Տեսանյութ, թե ինչպես են ահաբեկիչները Թուրքիայից ներխուժում Քեսաբ 04/11/2014 16:28 | Միջազգային լրահոս
Թուրքական «Չափուլ» կայքում հայտնվել է, մի տեսանյութ, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես են իսլամիստական խմբավորումները անարգել հատում թուրք-սիրիական սահմանը:
Ինչպես տեղեկացնում է ermenihaber.am կայքը, Տեսանյութում թուրքերեն գրված վազող տողերով մանրամասներ են ներկայացվում.
1. Ջիհադական ավազակախմբերը Յայլադաղի սահմանակետից հանգիստ անցնում են Սիրիայում գտնվող Քեսաբ:
2. Google Earth-ից Յայլադաղի սահմանակետը , որտեղից անցել են ջիհադական ավազակախմբերը:
3. Միջազգայնորեն ճանաչված սահման:
4. Սիրիական կողմի մուտքի մոտ տեղադրված ցուցանակ, որի վրա գրված է. «Բարի գալուստ Սիրիայի արաբական հանրապետություն»:
5. Նկարահանող անձը խոսում է Քեսաբի վրա հարձակում իրականացրած «Էնսար ուշ-Շամ», «Էլ Նուսրայի ճակատի» և «Դամասկոսի իսլամական շարժում» ջիհադական խմբավորումների մասին:
Տեղեկացնենք, որ Թուրքիայի «Մարդու իրավունքների միություն»-ը (ՄԻՄ) քեսաբյան դեպքերի մասին զեկույց է պատրաստել, որ մեջ մասնավորապես ասված է. «Այս պահին Քեսաբից արյան ու վառոդի հոտ է գալիս: Մարդկանց դիակներ կան, վայրենություն կա: Լսվում են մարդասպանների քրքիջները, «Ալլահ Աքբար» վանկարկումները:
Այս պատերազմի և կոտորածի հեղինակները Թուրքիայի սահմանից են զենքերով, տանկերով և հրթիռներով մտել Քեսաբ` թուրք սահմանապահների աչքի առաջ»:

Появились видеокадры вторжения террористов из Турции в сирийский Кесаб 04/11/2014   17:31  |  Международные новости
На турецком сайте “Чапул” появилось видео, на котором видно как исламистские группировки беспрепятственно пересекают турецко-сирийскую границу.
Как сообщает сайт ermenihaber.am, в видеоматериале бегущей строкой на турецком языке представлены подробности.
1.Джихадские банды свободно пересекают через контрольно-пропускной пункт Яйладага в сирийский Кесаб;
2.С Google Earth виден КПП Яйладага, через который пересекли джихадские бандитские группировки;
3.международно признанная граница;
4. на въезде на сирийскую территорию установлена вывеска, на которой написано “Добро пожаловать в Сирийскую Арабскую Республику”;
5.оператор говорит о группировках “Энсар уш-Шам”. “ Фронт ан-Нусра ” и “Исламское движение Дамаска”, осуществивших нападение на Кесаб.
Отметим, что “Союз прав человека” Турции подготовил доклад о событиях в Кесабе, в котором, в частности, говорится: “Сейчас в Кесабе пахнет кровью и порохом”. Есть погибшие, творятся зверства. Слышен хохот убийц, скандирующих“Аллах Акбар”.
Зачинщики этой войны и резни на глазах у турецких пограничников вторглись с оружием и на танках через территорию Турции в сирийский Кесаб .