Թևոսիկի եղբոր սպանության գործը ԱԱԾ է տեղափոխվել՝ դատախազի հանձնարարությամբ 04/18/2014   12:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանում թաղային հեղինակություն համարվող Թևոսիկի եղբոր՝ Արթուր Սաֆարյանի  սպանության  գործը  ոստիկանությունից ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչություն է փոխանցվել դատախազի հանձնարարությամբ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի ունեցած տեղեկությունները հաստատեց ՀՀ ԱԱԾ մամուլի քարտուղար Արծվին Բաղրամյանը:
Նախաքննության սկզբում՝ 2014 թվականի փետրվարի 10-ին, ոստիկանությունը հայտարարեց, որ քրեական հեղինակության եղբոր սպանությունը պատվիրել է Իսրայել Սարգսյան (Իսո)՝ ընկեր Մովսես Ներսիսյանին (Մոսո): Իսկ երբ վերջինը կատարել է պատվերը, իր կատարած հանցանքը թաքցնելու դիտավորությամբ՝ Իսրայել Սարգսյանը 2014թ. փետրվարի 1-ին Մովսես Ներսիսյանին հրավիրել է Դավիթաշենում գտնվող հյուրանոցներից մեկը, որտեղ անձամբ սպանել է Մովսես Ներսիսյանին, ապա ավտոմեքենայով նրա դին տեղափոխել է Կոտայքի մարզի Քանաքեռավան գյուղի դաշտային ավան և գցել այնտեղ գտնվող կոյուղու դիտահորը:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցների ներգրավմամբ՝ օրեր շարունակ իրականացված որոնողական աշխատանքներն արդյունք չտվեցին, եւ կոյուղում դիակն այդպես էլ չհայտնաբերվեց։ Տվյալ տարածքում ԱԻՎ-ը որոնողական աշխատանքները դադարեցրել է։ Ու չնայած դիակը բացակայությանը՝ այդուհանդերձ, ոստիկանությունը Իսրայել Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրել ոչ միայն Թեւոսիկի եղբոր սպանությունը պատվիրելու,այլ նաեւ՝ Մոսոյին սպանելու համար։ Մինչդեռ, փաստաբանները հայտարարում են, որ Մոսոյին պետք է փնտրել ողջերի մեջ։
Սույն գործով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել նաեւ երկրորդ անձը՝ Տիգրան Ասատրյանը, ով, ըստ ոստիկանության, տեղյակ լինելով  Մովսես Ներսիսյանի սպանության հանգամանքներին, այդ մասին չի հայտնել համապատասխան մարմիններին:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 27-ին Երևանի կենտրոնում՝ Արամի նրբանցքի 5/ա շենքի բակում, սպանվել էր Թևոսիկի եղբայրը՝ Արթուր Սաֆարյանը: Դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի (սպանություն) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ապօրինի զենք-զինամթերք կրելը, պահելը, օգտագործելը) հատկանիշներով:
10:49 08/04/2014  |  ՄամուլԹևոսիկի եղբոր սպանության գործով կալանավորվածների խափանման միջոցը երկարաձգվել է
15:23 20/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԻսրայել Սարգսյանի փաստաբանը դիմել է Վճռաբեկ դատարան
12:37 27/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳլխավոր դատախազ. Մովսես Ներսիսյանի դիակը փնտրում են
16:13 26/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Իսրայել Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքը կփոխվի՞
20:00 25/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԹևոսիկի եղբորը սպանությունն իրականացրած Մովսես Ներսիսյանի դիակն այլևս չեն փնտրում
14:02 24/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԻսոն կմնա կալանավորված
10:42 24/02/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԻսրայել Սարգսյանի կալանքի որոշումը կբողոքարկվի այսօր՝ վերաքննիչ դատարանում
12:58 21/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈստիկանությանը չի հաջողվել գտնել Մոսոյի դիակը, ում սպանության մեջ մեղադրում են Իսոյին. Փաստաբանը կբողոքարկի ոստիկանության գործողությունները
09:37 21/02/2014  |  ՄամուլՄովսեսի դիակի որոնողական աշխատանքները շարունակվում են
10:06 20/02/2014  |  ՄամուլՎարդուհի Էլբակյան. «Կարող եմ ենթադրել, որ Մովսեսը կենդանի է, նա մահացած չէ, և նրան հարցեր տալու հնարավորություն բոլորը հետագայում կունենան»

Дело об убийстве брата криминального авторитета “Каяранци Тевосика” передано в Службу нацбезопасности Армении 04/18/2014   12:46  |  Актуальная тема
Находившееся в производстве полиции дело об убийстве брата криминального авторитета “Тевосика’ - Артура Сафаряна по поручению прокурора передано в следственное Управление Службы нацбезопасности Армении, подтвердил имеющиеся у ИА “ФактИнфо” сведения пресс-секретарь СНБ РА Арцвин Баграмян.
В начале предварительного следствия, 10 февраля 2014г.,Полиция заявила что Исраэл Саргсян заказал убийство Артура Сафаряна своему другу Мовсесу Нерсисяну. Когда последний выполнил заказ, Исраэл Саргсян с тем, чтобы скрыть свое преступление пригласил 1 февраля 2014г. Мовсеса Нерсисяна в одну из гостиниц, расположенных в ереванском административном районе Давташен, где собственноручно убил Мовсеса Нерсисяна, а затем погрузил труп в машину и перевез его в Котайкскую область, на прилегающую к селу Канакераван территорию, и сбросил тело в канализационный люк.
Поисковые работы, проводимые с привлечением сотрудников МС Аремнии, не дали результатов: в канализационном люке так и не удалось обнаружить труп. Поисковые работы с участием МЧС на данной территории приостановлены. Несмотря на отсутствие трупа, полиция предъявила Исраэлу Саргсяну обвинение не только в организации убийства брата “Тевосика”, но и убийстве Мосо, в то время как адвокаты заявляют,что Мосо следует искать среди живых.
По данному делу в качестве обвиняемого проходит еще один человек - Тигран Асатрян, который, по данным полиции, зная о заказном убийстве и обстоятельствах убийства Мовсеса Нерсисяна, не поставил в известность правоохранительные органы.
Напомним, 27 января в центре Еревана, во дворе дома по адресу Арами 5/а, был убит брат криминального авторитета Тевосика – Артур Сафарян. По данному факту в следственном отделе следственного управления Еревана ГСУ Полиции Армении было возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 ст. 104(“убийство”) и ч. 1ст. 235УК РА(“незаконное ношение , хранение и использование оружия и боеприпасов”).