Դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանը 118 հազար եվրոյով ձեռք է բերել «BMW 750 I» մակնիշի ավտոմեքենա. Hetq 04/21/2014 13:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Անդրանիկ Մանուկյանը 2010թ. ապրիլի 26-ից զբաղեցնում է Ուկրաինայում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնը: Մինչ այդ եղել է տրանսպորտի եւ կապի նախարար, ապա` ՀՀ նախագահի խորհրդական:
Ինչպես նշում է Hetq.am-ը, գաղտնիք չէ, որ Անդրանիկ Մանուկյանը այդ երկիր «գործուղվեց» իր բիզնեսը ծաղկեցնելու համար: Նա այնտեղ մի շարք ձեռնարկություններ ունի:
Հայաստանում էլ նա բազմաթիվ բիզնեսներ ունի: Նրան է պատկանում Երեւանի կենտրոնում գտնվող «Մետրոպոլ» հյուրանոցը, ձեռք է բերել հանքավայրերի ուսումնասիրման լիցենզիաներ, մեքենաների ներկրման եւ այլ բիզնեսներ:
2013թ. Անդրանիկ Մանուկյանի կողմից տրված փոխառություններից ստացված տոկոսը եւ այլ հատուցումները կազմում են 120 միլիոն 600 հազար դրամ, իսկ աշխատավարձը՝ մոտ 35 հազար դոլար:
Ըստ գույքի ու եկամուտների 2013թ. հայտարարագրի` դեսպանը նշված տարում 118 հազար եվրոյով ձեռք է բերել «BMW 750 I» մակնիշի մարդատար ավտոմեքենա: Նշենք, որ Ա. Մանուկյանը 2012-ին էլ 73 հազար եվրոյով գնել էր «AUDI A8» մակնիշի ավտոմեքենա:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա 2013-ին Անդրանիկ Մանուկյանն ունեցել է 380 մլն դրամ, 6 մլն 650 հազար դոլար եւ 400 հազար եվրո:
Դեսպանի կինը՝ Անահիտ Մանուկյանը, նշված տարում որեւէ եկամուտ չի ունեցել, սակայն նրա հաշվին եղել է 15 մլն դրամ եւ 102 հազար դոլար:

Посол Армении в Украине Андраник Манукян приобрел за 118 тыс евро автомобиль марки «BMW 750 I» - Hetq 04/21/2014 13:30 | Лента новостей
Андраник Манукян с 26 апреля 2010г. занимает должность чрезвычайного и полномочного посла Армении в Украине. До этого он возглавлял министерство транспорта и связи РА, а затем проработал на посту советника президента Армении.
Как отмечает Hetq.am, не секрет, что Андраник Манукян был “командирован” в эту страну с тем, чтобы развивать свой бизнес. У него там несколько предприятий.
В Армении он также владеет бизнесом. Ему принадлежит расположенная в самом центре Еревана гостиница “Метрополь”. Он приобрел лицензии на исследование месторождений, бизнес по импорту автомобилей и т.д.
Доход, полученный Андраником Манукяном в 2013г в виде процентов по займам и другие поступления, составили 120 млн. 600 тыс. драмов, а зарплата – порядка 35 тыс долларов
Согласно декларации об имуществе и доходах за 2013г. посол в указанный год приобрел за 118 тыс евро автомобиль марки «BMW 750 I». Отметим, что А. Манукян в 2012г. купил иномарку «AUDI A8» за 73 тыс. евро.
Что касается денежных средств, то Андраник Манукян в 2013г. имел 380 млн. драмов, 6 млн.650 тыс. долларов и 400 тыс евро.
Супруга дипломата - Анаит Манукян - в указанный год не обладала какими-либо доходами, однако на счету у нее было 15 млн. драмов и 102 тыс долларов.