Վարչապետը խմբակցությունների հետ քննարկել է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» վիճահարույց օրենքը 04/22/2014   14:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի է ունեցել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի շուրջ քննարկում, որին մասնակցել են Ազգային ժողովի Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց Երկիր», ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
Ինչպես տեղեկացնում են կառավարությունից, հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են քաղաքական համագործակցության նման ձևաչափի անհրաժեշտությունը և կարևորել դրա շարունակականությունը: Քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն անհրաժեշտ են համարել ուրվագծել խորհրդարանական ուժերի և կառավարության բաց, անկաշկանդ համագործակցության ուղիները, այդ թվում տարբեր խնդրահարույց հարցերի շուրջ, ինչը կնպաստի երկրում վստահության ամրապնդմանը:
Հովիկ Աբրահամյանը վստահեցրել է, որ տարբեր հարցերի ու խնդիրների շուրջ կարևորում է խորհրդարանական խմբակցությունների հետ համագործակցությունը և պատրաստ է հետագա երկխոսության` տարբեր ձևաչափերով:
Այնուհետև տեղի ունեցած կառուցողական երկխոսության շրջանակում քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն իրենց դիրքորոշումներն են արտահայտել կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ և ներկայացրել տարբեր առաջարկություններ:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ սեղմ ժամկետում նախապատրաստվելու է օրենքի նախագիծ, որով մինչև Սահմանադրական դատարանի 2014 թվականի ապրիլի 2-ի որոշմամբ նախատեսված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի ընդունումն Ազգային ժողովի կողմից կկասեցվի տույժերի հաշվարկը:
Վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել քննարկումները պատգամավորների և շահարգիռ կողմերի հետ՝ կենսաթոշակային համակարգում առկա խնդիրների համակողմանի լուծմանը հասնելու համար:

Премьер-министр Армении обсудил с представителями парламентских фракций спорный закон “О накопительных пенсиях” 04/22/2014 15:43 | Лента новостей
Сегодня у премьер-министра Армении Овика Абраамяна состоялось обсуждение касательно закона “О накопительных пенсиях”, в котором приняли участие представители фракции Республиканской партии Армении, а также парламентских фракций “Процветающая Армения”, “Оринац еркир”, АРФ “Дашнакцутюн” и “Наследие”.
Как сообщает пресс-служба Правительства, участники встречи подчеркнули необходимость подобного формата политического сотрудничества и отметили важность обеспечения регулярности таких встреч. Представители политических сил сочли необходимым обозначить пути открытого, непринужденного сотрудничества между парламентскими силами и Правительством в том числе и вокруг разных спорных вопросов, что будет способствовать укреплению доверия в стране.
Овик Абраамян заверил, что придает важность сотрудничеству с парламентскими фракциями по различным вопросам и проблемам и готов к дальнейшему диалогу в рамках разных форматов. Затем представители политических сил в рамках прошедшего конструктивного диалога выразили свою позицию относительно пенсионных реформ и представили различные предложения.
Глава правительства напомнил, что в сжатые сроки будет подготовлен проект закона, согласно которому будет приостановлен расчет штрафов по закону “О накопительных пенсиях” до принятия Национальным Собранием Армении пакета законов, предусмотренных решением Конституционного суда от 2 апреля.
Премьер-министр выразил готовность продолжить обсуждения с депутатами и заинтересованными сторонами с тем, чтобы добиться всестороннего решения имеющихся в пенсионной сфере проблем.