ԱՄՆ Պետդեպարտամենտ․ «Հստակորեն որպես պատմական փաստ ճանաչում և սգում ենք 1․5 միլիոն հայերի կորուստը». Azatutyun 04/11/2014   17:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Azatutyun.am-ը գրում է, որ ամենօրյա ճեպազրույցների ընթացքում Միացյալ Նահանգների Պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Յեն Փսաքին լրագրողների խնդրանքով՝ մեկնաբանել է ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ընդունված Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող բանաձևը` հայտարարելով, որ իրենց դիրքորոշումը արդեն վաղուց հայտնի է:
«Մենք հստակորեն, որպես պատմական փաստ, ճանաչում և սգում ենք մեկևկես միլիոն հայերի կորուստը, որոնք կոտորվել են կամ մահվան աքսորի են քշվել Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին: Այս սարսափազդու իրադարձությունները հանգեցրել են 20-րդ դարի դաժանագույն վայրագություններից մեկին: Եվ Միացյալ Նահանգները ընդունում է, որ այդ իրադարձությունները շարունակում են հսկայական ցավ պատճառել Հայաստանի ժողովրդին և հայկական ծագում ունեցող մարդկանց, ինչպես և մեզ բոլորիս, ովքեր կիսում են համամարդկային արժեքները»,- հայտարարել է Փսաքին:
Իսկ ինչպիսին էր թեկնածու Օբամայի տեսակետը այս հարցի շուրջ՝ այս հարցին Փսաքին պատասխանել է, որ թեկնածու Օբաման իր անձնական տեսակետն ունի այս հարցում, որը նա փաստացի ձևակերպել է անցյալ տարվա Սպիտակ տան հայտարարության մեջ: «Ես վստահ եմ, որ էլի հայտարարություններ կլինեն այս ամսվա վերջում», - ասել է Պետդեպարտամենտի խոսնակը:
Լրագրողները հետաքրքրվել են` ինչ նորություններ կան հայ - թուրքական արձանագրություններից և հայ - թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործընթացից, որը ողջունվել էր Միացյալ Նահանգների կողմից, Յեն Փսաքին հայտարարել է, որ իրենք շարունակում են կոչ անել երկու կողմերին միասին աշխատել՝ հասնելու համար փաստերի լիակատար, անկեղծ և արդար ճանաչման:
«Մենք կարծում ենք, որ իրենց ընդհանուր պատմության հետ կապված հարցերը լուծելու համար միասին աշխատելով՝ Հայաստանն ու Թուրքիան կարող են նպաստել ողջ Կովկասյան տարածաշրջանում կայունությանն ու բարգավաճմանը, այդ պատճառով մենք շարունակում ենք աշխատել նրանց հետ այդ հարցում», - ասել է Պետքարտուղարության խոսնակը:

Представитель Госдеп США: Мы признаем Геноцид армян как исторический факт и скорбим по 1,5 млн. жертв - Azatutyun 04/11/2014 18:09 | Актуальная тема
Официальный представитель Госдепа США Джен Псаки в ходе традиционного брифинга прокомментировала по просьбе журналистов резолюцию о Геноциде армян, принятую Комитетом по внешним отношениям Сената США, заявив, что их позиция давно уже известна, пишет Azatutyun.am.
Мы признаем Геноцид армян как исторический факт и скорбим по 1,5 млн. жертв, которые были убиты или обречены на смерть в Османской империи. Эти ужасающие события привели к одному из самых страшных варварств 20 века. Соединенные Штаты признают, что эти события по-прежнему причиняют боль армянам, равно как и всем нам, кто разделяет общечеловеческие ценности”, – отметила Псаки.
Отвечая на вопрос о позиции президента США Барака Обамы по данному вопросу , Джен Псаки сказала: “У президента Обамы своя точка зрения на этот вопрос, которую он сформулировал в заявлении, озвученном Белым домом в прошлом году. Я убеждена, что он выступит с официальным заявлением в конце апреля”, -сказала пресс-секретарь Госдепа.
Журналисты поинтересовались у Псаки, есть ли новости об армяно-турецких протоколах и как протекает процесс налаживания отношений между Арменией и Турцией, который приветствовали США, на что она ответила:
“Мы продолжаем призывать страны вести совместную полноценную работу для достижения честного и справедливого признания фактов.
Мы полагаем, что Армения и Турция могут способствовать стабильности и благополучию в всем кавказском регионе лишь посредством совместной работы вокруг вопросов, касающихся общей истории. Так что, мы продолжаем вести с ними работу по данному вопросу”, - заявила представитель Госдепа.