ՀՀ 13-րդ վարչապետը կլինի Հովիկ Աբրահամյանը (Լրացվում է) 04/13/2014 15:38 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ 13-րդ վարչապետը կդառնա Հովիկ Աբրահամյանը: Այս մասին քիչ առաջ հայտարարեց ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀԿ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը` ներկայացնելով ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստի արդյունքները: Նրան տրվել է ինքնուրույն կադրային քաղաքականություն իրականացնելու հնարավորություն: Իհարկե, դա չի նշանակում, որ նա կարող է խնամի-սանիկական հարաբերություններով առաջնորդվել:
Շարմազանովը նաեւ նշեց, որ արդեն նախկին վարչապետը կանցնի դիվանագիտական աշխատանքի:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, ապրիլի 13-ին` ժամը 14:00-ին, ՀՀԿ գրասենյակում տեղի է ունեցել գործադիր մարմնի նիստ, իսկ ժամը 15-ին՝ ՀՀԿ խորհրդի նիստ: Օրակարգում` ՀՀ 13-րդ վարչապետի թեկնածության հարցն է եղել:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հրաժարական է տվել ապրիլի 3-ին: Նույն օրը ՀՀ Նախագահն ընդունել է կարավարության հրաժարականը: ՀՀ գործող Սահմանադրության համաձայն, Հանրապետության Նախագահը վարչապետ է նշանակում կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո՝ տասնօրյա ժամկետում: Կառավարությունը կազմավորվում է վարչապետի նշանակումից հետո` քսանօրյա ժամկետում:

Стало известно имя нового премьер-министра Армении 04/13/2014   15:47  |  Актуальная тема
13-м премьер-министром Армении станет председатель Национального Собрания Овик Абраамян. Об этом немногим ранее сообщил вице-председатель парламента, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов по итогам заседаний Исполнительного органа и Совета РПА. "Новому премьер–министру будет предоставлена возможность самостоятельно осуществлять кадровую политику. Однако, это не означает,что он может назначать родственников на различные посты", -сказал Шармазанов.
Шармазанов также проинформировал,что экс-премьер-министр Армении перейдет на дипломатическую службу.
Напомним, 3 апреля Тигран Саркисян подал заявление об отставке с поста премьер-министра РА. В то же день президент Армении принял отставку Правительства.
Согласно Конституции Армении, Президент республики на основании распределения депутатских мест в Национальном Собрании и консультаций с депутатскими фракциями назначает премьер-министром лицо, пользующееся доверием большинства депутатов, а если это невозможно, лицо, пользующееся доверием у наибольшего числа депутатов.
Президент республики назначает премьер-министра в десятидневный срок после принятия отставки правительства. Правительство формируется в двадцатидневный срок после назначения премьер-министра.