Եվրոպայի օմբուդսմեններն արձագանքել են քեսաբահության խնդրին 04/09/2014   11:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ Եվրոպական Օմբուդսմենների ինստիտուտը, որը միավորում է հարյուրավոր Օմբուդսմենների ու իրավապաշտանների ողջ Եվրոպայում, արձագանքել է քեսաբահայության խնդրով Կարեն Անդրեասյանի ուղերձին:
«Եվրոպական Օմբուդսմենների ինստիտուտը տեղեկացավ Հայաստանի Օմբուդսմեն պարոն Կարեն Անդրեասյանից Սիրիայում, մասնավորապես՝ Քեսաբում, մարդու իրավունքների իրավիճակի մասին»,- ասված է այդ կառույցի արձագանքում:
«Այս բարդ և ողբերգական հանգամանքներում պետք է շարունակել ջանք չխնայել տարածաշրջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության և երկրում ճգնաժամը խաղաղ ճանապարհով հաղթահարելու ուղղությամբ, ինչպես նաև կառուցողական համագործակցություն հաստատել քաղաքացիական հասարակության և միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ միջազգային իրավունքի հիման վրա:
Եվրոպական Օմբուդսմենների ինստիտուտը հորդորում և կոչ է անում Սիրիայի ճգնաժամի բոլոր կողմերին ներկա ճգնաժամը հաղթահարելու համար կիրառել խաղաղ և ուղիղ երկխոսության ճանապարհը՝ մարդու իրավունքների միջազգային սկզբունքների լույսի ներքո»,- նշված է Եվրոպական Օմբուդսմենների ինստիտուտի հայտարարության մեջ:

Европейский институт омбудсмена отреагировал на обращение Карена Андреасяна по поводу ситуации вокруг армянонаселенного Кесаба 04/09/2014   11:58  |  Лента новостей
Европейский институт омбудсмена, который объединяет сотни омбудсменов и правозащитников по всей Европе, откликнулся на обращение омбудсмена Армении Карена Андреасяна касательно ситуации в армянонаселенном сирийском Кесабе.
“Европейский институт омбудсмена узнал от омбудсмена Армении Карена Андреасяна о ситуации с правами человека в Сирии, в частности, в Кесабе.
В этих сложных и трагических обстоятельствах необходимо и дальше прилагать усилия в направлении защиты прав человека и мирного преодоления кризиса в стране, а также наладить конструктивное сотрудничество между гражданским обществом и международными организациями на основе международного права.
Европейский институт омбудсмена э призывает все стороны в Сирии для преодоления кризиса использовать пути мирного и прямого диалога в свете международных принципов прав человека”, - отмечается в заявлении Института Европейских Омбудсменов.