Նաիրա Զոհրաբյան. Խիստ հրատապ է, որ ԵԽԽՎ-ն անհապաղ դիտորդական առաքելություն ուղարկի Քեսաբ 04/07/2014   19:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի՝ այսօր մեկնարկած նստաշրջանի ազատ քննարկումների ժամին քիչ առաջ հայկական պատվիրակներ, Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամներ Նաիրա Կարապետյանը և Արփինե Հովհաննիսյանը, ինչես նաեւ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն անդրադարձան Քեսաբի խնդրին:
Նրանք Վեհաժողովի ուշադրությունը հրավիրեցին Թուրքիայի կողմից հարձակման ենթարկված Սիրիայի հայաբնակ բնակավայրի վրա՝ ընդգծելով, որ վերջինիս բնակիչները 100 տարի առաջ հենց նույն Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպանության ժառանգներն են:
Մասնավորապես՝ Նաիրա Զոհրաբյանը, խոսելով Քեսաբում տեղի ունեցած ողբերգությունից, պահանջեց ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելություն ուղարկել Քեսաբ:
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ առավելապես հայերով բնակեցված սիրիական Քեսաբ քաղաքում, մարդկային հերթական ողբերգությունն է: Անհերքելի են փաստերը, որ Քեսաբի վրա կատարված ահաբեկչական հարձակումն իրականացվել է Թուրքիայի տարածքը հատած ծայրահեղական ահաբեկչական խմբավորումների կողմից: Այդ բարբարոսական գործողությունների արդյունքում  Քեսաբի հայ բնակչությունը տեղահանվել է: Ահաբեկիչները պղծել են հայկական եկեղեցիները, ավերել ու թալանել են  հայերի տները: Հերթական ցեղասպանությունից փրկվելու համար Քեսաբը հայաթափվել է»,- ասաց Ն.Զոհրաբյանը:
Նա ընդգծեց, որ կան նկարահանված կադրեր, որտեղ հստակ երեւում է, թե ինչպես են ահաբեկիչները Թուրքիայի սահմանից անարգել անցնում Սիրիա՝ դեպի Քեսաբի տարածք, եւ նույն այդ ահաբեկիչների շարքերում կան թուրքական բանակի զինվորներ:
«Ուստի թուրք պաշտոնյաների՝ իբր անտեղյակ հայտարարությունները՝ թուրքիզմի հերթական դրսեւորումն են, ոչ ավելին: Եւ պատահական չէր թուրքական հետազոտական կենտրոններից մեկի ղեկավարի հայտարարությունը, թե Սիրիայում ունենալ հայ համայնք, նշանակում է Հայաստանի ձեռքը միշտ երկար պահել Թուրքիայի եւ Մերձավոր Արեւելքի վրա»,- հայտարարեց Ն.Զոհրաբյանը:
Հայ պատվիրակը նշեց նաեւ, որ քաղաքացիական բնակչության դեմ ուժի ցանկացած կիրառում՝ անկախ նրանց էթնիկ,կամ կրոնական պատկանելությունից, պետք է միանշանակորեն դատապարտվի եւ Վեհաժողովը պարտավոր է արձագանքել Քեսաբում տեղի ունեցածին ու հստակ պարզաբանումներ պահանջել թուրքական իշխանություններից:
«Մեկ տարի անց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է: Թույլ չտանք, որ պատմությունը կրկնվի: Եւ խիստ հրատապ է, որ մեր Վեհաժողովը անհապաղ դիտորդական առաքելություն ուղարկի Քեսաբ՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու եւ օր առաջ լուծումներ գտնելու համար»,- ասաց Ն.Զոհրաբյանը:

Наира Зограбян: ПАСЕ должна в экстренном порядке направить наблюдательскую миссию в сирийский Кесаб 04/08/2014 09:54 | Актуальная тема
На стартовавшей сегодня в Страсбурге сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы армянские делегаты: члены фракции РПА Наира Карапетян и Арпине Ованнисян, а также депутат НС РА от фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян прокомментировали ситуацию вокруг армянонаселенного сирийского Кесаба, подвергшегося нападению со стороны Турции.
Они обратили внимание Ассамблеи на то, что жители Кесаба являются потомками армян, переживших Геноцид, осуществленный Османской Турцией почти 100 лет назад.
В частности, Наира Зограбя потребовала от ПАСЕ в экстренном порядке направить в Кесаб наблюдательскую миссию.
“Неопровержимы факты о том, что нападение на армянонаселенный Кесаб было совершено радикальными террористическими группировками с территории Турции. В результате совершенных варварских действий армянское население Кесаба было эвакуировано, террористы осквернили армянские церкви, разрушили и ограбили дома армян. Армяне вынуждены были покинуть Кесаб во избежание очередного акта геноцида”, - отметила Н. Зограбян.
Она также подчеркнула, что есть видеоматериалы, на которых видно, как террористы беспрепятственно проникают через Турцию в Сирию, на территорию Кесаба, и в рядах боевиков были и турецкие военнослужащие.
Заявления турецких чиновников о якобы их неосведомленности – очередное проявление тюркизма.
Член армянской делегации отметила, что любое применение силы против гражданского населения, вне зависимости от его этнической или религиозной принадлежности, должно однозначно осуждаться, и Ассамблея обязана отреагировать на события в Кесабе и потребовать от турецких властей четких разъяснений.
Через год исполнится 100-я годовщина осуществленного Османской империей Геноцида армян. Мы не должны допустить повторения истории. И ПАСЕ должна в экстренном порядке направить наблюдательскую миссию в Кесаб для ознакомления с ситуацией на месте и заблаговременного решения проблем", – сказала Н. Зограбян.