Եթե բնապահպանության նախարարը փոխվի, նրա «Չափդ ճանաչիր, ականջներդ կպոկեմ, կտամ ձեռքդ, լակոտ» արտահայտությունը չի ուսումնասիրվի 04/08/2014   12:03  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովից «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին, որ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի դիմումը բնապահպանության նախարարի վերաբերյալ հանձնաժողովն ստացել է ուրբաթ օրը` ապրիլի 4-ի աշխատանքային օրվա ավարտին, և այս պահին այն դեռ ուսումնասիրվում է:
Դրանում նշված փաստով վարույթ հարուցելու վերաբերյալ որոշումը կկայացվի առաջիկա օրերի ընթացքում:
Հիշեցնենք, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը դիմել էր Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով՝ ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի նկատմամբ վարույթ հարուցելու և նրա կողմից Էթիկայի կանոնները խախտելու փաստը քննության առնելու խնդրանքով:
Դիմումի առիթ էր հանդիսացել մարտի 25-26-ին Երևանում անցկացվող հանքարդյունաբերությանը նվիրված միջազգային կոնֆերանսի ընթացքում բնապահպան ակտիվիստների նկատմամբ նախարար Արամ Հարությաւնյանի վիրավորական արտահայտությունը:
Ակցիայի մասնակիցներից մեկին նախարարը սպառնացել էր` ասելով. «Չափդ ճանաչիր, ականջներդ կպոկեմ, կտամ ձեռքդ, լակոտ»:
«Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսվում է, որ վարույթ հարուցելուց հետո էթիկայի հանձնաժողովն իր եզրակացությունը պետք է կայացնի 1-ամսյա ժամկետում։
Սակայն հարկ է հիշել, որ տվյալ օրենքը և հանձնաժողովի գործունեությունը վերաբերում են բացառապես պաշտոնատար անձանց: Մինչդեռ Արամ Հարությունյանը ներկայում նախարարի պաշտոնակատար է:
Այսինքն՝ եթե առաջիկա մեկ ամսում, նոր կառավարության կազմում Արամ Հարությունյանը չընդգրկվի, նրա նկատմամբ որոշում կայացնելու իրավասություն Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովն արդեն չի ունենա:

Нашумевшее высказывание министра охраны природы Армении в адрес эколога-активиста не будет изучено Комиссией по этике, если… 04/08/2014   12:54  |  Актуальная тема
В Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц ИА “ФактИнфо” сообщили, что заявление антикоррупционный центр “Transparency International” касательно министра охраны природы Армении было получено в пятницу, 4 апреля, в конце рабочего дня, и в настоящий момент его пока изучают.
Решение о возбуждении по указанному в нем факту будет принято в течение ближайших дней.
Напомним, что антикоррупционный центр “Transparency International” обратился в комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц с просьбой возбудить производство в отношении министра охраны природы Арама Арутюняна и изучить факт нарушения им правил этики.
Поводом для заявления послужило озвученное министром Арамом Арутюняном в ходе международной конференции, посвященной горной промышленности, высказывание в адрес эколога-активиста.
Министр угрожал одному из участников акции, разгневанно проронив:”Знай меру, щенок, оторву тебе уши и дам в руки”.
По закону “Об общественной службе” предусмотрено, что после возбуждения производства комиссия по этике должна вынести заключение в течение одного месяца.
Однако, следует отметить, что данный закон и деятельность комиссии касаются исключительно должностных лиц, в то время как Арам Арутюнян в настоящее время является исполняющим обязанности министра.
Если в ближайший месяц Арам Арутюнян не войдет в состав нового правительства, то Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц не будет наделена правом выносить решение в отношении него.