Աղվան Հովսեփյան. «Այսօրինակ բարեփոխումները չի կարելի մի քանի օրում անել». Aravot 04/21/2014   15:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Aravot.am-տեղեկացմամբ՝ «Նիգ Ապարան» հայրենակցական միությունը, պատվավոր նախագահ Աղվան Հովսեփյանի գլխավորությամբ, երեկ Ապարանում Խաչի մոտ կազմակերպել էր Սուրբ Զատկի առթիվ իր հերթական միջոցառումը:
«Ո՞րն է օրվա խորհուրդը» հարցից էլ սկսվեց մեր բլից հարցազրույցը նախկին գլխավոր դատախազի հետ:
-Քրիստոսի հարությունը մեր հավատքի առանցքն է: Մնացած ամեն ինչ բազում մարգարեներ մինչ Քրիստոսը եւ Քրիստոսից հետո արել են, բայց հարությունը Քրիստոսի եւ միայն Քրիստոսի առաքելությունն է:
- Պարոն Հովսեփյան, տոնական տրամադրությունից Ձեզ մի փոքր շեղեմ. Քննչական կոմիտեն ե՞րբ կսկսի գործել, ե՞րբ է նախատեսվում օրենքի ընդունումը:
- Ինձ տեղեկացրել են, որ արդարադատության նախարարությունն արդեն ամփոփել է առաջին ընթերցումից հետո ստացված առաջարկությունները եւ շուտով նախագիծը կուղարկվի Ազգային ժողով, եթե, իհարկե, արդեն չի ուղարկվել:
- Տպավորությունն այն է, թե անհարկի ձգձգվում է կոմիտեի ձեւավորումը, ինչո՞ւ:
- Այսօրինակ բարեփոխումները չի կարելի մի քանի օրում անել: Ոչ միայն ձեւավորվում է նոր պետական կառույց, այլ սա դատաիրավական բարեփոխումների մի մասն է, եւ կառույցը շատ կարեւոր խնդիր ունի լուծելու: Ինչպես նախագահն է կարգադրությամբ արձանագրել, քննչական կոմիտեի խնդիրն է բարձրացնել քննության որակը, արդյունավետությունը: Եվ շատ կարեւոր է ստեղծել այնպիսի օրենսդրական դաշտ, որը պատշաճ լիազորություններով եւ պարտականություններով կօժտի կոմիտեին` այդ խնդիրների լուծումն ապահովելու համար: Միջգերատեսչական հանձնաժողովը նաեւ միջազգային կառույցների հետ համագործակցաբար փորձագետներ հրավիրեց, այստեղ կազմակերպեցինք հանրային քննարկումներ, ուսումնասիրեցինք միջազգային փորձը, ինչը որեւէ կերպ չի կարելի համարել ձգձգում: Այսօրինակ քննարկումներն ուղղակի անհրաժեշտություն են:
- Ուզում եմ խոսեք կազմակերպչական մի խնդրի մասին էլ. Որտե՞ղ է գործելու կոմիտեն, շենքային պայմանների խնդիրն արդեն լուծվա՞ծ է:
- Նախագահի կարգադրությամբ՝ կառավարությանը հանձնարարվել էր մշակել համապատասխան նախագծեր` քննչական մարմնի գործունեության համար անհրաժեշտ շենքային և նյութատեխնիկական պայմաններն ապահովելու նպատակով: Այս ուղղությամբ եւս զգալի աշխատանքներ են կատարվել: Եթե հատկապես շենքի հարցն է հետաքրքրում` ասեմ, որ այո, արդեն այդ հարցը հստակեցվել է եւ կոմիտեի վարչական շենքի տեղը որոշվել է:

Реформы подобного рода невозможно реализовать за несколько дней. Агван Овсепян о процессе формирования Следственного комитета Армении - Aravot 04/21/2014   16:39  |  Актуальная тема
Как сообщает Aravot.am, во главе с почетным председателем земляческого союза “Ниг Апаран” Агваном Овсепяном накануне, 20 апреля, у Креста Апарана было организовано очередное мероприятие по случаю Святой Пасхи.
Наше блиц-интервью с бывшим генпрокурором Армении началось со следующего вопроса: “Каков символ дня?”
-Воскресение Христово является основой нашей веры”, - отметил А. Овсепян.
- Господин Овсепян, отвлеку Вас немного от праздничных мероприятий. Когда начнет свою деятельность Следственный комитет Армении и когда намечается принятие закона?
- Мне сообщили, что Министерство юстиции уже рассмотрело предложения, полученные после первого чтения, подвело итоги, и вскоре направит законопроект в Национальное Собрание РА, если, уже не направило.
- Создается впечатление, что процесс формирования Комитета безосновательно затягивается. В чем причина?
- Реформы подобного рода невозможно реализовать за несколько дней. Формируется не только новая структура, а эта лишь часть судебно-правовых реформ; структуре предстоит решить весьма важную задачу. Как констатировал президент в распоряжении, задача Следственного комитета состоит в том, чтобы повысить качество и эффективность следствия. Весьма важно создать такое законодательное поле, которое наделит надлежащими полномочиями и обязанностями, необходимыми для обеспечения решения этих задач. Межведомственная комиссия при сотрудничестве с международными структурами пригласила также экспертов: мы организовали здесь публичные обсуждения, изучили международный опыт, что никоим образом нельзя расценивать как затягивание процесса. Подобные дискуссии просто необходимы.
- Я бы хотела остановиться на вопросах организационного характера: где будет действовать Комитет, и решены ли вопросы с помещением?
- По распоряжению президента Правительство поручило разработать соответствующие проекты с целью обеспечения необходимых материально-технических условий для  деятельности Следственного комитета. Были проведены значительные работы. Если Вас интересует сугубо вопрос с обеспечением помещения, то, скажу, что место для административного здания Комитета уже определено. В ближайшее время представится повод подробно поговорить обо всем этом.
P. S. По сведениям Aravot.am, Комитету выделили шестиэтажное здание на Комитаса, и уже начались необходимые для проведения реконструкции работы по проектированию.