Կիեւը մտադիր չէ դադարեցնել երկրի արեւելքում իրականացվող հատուկ գործողությունները 04/18/2014 16:52 | Միջազգային լրահոս
Կիեւն առայժմ մտադիր չէ դադարեցնել Ուկրաինայի արեւելքում իրականացվող հատուկ գործողությունները, որոնց ինտենսիվությունը պայմանավորված է ժնեւյան պայմանավորվածությունների կատարման, մասնավորապես՝ գրավված վարչական շենքերն ազատելու եւ զինամթերքը հանձնելու հետ: Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անդրեյ Դեշչիցան։
Նախօրեին Ժնեւում տեղի է ունեցեր Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի եւ Ուկրաինայի արտաքին քաղաքականության համար պատասխանատու անձանց հանդիպումը՝ ուկրաինական ճգնաժամը հաղթահարելու համար։ Բանակցությունների մասնակիցները կոչ են արել հակամարտության կողմերին՝ զինաթափել անօրինական զինված խմբավորումները, զավթված շենքերը վերադարձնել օրինական տնօրինողներին, ազատել գրավված փողոցները, հրապարակները եւ հանրային վայրերը։ Բացի այդ, պետք է հայտարարվի համաներում բոլոր ցուցարարների նկատմամբ, որը չի տարածվի միայն ծանր հանցագործություններ կատարած անձանց նկատմամբ։
«Օպերացիան շարունակվում է եւ դրա ինտենսիվությունը պայմանավորված կլինի պայմանավորվածությունների գործնականում կիրառման՝ գրավված շինություններն իրականում ազատելու եւ զենքերը հանձնելու հետ»,- РИА Новости գործակալության փոխանցամամբ ասել է Դեշչիցան՝ ապրիլի 18-ին տեղի ունեցած ճեպազրույցում։
Նրա խոսքերով՝ Ուկրաինայի իշխանությունները հույս ունեն, որ անօրինական ձեւավորված զինված խմբավորումները կգործեն պայմանավորվածություններին համապատասխան եւ կօգտագործեն այս հնարավորությունը, որը «ուկրինական իշխանությունները տալիս է նրանց»։

Андрей Дещица: Киев пока не намерен прекращать спецоперацию на востоке Украины 04/18/2014   17:00  |  Международные новости
Киев пока не намерен прекращать спецоперацию на востоке Украины, а ее интенсивность будет зависеть от реализации женевских договоренностей, в частности, освобождения захваченных административных зданий и сдачи оружия. Об этом, как передает РИА “Новости”, заявил и.о. главы украинского МИД Андрей Дещица.
Российское агентство напоминает, что в Женеве накануне, 17 апреля, прошла встреча представителей России, США, ЕС и Украины по урегулированию украинского кризиса. Участники переговоров призвали стороны конфликта разоружить незаконные формирования, все незаконно занятые здания вернуть легитимным владельцам, освободить оккупированные улицы, площади и другие публичные места во всех городах Украины. Также должна быть осуществлена амнистия всем протестующим — за исключением тех, кто совершил тяжкие преступления.
"Операция продолжается, и ее интенсивность будет зависеть от практической реализации договоренностей, реального освобождения захваченных помещений и передачи оружия",- цитирует Дещицу РИА “Новости”.
По его словам, власти Украины рассчитывают, что незаконные вооруженные формирования будут действовать в соответствии с существующими договоренностями и используют тот шанс, "который им дает украинская власть".