ՀՀ աշխատողները պահանջում են դադարեցնել իրենց աշխատավարձերից անօրինական վճարումներ կատարելը 04/09/2014 13:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահին ֆինանսների նախարարության շենքի դիմաց ընթանում է «Դեմ եմ» նախաձեռնության կազմակերպած բողոքի ակցիան` ընդդեմ կուտակային կենսաթոշակային պարտադիր վճարների գանձման:
Բողոքի ակցիայի կազմակերպիչները հանդիպում են պահանջում ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատարի կամ նրա ներկայացուցչի հետ: Սակայն նախարարությունից որևէ պաշտոնյա այս պահին դեռ դուրս չի եկել հանդիպման:
Ակցիայի կազմակերպիչները 3 րոպե ժամանակ էին հատկացրել գերատեսչության ղեկավարությանը ցած իջնելու և քաղաքացիների հետ հանդիպելու համար: 3 րոպեն լրանալուց հետո էլ, սակայն, որևէ պաշտոնյա այդպես էլ չներկայացավ ցուցարարներին:
Դրանից հետո նախաձեռնության 2 անդամներ` Դավիթ Մանուկյանն ու Արսեն Մանուկյանը, մուտք գործեցին նախարարություն` օրենքի պահանջին համապատասխան իրենց դիմում-բողոքներն անձամբ հանձնելու ֆինանսների նախարարության նամակների բաժին:
Բողոքի ակցիայի մյուս մասնակիցներին, սակայն, ոստիկաններն այս պահին դեռ թույլ չեն տալիս իրենց դիմումներն անձամբ մուտք անելու նախարարությունում:
Նշենք, որ այս դիմումներում, ինչպես հայտնեցին «Դեմ եմ»-ի անդամները, աշխատողները պահանջում են ֆինանսների նախարարությունից դադարեցնել իրենց աշխատավարձերից անօրինական պահումներ կատարելը:
Ի դեպ, նման բովանդակությամբ նամակներ աշխատող քաղաքացիները հասցեագրել են նաև ԿԲ կենտրոնական դեպոզիտարիա և ՊԵԿ:
Ինչպես նախօրոք հայտարարվել է, ակցիայի մասնակիցները ֆինանսների նախարարությունից երթով հասնելու են մինչև ՊԵԿ:

И снова о пенсионной реформе в Армении: Трудящиеся требуют прекратить незаконные “удержки” из заработной платы 04/09/2014   14:25  |  Лента новостей
В данный момент напротив здания Минфина Армении проходит организованная гражданской инициативы “Я против” акция протеста против взимания обязательных взносов на накопительную пенсию.
Организаторы акции протеста требуют встречи с и.о. министра финансов Армении или с его представителем. Однако никто из чиновников Минфина не вышел к ним на встречу.
Организаторы акции протеста дали три минуты руководству ведомства, чтобы они спустились к демонстрантам, однако никто так и не появился.
После этого члены инициативы – Давид Манукян и Арсен Манукян - проникли в здание ведомства с тем, чтобы в соответствии с требованием закона передать свое обращение в отдел писем Минфина РА.
Стражи правопорядка, однако, пока не разрешают остальным участникам акции протеста внести свои заявления в министерство.
Отметим, что в этих письмах, как рассказали члены движения “Я против”, трудящиеся требуют от Минфина прекратить незаконные удержания сумм из зарплат.
Отметим, что письма с аналогичным содержанием трудящиеся адресовали также ЦБ депозитарию и Комитету госдоходов.