Արդարադատության նախարարությունում քաղաքացուն ծեծելու ահազանգի ստուգման արդյունքում երկու անձ պաշտոնանկ է արվել 04/09/2014 18:40 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարարությունում քաղաքացուն ծեծելու ահազանգի հիման վրա ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Հրայր Թովմասյանի հրամանով նշանակված ծառայողական քննությունն ավարտվել է, որի արդյունքներով ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության այլընտրանքային պատիժների կատարման բաժնի Մալաթիա-Սեբաստիա բաժանմունքի պետ Տիգրան Մալխասյանը և նույն բաժնի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ բաժանմունքի պետ Տիգրան Պետրոսյանն ազատվել են աշխատանքից:
Այդ մասին ասվում է քիչ առաջ արդարադատության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։ Նույն աղբյուրի համաձայն, ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության այլընտրանքային պատիժների կատարման բաժնի Շենգավիթ բաժանմունքի պետ Գևորգ Մաթևոսյանի նկատմամբ կիրառվել է «խիստ նկատողություն» կարգապահական տույժ:
ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչության անցկացրած ծառայողական քննության արդյունքում պարզվել է նաև, որ ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հատուկ նշանակության բաժնի առաջին կարգի մասնագետ Ռոբերտ Թամարյանը ներկա չի եղել մարտի 24-ին տեղի ունեցած միջադեպին, ուստի ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Հրայր Թովմասյանի ապրիլի 7-ի հրամանը՝ Թամարյանի լիազորությունները ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին, հանվել է:
Հիշեցնենք, որ ՄԻՊ գրասենյակը ապրիլի 7-ին տեղեկացրել էր, որ պաշտպանին է դիմել 32-ամյա Արման Գասպարյանը, ով հայտնել է, որ Արդարադատության նախարարության աշխատակիցները ծեծի են ենթարկել և հայհոյել իրեն:
Դեպքը, ըստ Արման Գասպարյանի, տեղի է ունեցել մարտի 24-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, երբ ինքն իր ավտոմեքենայով ընկերոջը տարել է Արդարադատության նախարարության այլընտրանքային պատիժների կատարման շենք:
Կառույցի աշխատակիցներն ընկերոջն ընդունելուց հետո նաև իրեն են հրավիրել սենյակ, որտեղ համազգեստով 4-5 անձինք բռնություն են գործադրել իր նկատմամբ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է նաեւ քրեական գործ, որի մասին երեկ հաղորդագրություն էր տարածել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը։

Двое сотрудников Минюста Армении лишились своих постов после проверки информации об инциденте с избиением мужчины в МЮ 04/09/2014 19:10 | Лента новостей
Завершено назначенное по приказу и.о. министра юстиции Армении Грайра Товмасяна, служебное расследование, по итогам которого установлено, что начальник отделения Малатия–Себастия отдела по исполнению альтернативных наказаний Уголовно-исполнительного управления МЮ РА Тигран Малхасян и начальник отделения Кентрон и Норк-Мараш того же отдела Тигран Петросян освобождены от занимаемых должностей.
Об этом говорится в заявлении Минюста РА. Согласно источнику, в отношении начальника отделения Шенгавита отдела по исполнению альтернативных наказаний Уголовно-исполнительного управления МЮ РА Геворка Матевосяна применено дисциплинарное взыскание в виде строгого выговора.
По итогам проведенного служебного расследования выяснилось также, что специалист первого класса отдела специального назначения Уголовно-исполнительного управления МЮ РА Роберт Тамарян не присутствовал при инциденте, произошедшем 24 марта, посему приказ и.о. министра юстиции Армении Грайра Товмасяна о временном приостановлении полномочий отменен.
Напомним, что офис омбудсмена Армении 7 апреля сообщил, что обратился 32-летний Арман Гаспарян, который рассказал, что сотрудники Минюста РА его избили и нецензурно выругались в его адрес.
Инцидент, по словам Армана Гаспаряна, произошел 24 марта, около 13.00, когда он подвез друга на своей машине к зданию МЮ по исполнению альтернативных наказаний.
Сотрудники структуры после приема друга пригласили и его в кабинет, где 4-5 человек в форме применили к нему насилие.
По данному факту было возбуждено уголовное дело, о чем накануне сообщила Специальная следственная служба Армении.