Կավատության մեջ մեղադրվող կինն ազատվեց դատարանի դահլիճից 04/17/2014   17:59  |  Քրեական խրոնիկոն
Կավատության մեջ մեղադրվող  Արմենուհի Սիմոնյան-Սահրատյանը դատապարտվեց երկուսուկես տարվա ազատազրկման: Միաժամանակ համաներման որոշման կիրառմամբ՝ նա ազատվեց պատժի կրումից:
Ամբաստանյալի խափանման միջոց կալանավորումը վերացվեց, և նա ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից:
Ըստ մեղադրանքի՝ ամբաստանյալը 2001թ. հունիսից մինչև 2002թ. ապրիլը նպաստել է մի կնոջ՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում պոռնկությամբ զբաղվելուն՝ կազմակերպելով այդ երկիր մուտքի հրավերի կազմումը, ինչպես նաև միջնորդելով ու կազմակերպելով նրա հանդիպումները հաճախորդների հետ:
Արդյունքում՝ կնոջ միջոցով ամբաստանյալն «աշխատել է» 12 մլն. 620 հազար դրամին համարժեք 22 հազար դոլար:
Ամբաստանյալին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 262-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելը:
Ամբաստանյալը մինչև դատական քննության նշանակումը դատարանին գրավոր դիմել էր՝ դատաքննությունն արագացված կարգով անցկացնելու միջնորդությամբ՝ հայտարարելով, որ իրեն մեղավոր է ճանաչում առաջադրված մեղադրանքում:
Նույն այդ միջնորդությունն ամբաստանյալը պնդեց նաև այսօրվա դատական նիստում՝ մինչև դատաքննության սկսվելը: Դատախազը, ինչպես մեղադրական եզրակացությունը հաստատելիս, այնպես էլ այժմ, չառարկեց արագացված դատաքննություն անցկացնելու դեմ: Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը բավարարեց միջնորդությունը:
Ամբաստանյալը հայտնեց, որ զղջում է՝ կատարած արարքի համար և վերջին խոսքում արտասվելով՝ հայտարարեց՝ «ուզում եմ նորմալ աշխատել»:
Ի դեպ, ամբաստանյալը նախկինում դատված է եղել՝ Վրաստանի Հանրապետությունում, ըստ ամբաստանյալի՝ կեղծ անձնագիր օգտագործելով պետական սահմանը ապօրինի հատելու համար, իսկ ըստ գործի նյութերի՝ սահմանային անցակետի աշխատողին կաշառք տալու համար:

Суд в Ереване приговорил и освободил по амнистии женщину, промышлявшую сутенерством 04/17/2014   18:44  |  Криминальная хроника
Обвиняемая в сутенерстве Арменуи Симонян-Сагратян приговорена к двум с половиной годам лишения свободы, при этом женщина была освобождена от отбывания наказания по амнистии.
Избранная в отношении подсудимой мера пресечения в виде заключения под стражу была снята, и ее отпустили прямо в зале суда.
Согласно обвинению, подсудимая с июня 2001г. по апрель 2002г. оказывала содействие некой женщине в занятии проституцией в Объединенных Арабских Эмиратах. Отмечается, что она оформила ей визу в эту страну, а также организовывала встречи с клиентами.
В итоге подсудимая заработала на женщине 22 тыс. долларов (12 млн. 620 тыс. драмов).
Подсудимой было предъявлено обвинение по ч. 1ст. 262 УК РА ("способствование занятиям проституцией").
Суд ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш удовлетворил ходатайство подсудимой о рассмотрении дела в порядке ускоренной процедуры судебного разбирательства.
Подсудимая заявила, что признает себя виновной в предъявленном обвинении и что раскаивается в содеянном. В своем последнем слове она выразила желание устроиться на нормальную работу.
Отметим, что женщина ранее была судима в Грузии, по утверждению подсудимой, за незаконное пресечение государственной границы с использованием подложного паспорта, а согласно материалам дела – за дачу взятки сотруднику пограничного пункта.