Գործադուլ ոսկու շուկայում 04/08/2014 09:17 | Մամուլ
«Հրապարակ»-ը գրում է, որ Ոսկու շուկայի տնօրեն Վաղարշ Աբրահամյանն օրերս թանկացրել է մի քանի ոսկերչական արհեստանոցների տաղավարների վարձերը, ինչին դեմ են աշխատողները: Ըստ նրանց վարձակալման վճարները բարձրացվել են կտրուկ և չհիմնավորված:
Թղթակցի հետ զրույցում՝ շուկայի աշխատակիցներից մեկն ասել է, որ իրենք հրաժարվում են վճարել բարձրացված վարձը: Ըստ ոսկերիչների՝ թանկացման պատճառը ոսկու շուկայի տնօրինությանը մի քանի տասնյակ միլիոն տուգանելն է:
Աշխատակիցների ասելով՝ մայիսի 1-ից մի շարք այլ թանկացումներ էլ են սպասվում:
Այս ամենի արդյունքում՝ մի շարք ոսկերիչներ փակում են տաղավարները, իսկ նրանք, ովքեր շատ աշխատողներ ունեն, կրճատումներ են իրականացնում:
Լրատվամիջոցը նաև հիշեցնում է, որ ամիսներ առաջ էլ ոսկու շուկան բողոքում էր՝ նշանակված մեծ տուգանքների պատճառով. աշխատակիցները գործադուլ էին հայտարարել:
Ըստ թերթի տեղեկությունների՝ այսօր ևս՝ ժամը 11:00-ին, նրանք որոշել են գործադուլ անել և շուկա չմտնել: Այս անգամ պատճառը ոչ թե տուգանքներն են, այլ՝ թանկացումները:

Грапарак: Ереванский ювелирный рынок охвачен забастовкой арендаторов 04/08/2014   10:57  |  Пресса
Директор ереванского “золотого рынка” Вагарш Абраамян на днях повысил плату за аренду павильонов, оборудованных под ювелирные цеха, однако работники воспротивились этому. По их словам, плату повысили резко и необоснованно, пишет газета “Грапарак”
В беседе с корреспондентом издания, один из работников рынка рассказал, что они отказываются платить повышенную арендную плату. По словам ювелиров, причина подорожания в наложении на руководство “золотого рынка” штрафа на несколько миллионов драмов.
По словам арендаторов, с 1 мая ожидаются новые повышения.
В итоге ряд ювелиров закрыли свои цеха, а те, у кого много работников, принялись за сокращения.
СМИ напоминает, что несколько месяцев назад “золотой рынок” жаловался на то, что из-за крупных штрафов работники объявили забастовку.
По сведениям СМИ, они решили и сегодня, в 11.00 бойкотировать работу и не переступать порог рынка. На сей раз они бастуют не против штрафов, а высокой арендной платы.