Արմեն Ռուստամյան. «Սահմանադրական բարեփոխումների հարցում ՀՅԴ-ի և Ռոբերտ Քոչարյանի տեսակետների մեջ կա տարբերություն» 04/22/2014 16:53 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՅԴ-ն կողմ է կառավարման խորհրդարանական համակարգին և դեմ է սահմանադրական փոփոխությունները հետաձգելու առաջարկություններին: Այսօր կայացած ասուլիսում հայտարարեց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Աղվան Վարդանյանը:
«Առկա կիսանախագահական համակարգը չի նպաստում արդյունավետ կառավարում իրականացնելուն: Այս համակարգը մեծամասնությանը հնարավորություն է տալիս որոշել ամեն ինչ եւ թելադրել»,- ասաց Ա.Վարդանյանը` հավելելով, որ իրենց կարծիքով՝ դա ամենաարդյունավետ համակարգն է, և այն բոլոր քաղաքական ուժերը, որոնք կգնան այլ տարբերակով, Դաշնակցությունը չի կիսի նրանց մոտեցումները:
Լրագրողների հիշեցմանը, թե ընդդիմադիր քառյակի մաս կազմող ԲՀԿ-ն սահմանադրական փոփոխությունների մասին 2012թ. հայտարարում էր, թե կողմ է խորհրդարանական համակարգին, իսկ այսօր ասում է, որ նման բարեփոխումներ պետք չեն, Աղվան Վարդանյանը պատասխանեց. «Մենք քառյակում ունենում ենք բաց, անկեղծ քննարկումներ։ Եվ ենթադրություններ անել, որ ԲՀԿ-ն այդ բարեփոխումների արդյունքում ուզում է իշխանության գալ, պետք չէ»:
Այս անգամ էլ լրագրողները դաշնակցական գործչին հիշեցրեցին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ սահմանադրական բարեփոխումների մասին այսօր հնչեցրած տեսակետը, թե Սահմանադրության հաճախակի փոփոխությունները կասկածելի են: Աղվան Վարդանյանն էլ ասաց. «Սա մեզ չի վերաբերում, քանի որ մենք ի սկզբանե գտնում ենք, որ գործող համակարգը չի նպաստում երկրի զարգացմանը»:
Իսկ ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արմեն Ռուստամյանն էլ, մեկնաբանելով հնչող տեսակետները, թե ՀՅԴ-ն դաշտ է բացում Ռոբերտ Քոչարյանի համար, ասաց. «Մենք որևէ մեկի համար դաշտ ապահովելու խնդիր չունենք, ՀՅԴ-ն գործում է իր սկզբունքներով: Այո՛, սահմանադրական բարեփոխումների հարցում ՀՅԴ-ի և Ռոբերտ Քոչարյանի տեսակետների մեջ կա տարբերություն»:
Ինչ վերաբերում է սահմանադրական բարեփոխումներին, ապա, Արմեն Ռուստամյանի խոսքով, դրանով, իրենց համոզմամբ, հնարավոր կլինի վերացնել իշխանության միահեծանությունը:
«Խորհրդարանական համակարգի պայմաններում վարչապետը կարող է լայն լիազորություններ ունենալ, բայց մեր 7 կետերի մեջ մտնում է նաեւ ընդդիմությանը վերահսկողական գործառույթներ տալը:
Այսինքն` մեր նպատակը միահեծանությունը վերացնելն է, ազատ ընտրությունների համար հիմքերի ապահովումը»,- նշեց նա և հավելեց. «Միեւնույն է՝ առաջիկա նախագահական ընտրություններում նախագահը փոխվելու է, իշխանափոխություն լինելու է, բայց եթե նոր նախագահը նույն համակարգով ղեկավարի, ով էլ լինի, նման լիազորություններ ունենալով, շահ չի ունենա փոխել համակարգը»:

Армен Рустамян: Есть расхождения в точках зрениях АРФД и Роберта Кочаряна по вопросу конституционной реформы 04/22/2014   18:25  |  Лента новостей
АРФ "Дашнакцутюн" является сторонником парламентской модели правления и выступает против затягивания процесса конституционных реформ”,–заявил на встрече с журналистами секретарь парламентской фракции АРФ “Дащнакцутюн” Агван Варданян.
“Нынешняя полупрезидентская система не способствует осуществлению эффективного управления. Эта система дает возможность большинству решать все и диктовать свою волю", - отметил А. Варданян.
В ответ на напоминание журналиста о заявлении партии „Процветающая Армения”, которая утверждала в 2012 году, что является сторонником парламентской формы правления, а сейчас заявляет, что страна не нуждается в подобных изменениях, Агван Варданян отметил: “Мы в рамках "четверки" проводим открытые дискуссии, и не следует делать из этого выводы, будто ППА по итогам этих реформ хочет прийти к власти”.
Комментируя сегодняшнее заявление второго президента Армении Роберта Кочаряна о том, что "частые перемены Конституции сомнительны”, депутат от АРФД отметил, что это их не касается, поскольку они изначально считали, что действующая система действительно не способствует развитию страны”.
В свою очередь член АРФ “Дашнакцутюн” Армен Рустамян, комментируя мнения, согласно которым АРФД расчищает поле для Роберта Кочаряна, заявил: “В наши задачи не входит обеспечение поля для кого-либо. АРФД действует в соответствии со своими принципами. Да, есть определенные расхождения в точках зрения АРФД и Роберта Кочаряна по вопросу конституционной реформы”.
По убеждению Армена Рустамяна, благодаря конституционной реформе удастся устранить единовластие.
“В условиях парламентской модели правления премьер-министр может быть наделен более широкими полномочиями, но в обозначенные нами семь пунктов входит также положение о предоставлении оппозиции функций по осуществлению контроля”.
То есть, цель – устранение единовластия, обеспечение почвы для проведения свободных выборов”, - отметил он. “В любом случае на предстоящих президентских выборах ожидается сменится главы государства , а власть останется. Однако, если новый президент будет управлять по той же системе - кто бы он ни был, будучи наделенным такими полномочиями, он не будет заинтересован в изменении системы.