентом резолюцию.
Как сообщила в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” Н. Зограбян, глава Европарламента Мартин Шульц в ответ на ее устный вопрос направил письменное обращение, в котором, в частности, говорится:
“В рамках принятой 7 апреля 2011г.резолюции о пересмотре Европейской политики соседства я бы хотел подчеркнуть, что данный вопрос неоднократно обсуждался и был принят ряд резолюций.
Таким образом, основная цель ЕС для Европарламента – стимулировать процесс укрепления доверия не только между политическими лидерами, но и гражданскими организациями. Таким образом, пленум призывает Европейскую комиссию поддержать программы по содействию гражданского общества, которые нацелены на примирение и налаживание контактов между местным населением.
Более того, в двух принятых в 2012г законах, которые касаются НКР, Европарламент требует, чтобы Европейская комиссия и Европейская служба по внешним делам(ЕСВД) оказали содействие мероприятиям, направленным на укрепление доверия, и которые будут способствовать распространению идеи примирения и мирного сосуществования. Кроме того финансируемые ЕС программы имеют целью способствовать компромиссу и мирному урегулированию.
Мне приятно отметить, что эти слова удалось претворить в дела. ЕС в настоящее время финансирует программу “Европейское партнерство за мирное урегулирования нагорно-карабахского конфликта”.
Эта уникальная инициатива имеет целью оказать положительное воздействие на процесс мирного урегулирования конфликта посредством реализации совместно с местными партнерами разнообразных программ для установления длительного мира в регионе.
Программа “Европейское партнерство за мирное урегулирования нагорно-карабахского конфликта” координирует те действия, которые проводятся в регионе пятью основными европейскими организациями при сотрудничестве с местными партнерами. Местные общественные организации, а также частные лица, которых волнует нагорно-карабахский конфликт, могут принять участие.
Действительно, делегация ЕС 15 ноября 2013г. представила программные предложения для реализации второго этапа схемы инициатив по региональным грантам. На первом этапе, согласно информации, были организованы многочисленные семинары, которые консолидировали усилия молодежи, женщин, высланных, активистов гражданских движений, политических деятелей, журналистов в деле укрепления доверия.
Я надеюсь, что стимулируя мероприятия подобного рода, Европарламент укрепил посреднический потенциал ЕС, направленный на урегулирование карабахского конфликта, поскольку мы ощущаем, что они необходимы для налаживания эффективного диалога, что позволит пересмотреть прежние представления о событиях, преодолеть ненависть и страх с тем, чтобы пойти на компромисс вокруг максималистских позиций”.