«Ես կարծում եմ, որ Միացյալ Նահանգները կճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը միայն այն բանից հետո, երբ դա կանի Թուրքիան». Փորձագետ 04/12/2014 15:10 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ես չեմ կարծում, թե բավական է ԱՄՆ-ն ընդունի Հայոց Ցեղասպանությունը, և Հայաստանի համար կսկսվի երջանիկ կյանք»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից ապրիլի 10-ին ընդունված Հայոց ցեղասպանության փաստը դատապարտող բանաձեւին՝ ասաց Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը:
Հիշեցնենք՝ վերջին 25 տարիներին սա առաջին դեպքն է, որ Սենատում նման փաստաթուղթ է ընդունվում, այն էլ` ձայների 12/ 5 հարաբերակցությամբ: Բանաձևը, որ ապրիլի 3-ից շրջանառության մեջ էր դրվել Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնախմբի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսի եւ սենատոր Մարկ Քիրքի կողմից, Միացյալ Նահանգների նախագահին կոչ է անում ջանքեր գործադրել՝ հայ-թուրքական կայուն, կառուցողական հարաբերությունների հաստատման համար, բայց որոնք հիմնված կլինեն Հայոց ցեղասպանության փաստերի եւ հետեւանքների՝ Թուրքիայի կողմից ամբողջովին ճանաչման վրա:
Բանաձեւը նաև կոչ է անում ԱՄՆ-ի վարչակազմին ու նախագահին այս տարի ապրիլի 24-ը հիշատակել որպես «Հայոց ցեղասպանություն»:
«Ցեղասպանության եւ մարդկության հանդեպ այլ հանցագործությունների ճանաչումը շատ կարեւոր քայլ է՝ նման ոճիրները հետագայում կանխելու համար»,- ասված է բանաձևում:
Իսկ ինքը` բանաձևի հեղինակ Ռոբերտ Մենենդեսը, իր ելույթում ասել է. «Դուք կարող եք երկար քննարկել, թե ինչ եք անվանում Ցեղասպանություն, ինչը՝ ոչ: Ես կարծում եմ՝ Ցեղասպանությունը Ցեղասպանություն է»:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի քաղաքական օրակարգում Հայոց Ցեղասպանության հարցի հայտնվելու պատճառները՝ Ռուբեն Մեհրաբյանը հիշեցրեց, որ առաջիկայում ԱՄՆ-ում նախանշված են ներկայացուցիչների պալատի և ԱՄՆ սենատի մասնակի ընտրություններ, և կոնգրեսականներն արդեն իսկ թևակոխում են նախընտրկան շրջան: Մեր զրուցակցի խոսքով՝ հայկական ծագման ընտրազանգվածի ձայները միշտ կարևոր են հատկապես առանցքային նահանգներում, ուստի՝ նման բանաձևի ընդունումը կարող է մեծապես ազդել նաև ընտրությունների արդյունքների վրա:
Ռուբեն Մեհրաբյանի նշած երկրորդ հանգամանքը Սև ծովում ծավալվող իրադարձութուններն են` կապված Ղրիմի և Ուկրաինայի հետ: Եվ այս տեսակետից, նրա համոզմամբ, խիստ կարևորվում է Թուրքիայի դերը, որը վերջին շրջանում կտրուկ մեծացել է:
«Թուրքիան, լինելով արևմուտքի դաշնակիցը գործնականում, շատ հարցերում պարզապես երկակի խաղ է խաղում և չի ուզում իր կապերը ՌԴ-ի հետ որևէ ձևով սահմանափակել` ընդառաջելով իր դաշնակիցերին կամ դա անում է շատ մեծ դժկամությամբ»,- ասաց Ռուբեն Մեհրաբյանը` հավելելով, որ ԱՄՆ-ի կողմից ցեասպանության հարցը որպես մահակ է օգտագործվում Թուրքիայի նկատմամբ:
Հարցին, թե վերջնականապես կճանաչի ԱՄՆ-ն Հայոց Ցեղասպանությունը, թե՝ ոչ, Ռուբեն Մեհրաբյանն ասաց. «Ես կարծում եմ, որ Միացյալ Նահանգները կճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը միայն այն բանից հետո, երբ դա կանի Թուրքիան, և չեմ կարծում, որ մենք պետք է այլ բան սպասենք, նույնիսկ եթե Բարաք Օբաման ունի իր անձնական կարծիքը, համոզմունքը դրան մասին: Քաղաքականությունը մնում է քաղաքականություն»:
Եզրափակելով զրույցը` մեր զրուցակիցը նաև նշեց, որ ԱՄՆ-ի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգին չի առնչվում: Իսկ հայ-ամերիկյան հարաբերություններում շատ ավելի կարևոր հարցեր կան (անվտանգություն, պաշտպանություն, տնտեսություն), որոնք, ցավոք, դուրս են մնում թե’ ՀՀ և թե’ ԱՄՆ հայկական սփյուռքի ուշադրությունից:
Ի դեպ, նշենք, որ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ընդունվելուց հետո, ըստ ընթացակարգի, բանաձևը պետք է նաև Սենատի ղեկավարության կողմից ընդունվի Սենատի նիստերի օրակարգ:
Սակայն, առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում ԱՄՆ Սենատը նիստեր չի գումարելու` պայմանավորված Սուրբ Հարության տոնի հետ:

Эксперт: Я полагаю, что США признают Геноцид армян только после того, как это сделает Турция 04/12/2014 16:24 | Актуальная тема
“Я не думаю, что с признанием Соединенными Штатами факта Геноцида армян для Армении начнется счастливая жизнь”, - заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” эксперт Армянского центра политических и международных исследований Рубен Меграбян, комментируя принятие 10 апреля Комитетом по внешним отношения Сената США, резолюции, осуждающей факт Геноцида армян.
Напомним, что за последние 25 лет – это первый случай, когда в Сенате принимают такого рода документ, тем более соотношением голосов 12/5. Документ был введен в обращение 3 апреля председателем комитета по внешним отношениям Сената США Робертом Менендесом и сенатором-республиканцем Марком Кирком. Отмечается, что резолюция призывает президента США приложить усилия для установления стабильных и конструктивных армяно-турецких отношений, которые, однако, будут основаны на полном признании Турцией фактов и последствий Геноцида армян.
Резолюция также призывает администрацию и президента США в этом году упомянуть 24 апреля в качестве Дня памяти жертв “Геноцида армян”.
“Признание Геноцида и других преступлений против человечества является весьма важным шагом для предупреждения в дальнейшем повторения подобных злодеяний”,- говорится в резолюции. Сам же автор резолюции, Роберт Менендес, в своем выступлении отметил:”Вы можете долго дискутировать на тему того, что вы называете Геноцидом, а что нет. Я думаю, геноцид есть геноцид”.
Комментируя причины включения в политическую повестку США вопроса Геноцида армян, Рубен Меграбян напомнил о том, что в ближайшее время намечены частичные выборы в Палату представителей и Сенат США, и конгрессмены уже приступили к предвыборной кампании. По словам нашего собеседника, голоса армянских избирателей играют важную роль особенно в ключевых штатах, посему принятие подобной резолюции может существенно повлиять на итоги выборов.
Рубен Меграбян указал еще на одно обстоятельство – развернувшиеся в Черном море события, связанные с Крымом и Украиной. В этом контексте, по его убеждению, важное значение придается роли Турции, которая в последний период резко возросла.
Турция, будучи на практике союзником Запада, во многих вопросах ведет двойную игру и не желает ограничивать каким-либо образом свои связи с Россией, идя навстречу своим союзникам, или делает это с неохотой”, - сказал Рубен Меграбян, добавив, США используют вопрос Геноцида в качестве дубинки в отношении Турции.
На вопрос о том, признает ли наконец США Геноцид армян или нет, Рубен Меграбян ответил: “Я полагаю, что США признают Геноцид армян только после того, как это сделает Турция. Я не думаю, что мы должны ждать чего-то другого, если даже Барак Обама имеет на сей счет личное мнение, убеждение. Политика остается политикой”.
В завершение беседы наш собеседник отметил, что признание США Геноцида армян не касается внешнеполитической повестки Армении. Есть более важные вопросы в армяно-американских взаимоотношениях(безопасность, оборона, экономика), которые, к сожалению, выпали из поля зрения как РА, так и Армянской диаспоры США.
Отметим, что резолюция после принятия Комитетом по внешним отношениям Сената США, согласно процедуре, должна быть включена руководством Сената в повестку Сената.