«Արմավիր» ՔԿՀ-ի շինարարությունը դարձյալ բարդանում է 04/10/2014 10:03 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2014 թվականի պետական բյուջեով «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի կառուցման համար հատկացվել էր 1 մլրդ դրամ։ Բայց պարզվում է՝ այդ գումարը չի բավարարում՝ ՔԿՀ-ի հերթական` 400 հոգանոց մասնաշենքի շինարարությունն ավարտելու և այն սահմանված ժամկետում շահագործման հանձնելու համար:
Այդ նպատակով այսօր կառավարության նիստում Արդարադատության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հրայր Թովմասյանը լրացուցիչ 875 մլն դրամ կպահանջի բյուջեից:
Այսպիսով, փաստորեն, նոր ՔԿՀ շինարարությունը կարժենա ոչ թե 1 մլրդ, այլ 1 մլրդ 875 մլն դրամ:
Ի դեպ, հիշեցնենք՝ այս ՔԿՀ-ի շինարարությունն սկսվել է դեռ 2006 թվականից: Շինարարության ավարտին դրանում հնարավոր կլինի ապահովել 1240 ազատազրկվածների բնակությունը:
Բայց, քանի որ առկա ՔԿՀ-ներում բավական սուր է մնում գերբնակեցվածության հարցը, կառավարությունը որոշել էր չսպասել կառուցապատման վերջնական ավարտին, և յուրաքանչյուր մասնաշենքի ավարտից հետո բնակեցնել այն:
Ինչպես պարզ է դարռում կառավարության նիստի օրակարգում ընդգրկված այս որոշման նախագծից, եթե բյուջեից լրացուցիչ գումաները հատկացվեն, ՔԿՀ-ի 800 հոգանոց հատվածը մեկ ամսից շահագործման կհանձնվի:
Նշենք նաև, որ նոր քրեակատարողական հիմնարկի կառուցումը նախատեսվել էր դեռևս 2004 թվականին՝ դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրի շրջանակներում, և նախատեսվում էր այն շահագործման հանձնել 2010թ., սակայն ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը խափանեց ծրագրերը:

Строительство УИУ “Армавир” может обойтись госбюджету Армении в 1 млрд 875 млн драмов 04/10/2014   10:36  |  Актуальная тема
Строительство УИУ “Армавир” обойдется госбюджету Армении дороже, чем планировалось.
На строительство уголовно-исполнительного учреждения “Армавир” из госбюджета 2014 выделили 1 млрд. драмов. Однако, как выясняется, этой суммы недостаточно для завершения строительства очередного корпуса УИУ, рассчитанного на 400 человек, и сдачи сооружения в эксплуатацию в установленные сроки.
Для этих целей на сегодняшнем заседании Правительства и.о. министра юстиции Армении Грайр Товмасян потребует выделить из госбюджета дополнительно 875 млн. драмов.
Таким образом, фактически, строительство нового УИУ обойдется не в 1 млрд. драмов, а в 1 млрд 875 млн. драмов.
Напомним, что строительство уголовно-исполнительного учреждения началось еще в 2006г. Предполагается, что там удастся обеспечить проживание 1240 заключенным.
Поскольку все еще остра проблема перенаселенности УИУ, Правительство приняло решение не дожидаться окончательного завершения строительства, и по мере готовности блоков заселять их.
Исходя из включенного в повестку заседания Правительства проекта решения, если из госбюджета будут выделены дополнительные средства, рассчитанный на 800 заключенных блок УИУ будет сдан в эксплуатацию через месяц.
Отметим, что строительство нового уголовно-исполнительного учреждения планировалось еще в 2004г. в рамках программы судебно-правовых реформ, и предполагалось его сдать в эксплуатацию в 2010г., однако финансово-экономический кризис сорвал планы.