Կառավարությունը կազմավորումից հետո քսանօրյա ժամկետում իր ծրագիրը կներկայացնի ԱԺ 04/14/2014   11:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հովիկ Աբրահամյանը ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ապրիլի 13-ի  հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ վարչապետ: Քսանօրյա ժամկետում, համաձայն Սահմանադրության,  կկազմավորվի նոր կառավարությունը:
Կառավարության անդամներին նշանակում է Հանրապետության Նախագահը՝ վարչապետի առաջարկությամբ:
Մինչ այդ կառավարության նախկին անդամները կշարունակեն իրենց պարտականությունների կատարումը:
Կառավարությունն իր կազմավորումից հետո՝ քսանօրյա ժամկետում, Ազգային ժողով պետք է ներկայացնի իր ծրագիրը։ Ազգային ժողովի կողմից Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարցը քննարկվում է արտահերթ`  ծրագիրն ստանալուց հետո 48 ժամվա ընթացքում, և քվեարկության դրվում այն ներկայացվելուց հետո՝ հնգօրյա ժամկետում:
Կառավարության ծրագիրը ներկայացնելու համար վարչապետին տրվում է մինչև մեկ ժամ: Ներկայացված ծրագրի վերաբերյալ վարչապետին տրվում են հարցեր, որից հետո տեղի է ունենում մտքերի փոխանակություն՝ պատգամավորների և խմբակցությունների ներկայացուցիչների ելույթներ: Մտքերի փոխանակությունից հետո վարչապետը կարող է հանդես գալ մինչև մեկ ժամ տևողությամբ եզրափակիչ ելույթով:
Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին որոշումն ընդունվում է Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ, այն է՝ առնվազն 66 ձայնով:
Ինչպես ՀՀ Նախագահ, ՀՀԿ նախագահ ՍերԺ Սարգսյանը հայտարարել էր ՀՀԿ խորհրդի նախօրեի նիստում, մի շարք աշխատանքային առաջնահերթությունների ու ոճի մասին պայմանավորվածությունների համաձայն, մասնավորապես, նոր թափով են շարունակվելու Մաքսային միությանը միանալու աշխատանքները և իրականացվող բարեփոխումները, մասնավորապես՝ կրթական ոլորտում, հարկային և մաքսային համակարգերում կատարելագործման աշխատանքները,  պարտադիր կենսաթոշակային համակարգի ներդրումը:
Ըստ երկրի Նախագահի, պայմանավորվել են նաև, որ կադրային հարցերում վարչապետն ունենալու է բարձր աստիճանի ազատություն՝ պահպանելով լավագույններին՝ անկախ հայացքներից, առաջադրելով նորերին՝ հնարավորինս զերծ մնալով «ծանոթ-բարեկամ» նշանակումներից, վերաամրագրվել է բոլորի համար կարևորագույն առաջնահերթությունը՝ «պետական բյուջեն անձեռնմխելի է, կաշառքն՝ արգելված»:

Правительство Армении после своего формирования в двадцатидневный срок представит на одобрение парламента программу своей деятельности 04/14/2014   12:30  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Овик Абраамян указом президента РА от 13 апреля назначен на пост премьер-министра. Согласно Конституции Армении, Правительство формируется в двадцатидневный срок после назначения премьер-министра.
Членов Правительства назначает Президент Армении по предложению премьер-министра.
До этого бывшие члены Правительства продолжат исполнять свои обязанности.
Правительство после своего формирования в двадцатидневный срок представляет на одобрение Национального Собрания программу своей деятельности. Вопрос об одобрении программы Правительства рассматривается во внеочередном порядке после получения программы в 48-часовой срок. Затем программа выносится на голосование в пятидневный срок после его представления. Решение об одобрении программы Правительства принимается большинством голосов от общего числа депутатов Национального Собрания, как минимум, 66 голосами парламентариев.
Депутаты задают вопросы по представленной премьер-министром программе, после которого следует обмен мнениями - выступления депутатов и представителей фракций. Затем глава Правительства может выступить с заключительной речью.
Как заявил президент, председатель Республиканской партии Армении Серж Саргсян на заседании исполнительного органа партии, была достигнута договоренность по ряду рабочих приоритетов и стилю работы, в частности, по поводу процесса вступления в Таможенный союз, работы по которому будут продолжены с новым размахом, осуществляемых реформ в сфере образования, продолжения работ по совершенствованию налоговой и таможенной систем, внедрения обязательной пенсионной системы.
По словам главы государства, премьер-министру в вопросах кадровой политики будет предоставлена “высокая степень свободы”по удержанию лучших кадров независимо от их взглядов, выдвижению новых – избегая по возможности назначений, основанных на“принципе кумовства, а также должен быть вновь закреплен один из важнейших приоритетов: “государственный бюджет неприкосновенен, взятки – запрещены”.