ՕԵԿ-ը լքած նախարարների պաշտոնակատարների փոխարեն նրանց քայլերը մեկնաբանեցին ՀՀԿ-ականները 04/17/2014   14:37  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՕԵԿ շարքերը լքած նախարարների 3 ժամանակավոր պաշտոնակատարներն այսօր կառավարություն մտան և դուրս եկան ետնամուտքից` խուսափելով լրագրողների հետ հանդիպումից:
Իսկ նախարարի ժամանակավոր ՀՀԿ անդամ պաշտոնակատարներ Արմեն Աշոտյանն ու Հրայր Թովմասյանը համաձայնեցին պատասխանել տեղի ունեցող քաղաքական վերադասավորումների մասին լրագրողների հարցերին:
Կրթության ու գիտության նախարարի պաշտոնակատար, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն, օրինակ, ասաց, որ լավատես է ՕԵԿ-ի քաղաքական ապագային նկատմամբ: Միևնույն ժամանակ, Արմեն Աշոտյանը կողմնակից է քաղաքական ապահարզանին:
«Կառուցողական ընդդիմությունը երկրի քաղաքական կայունության և զարգացման կարևորագույն երաշխիքն է: Եվ այստեղ մենք չենք կարծում, որ խրամատից այն կողմ ինչ-որ հակադիր ուժեր ունենք. անգամ ՕԵԿ-ի դուրս գալու դեպքում ես կարծում եմ խրամատներ չկան, կան կոնկրետ հարցեր, որոնց շուրջ կարող են լինել տարաբնույթ հարցեր, քննարկումներ և դրանց արդյունքում իշխանությունը, լսելով տարբեր հարցեր, կարող է լուծումներ տալ»,- ասաց ՀՀԿ փոխնախագահը:
Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Հրայր Թովմասյանն էլ ՕԵԿ-ի՝ ընդդիմություն դառնալու մեջ որևէ սենսացիա չի տեսնում` նշելով, որ պետք է հարգել քաղաքական ուժի որոշումը: Իսկ ՕԵԿ-ի շարքերը լքած իր գործընկերների քայլերը Հրայր Թովմասյանը հրաժարվեց մեկնաբանել:
«Այդ հարցերին պատասխանելու համար պետք է լինել այդ մարդկանց մարմնում և հասկանալ, թե որոնք են բոլոր խնդիրները, նոր դրա պատասխանը տալ»,- ասաց արդարադատության նախարարի պաշտոնակատարը:
Իսկ հարցին, թե նույն կերպ կվարվե՞ր ինքը, եթե Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տար, Հրայր Թովմասյանը պատասխանեց. «Իհարկե, ոչ», և հավելեց. «Դա չի նշանակում, որ եթե ես ասում եմ` ոչ, ուրեմն ես եմ ճիշտը, կամ դա էր ամենաճիշտը, իսկ մնացածները, որոնք պետք է լքեն, սխալ են»:

Армен Ашотян и Грайр Товмасян прокомментировали политический “развод” РПА с партией “Оринац еркир” 04/17/2014 16:04 | Актуальная тема
Трое временно исполняющих обязанности министров, покинувших ряды партии “Оринац еркир”, сегодня вошли в здание Правительства и вышли оттуда с черного входа, избегая встречи с журналистами.
А и.о. министра образования и науки Армении Армен Ашотян и и.о. главы Минюста РА Грайр Товмасян согласились ответить на вопросы журналистов по поводу политических перестановок.
И.о. главы Минобрнауки РА, зампредседателя правящей Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян, например, отметил, что настроен оптимистично по поводу политического будущего партии „Оринац еркир”. При этом он заявил, что является сторонником политического „развода”
“Конструктивная оппозиция – важнейший гарант политической стабильности и развития государства. Поэтому мы не считаем, что у нас есть противостоящие нам силы по ту сторону окопов. Окопов нет, я полагаю, даже в случае выхода партии „Оринац еркир” из состава правящей коалиции. Есть конкретные проблемы, вокруг которых могут быть различные вопросы, обсуждения, в результате чего власти, выслушав их, могут найти соответствующие решения”, – сказал Армен Ашотян.
В свою очередь и.о. главы Минюста Армении Грайр Товмасян не видит сенсации в намерении “Оринац еркир” стать оппозицией. Он отметил, что следует уважать решение политической силы. Грайр Товмасян отказался комментировать поступки своих коллег, решивших покинуть ряды партии ОЕ.
“Для того, чтобы ответить на данный вопрос, сначала нужно встать на их место и понять все проблемы”, - отметил и.о. министра юстиции Армении.