Ոստիկանության ավագ քննիչը դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման 04/07/2014   15:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Ոստիկանության ՔԳՎ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոնականի քննչական բաժնի 1-ին բաժանմունքի ավագ քննիչ, ոստիկանության կապիտան Էդգար Պետրոսյանը քիչ առաջ հրապարակված դատավճռով մեղավոր ճանաչվեց՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով՝ շորթմամբ խոշոր չափերով կաշառք ստանալը: Դատարանը նրան դատապարտեց 4 տարվա ազատազրկման՝ առանց գույքի բռնագրավման:
Ըստ մեղադրանքի՝ մասնավոր գանգատի հիման վրա խարդախության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով քննիչին հանձնարարվել էր կարճել գործը, իսկ նա էլ որոշել էր օգտվել առիթից եւ իր լիազորությունների սահմաններում կայացրած որոշման համար փող աշխատել՝ պահանջելով 1000 դոլար՝ գործը կարճելու համար:
Իր պաշտպանական ճառում ամբաստանյալը հայտարարել էր, որ քննությունն իր արարքին ճիշտ քրեաիրավական գնահատական չի տվել՝ այն պետք է ոչ թե կաշառք որակվեր, այլ կաշառք ստանալու պատրվակով խարդախություն:
Ամբաստանյալը վերջին խոսքում դատարանից խնդրել էր ճիշտ քրեաիրավական գնահատական տալ իր արարքին, ինչպես նաև՝ հաշվի առնելով իր և իր ծնողների առողջական խնդիրները, անչափահաս երեխայի առկայությունը՝ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառել:
Մեղադրող կողմը գտնում էր, որ արարքը ճիշտ է որակված, պնդել էր նախաքննության մարմնի կողմից առաջադրված մեղադրանքը և միջնորդել էր Էդգար Պետրոսյանին դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման՝ առանց գույքի բռնագրավման:
13:20 07/04/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԿաշառք չէ, այլ՝ կաշառք ստանալու պատրվակով խարդախություն. գտնում է քննիչ ամբաստանյալը
16:15 24/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔննիչը մտածել է օգտվել առիթից և վերցնել առաջարկված գումարը. Փաստաբան
15:30 13/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄեղադրողը միջնորդեց քննիչին դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման
16:18 07/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱԱԾ-ն վերացրել է ապացույցը. պաշտպանական կողմը դժգոհ է
14:55 24/02/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՔննիչի՝ 1000 դոլար կաշառքի պահանջի մասին տուժողը հայտնել էր ԱԱԾ-ին
15:05 30/01/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՇորթման մեջ մեղադրվող ոստիկանության քննիչը չի հասկանում, թե որ իրավունքն է ոտնահարել
15:36 22/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈստիկանության քննիչը՝ ամբաստանյալ
15:35 29/11/2013  |  Քրեական խրոնիկոնՔննիչի նկատմամբ քրեական գործ հարուցվել է կաշառք պահանջելու և ստանալու համար
14:31 29/11/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔննիչը փորձել է «վաճառել» գործը կարճելու որոշումը. Նոր մանրամասներ ավագ քննիչի ձերբակալությունից

Старший следователь Полиции Армении приговорен к 4 годам лишения свободы за получение взятки 04/07/2014 16:20 | Актуальная тема
Старший следователь первого отделения следственного отдела Центрального следственного управления Еревана ГСУ Полиции РА, капитан Эдгар Петросян, согласно немногим ранее оглашенному приговору, был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного пп. 1 и 3 ч. 3 ст. 311 УК РА (“получение взятки в крупном размере путем вымогательства”). Суд приговорил его к 4 годам лишения свободы без конфискации имущества.
Согласно обвинению, уголовное дело, возбужденное по факту мошенничества на основании частной жалобы, следователю было поручено прекратить дело, а он решил воспользоваться случаем и подзаработать денег на решении, вынесенном в рамках его полномочий, требуя 1000 долларов за прекращение дела.
Подсудимый в своей защитительной речи заявил, что следствие дало неверную уголовно-правовую оценку его деянию: его следовало квалифицировать не как взятку, а мошенничество под предлогом получения взятки.
Подсудимый в своем последнем слове просил суд дать верную уголовно-правовую оценку его деянию, и с учетом имеющихся у него и его родителей проблем со здоровьем и наличия детей, условно не применять назначенное наказание.
Сторона обвинения считала, что деяние верно квалифицировано, и настаивала на предъявленном органом предварительного следствия обвинении, и ходатайствовала приговорить Эдгара Петросяна к 6 годам заключения без конфискации имущества.