Օդեսայում սպանել են ադրբեջանցի նախկին «օրենքով գող» Վախային 04/08/2014   12:14  |  Քրեական խրոնիկոն
Ապրիլի 7-ին՝ ժամը 22։20-ի սահմաններում, Օդեսայի «Գիշերային Բաքու» ռեստորանում սպանվել է նախկին «օրենքով գող», 39-ամյա  Բախիշ Ալիեւը, ով քրեական աշխարհում առավել հայտնի է Վախա անունով։  Նրա հետ միասին սպանվել է նաեւ թիկնապահը: Այս մասին հաղորդում է«Прайм Крайм»-ը։
Ծնունդով Վրաստանից, բայց ազգությամբ ադրբեջանցի Բախիշ Ալիեւը  որպես «օրենքով գող» թագադրվել է 2004 թվականին՝ վրացի մի քանի ազդեցիկ «օրենքով գողերի» երաշխավորությամբ։
2006 թվականին Վախան ձերբակալվել է՝ ադրբեջանցի գործարար Հուսեյնովին առեւանգելու եւ սպանելու կասկածանքով։ Սակայն դատարանում չէր հաջողվել հիմնավորել նրա մեղսակցությունը նշված հանցագործություններին եւ նա դատապարտվել է՝ խաբեբայության համար, որ որպես միջնորդ է հանդես եկել փրկագինը փոխանցելու հարցում՝ իմանալով, որ գործարարը սպանվել է։
Այսօրինակ վարքագիը հանցավոր աշխարհում գնահատվել է «օրենքով գողին» ոչ հարիր, եւ 2007 թվականի հունիսին նա ծեծվել է, ապա՝ զրկվել «օրենքով գողի» կարգավիճակից Վախթանգ Խատիսկացիի կողմից, ով նրա հետ գտնվում էր նույն մեկուսարանում։
Ավելի ուշ՝ վրացի «օրենքով գողերի» եւ Դեդ Հասանի միջեւ առաջացած հակամարտության համատեքստում, վերջինս վերականգնել է Բախիշի իրավունքները եւ նրան ուղարկել Ուկրաինա՝ ճնշելու Ռովշան Ջանիեւի դիրքերը։
1,5 տարվա ընթացքում՝ 2011 թվականի դեկտեմբերից մինչեւ 2013 թվականի ապրիլ ամիսը, նրան 4 անգամ բռնել եւ արտաքսել են Ուկրաինայից։ 2012 թվականի դեկտեմբերին՝ հերթական արտաքսման ժամանակ, Ալիեւը Ստամբուլում բախվել է վրացի գողականների հետ՝ Ռովշանի գլխավորությամբ, ովքեր նրան լավ ծեծել են  ու վերջնականապես զրկել «օրենքով գողի» կոչումից։
Քրեական ընտանիք վերադառնալու Բախիշի վերջին հույսերը հօդս ցնդեցին, երբ Մոսկվայում սպանվեց Դեդ Հասանը։

Азербайджанский “вор в законе” по кличке Ваха убит в одесском ресторане “Вечерний Баку” 04/08/2014 11:38 | Криминальная хроника
Накануне в 22:20 в Одессе в ресторане «Вечерний Баку» был расстрелян 39-летний бывший «вор в законе» Бахыш Алиев, более известный в криминальной среде как Ваха, сообщает ИА «Прайм Крайм». Отмечается, что вместе с ним погиб его охранник.
Уроженец села Мамышла Дманисского района Грузии, этнический азербайджанец, Бахыш Алиев был коронован в Москве в 2004 году с подачи ряда влиятельных грузинских «воров в законе». В 2006 году Ваха был задержан по подозрению в похищении азербайджанского предпринимателя Гусейнова, который впоследствии был убит. Доказать причастность Алиева к этим преступлениям в суде не удалось, и он был осужден только за мошенничество, как посредник при передаче выкупа, знавший, что потерпевшего уже нет в живых. Подобное поведение Бахыша было расценено, как неворовское, вследствие чего в июне 2007 года он был избит и лишен своего титула «вором в законе» Вахтангом Хатискаци, находившимся с ним в одном изоляторе.
Позднее, на волне конфликта, возникшего между грузинскими ворами и Дедом Хасаном, последний восстановил Бахыша в правах и направил на Украину потеснить позиции Ровшана Джаниева. В течение полутора лет, с декабря 2011-го по апрель 2013 года, Бахыша четыре раза задерживали и выдворяли за пределы Украины. В ноябре 2012 года после очередной депортации Алиев столкнулся в Стамбуле с грузинскими ворами во главе с Ровшаном, которые избили его до полусмерти и окончательно отлучили от воровского. Последние надежды Бахыша на возврат в семью рухнули спустя два месяца, когда в Москве был убит Дед Хасан.