Պատգամավոր դառնալու հերթը հասավ Մելիքյանին 04/18/2014   21:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դավիթ Հարությունյանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` այսօրվա հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար: Հետևաբար՝ վաղաժամկետ կդադարեն պատգամավորի լիազորությունները:
Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքի 12-րդ հոդվածի «գ.1» կետի համաձայն` ԱԺ պատգանավորի լիազորությունները դադարում են, եթե նա պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում կամ առևտրային կազմակերպությունում նշանակվել (ընտրվել) է պաշտոնում: Համապատասխան փաստաթղթերի հիման վրա կազմվում է պատգամավորի լիազորությունների դադարման մասին արձանագրություն և հնգօրյա ժամկետում ուղարկվում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
Դ.Հարությունյանը պատգամավոր է ընտրվել 2012թ. մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում՝ համամասնական ընտրակարգով՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ընտրական ցուցակով:
Այս պահին ՀՀԿ ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածուն նախորդ գումարման ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Մելիքյանն է:
Դ.Հարությունյանի՝ գործադիր մարմին աշխատանքի անցնելով խորհրդարանում սպասվում են նաև այլ փոփոխություններ, հաշվի առնելով այն, որ Դ.Հարությունյանը Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն է, նաև՝  Հայաստանի Հանրապետության գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահը:
Բացի այդ՝ Դ.Հարությունյանը Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) հայկական պատվիրակության բազմամյա ղեկավարն է:

Очередь стать депутатом парламента Армении дошла и до экс-секретаря фракции РПА Гагика Меликяна 04/19/2014   14:34  |  Лента новостей
Новые изменения намечаются в составе парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении.
Указом президента Армении Сержа Саргсяна Давид Арутюнян назначен министром-руководителем Аппарата правительства РА, следовательно депутатские полномочия Давида Арутюняна будут досрочно прекращены.
Д. Арутюнян был избран депутатом по итогам состоявшихся 6 мая 2012г. парламентских выборов по пропорциональному избирательному списку Республиканской партии Армении.
В данный момент следующим в избирательном списке РПА кандидатом является секретарь парламентской фракции РПА предыдущего созыва, член совета РПА Гагик Меликян.
В связи с переходом Д. Арутюняна на работу в Правительстве, в парламенте ожидаются и другие изменения с учетом того, что Д. Арутюнян занимал пост председателя Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам и должность главы временной комиссии по изучению деятельности системы газопоставок РА.
Кроме того, Д. Арутюнян многие годы возглавляет армянскую делегацию в Парламентской Ассамблее Совета Европы(ПАСЕ).