Բուենոս Այրեսի հայտարարությունը՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցի օրը որպես «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության օր» հիշատակելու վերաբերյալ 04/07/2014 16:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 4-ին Բուենոս Այրես քաղաքի օրենսդիր մարմինը միաձայն ընդունեց հայտարարություն` 2014թ. ապրիլի 24-ը` Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի օրը, որպես «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության օր» հիշատակելու վերաբերյալ: Այս մասօին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայք-էջից:
Նախաձեռնության հեղինակներն են քաղաքային օրենսդիր մարմնի պատգամավորներ Ռաքել Էռերոն, Վիրխինիա Գոնսալես Գասը և Պաբլո Պերեյրան:
Օրենսդիր մարմինը նաև հաստատել է պատգամավոր Պաբլո Պերեյրայի մեկ այլ նախաձեռնություն, համաձայն որի գործադիր իշխանությունը Կրթության նախարարության միջոցով պետք է անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկի, որպեսզի 2014թ. ապրիլի 24-ին և հաջորդող տարիներին` այդ նույն օրը, Բուենոս Այրես քաղաքի տարբեր դպրոցներում և կրթական հաստատություններում «Ժողովուրդների միջև հանդուրժողականության և հարգանքի օր» խորագրով միջոցառումներ իրականացվեն:
Հիշատակի այս օրը պետք է ներառվի Բուենոս Այրես ինքնավար քաղաքի կրթական ծրագրի մաս կազմող հիշատակի և տոների օրացույցում՝ ի հիշատակ ապրիլի 24-ին հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության:

Законодательный орган Буэнос-Айреса принял заявление о признании 24 апреля в качестве “Дня первого геноцида XX века” 04/07/2014   16:45  |  Лента новостей
4 апреля Городской законодательный орган Буэнос-Айреса единогласно принял заявление о признании 99-й годовщины Геноцида армян 24-го апреля 2014 года в качестве “Дня памяти первого геноцида XX века”, сообщается на сайте внешнеполитического ведомства Армении.
Авторами инициативы выступили депутаты городского законодательного органа Ракель Эреро, Вирхиния Гонсалес Гас и Пабло Перейра.
Законодательный орган также утвердил другую инициативу Пабло Перейра, согласно которой исполнительные власти посредством министерства образования должны предпринять необходимые мероприятия, дабы 24 апреля и в последующие годы в этот день в различных школах и образовательных учреждениях Буэнос-Айреса проводились мероприятия под лозунгом “День уважения и терпимости между народами ”.