ԱԺ-ն նոր նախագահ կընտրի, իսկ ՀՀԿ խմբակցության կազմը կհամալրվի 04/14/2014 10:22 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ ապրիլի 13-ի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ վարչապետ: Սրանով պայմանավորված՝ կդադարեն Հ.Աբրահամյանի պատգամավորական լիազորությունները:
Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքի 12-րդ հոդվածի «գ.1» կետի համաձայն, ԱԺ պատգանավորի լիազորությունները դադարում են, եթե նա պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում կամ առևտրային կազմակերպությունում նշանակվել (ընտրվել) է պաշտոնում: Համապատասխան փաստաթղթերի հիման վրա կազմվում է պատգամավորի լիազորությունների դադարման մասին արձանագրություն և հնգօրյա ժամկետում ուղարկվում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պատգամավոր է ընտրվել 2012թ. մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում՝ համամասնական ընտրակարգով՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ընտրական ցուցակով:
Այս պահին ՀՀԿ ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածուն ԱԺ նախկին պատգամավոր, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Լեռնիկ Ալեքսանյանն է, նրան հաջորդում է նախորդ գումարման ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Մելիքյանը:
Ազգային ժողովի նոր նախագահի ընտրության հարցը, ըստ ամենայնի, կքննարկվի առաջիկա՝ ապրիլի 28-30-ի լիագումար նիստերում:
Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքի համաձայն՝ ԱԺ նախագահի պաշտոնում պատգամավորների կազմից թեկնածուների առաջադրման իրավունքը պատկանում է պատգամավորներին: Ազգային ժողովի նախագահն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀԿ մամլո խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 13-ին ՀՀԿ գրասենյակում հրապարակելով վարչապետի պաշտոնում Հովիկ Աբրահամյանի թեկնածությանը հավանություն տալու մասին կուսակցության որոշումը, նշեց, որ ԱԺ նոր նախագահի թեկնածության հարցը ՀՀԿ-ն դեռևս չի քննարկել:

Национальное собрание Армении изберет нового спикера 04/14/2014   11:17  |  Актуальная тема
Председатель Национального Собрания Армении Овик Абраамян указом президента РА от 13 апреля назначен на пост премьер-министра. В этой связи депутатские полномочия О. Абраамяна будут прекращены.
Спикер НС РА был избран депутатом 6 мая 2012г. по итогам парламентских выборов по избирательному списку Республиканской партии Армении.
В данный момент следующим в списке РПА кандидатом является бывший депутат НС РА, член Совета Республиканской партии Лерник Алексанян. За ним следует секретарь фракции РПА предыдущего созыва, член совета РПА Гагик Меликян.
Вопрос избрания нового спикера НС Армении, по всей видимости, будет обсуждаться на пленарном заседании от 28-30 апреля.
Согласно закону о Регламенте НС РА, право выдвижения кандидатов на пост председателя парламента принадлежит депутатам. Спикер НС избирается по итогам тайного голосования, большинством голосов от общего числа парламентариев
Напомним, что пресс-секретарь РПА, вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, огласив 13 апреля решение партии об одобрении кандидатуры Овика Абраамяна на пост премьер-министра, отметил, что вопрос о кандидатуре нового спикера парламента пока не обсуждался.