«Չորրորդ իշխանության» լրագրողն այդպես էլ տուժող չի ճանաչվել 04/05/2014 15:52 | Քրեական խրոնիկոն
«Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթի լրագրող Անի Գևորգյանը մի քանի օր առաջ կրկին հարցաքննվել է, սակայն՝ որպես վկա. նա այդպես էլ տուժող չի ճանաչվել:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 12-ին, երբ ՀԱԿ ակտիվիստները հանրահավաքի մասին իրազեկման թերթիկներ են բաժանելիս եղել, տեղի է ունեցել միջադեպ, բերման են ենթարկել ակտիվիստներ և լրագրողներ, այդ թվում նաև՝ «Չորրորդ Իշխանություն» օրաթերթի լրագրող Անի Գևորգյանը:
Լրագրողի հաղորդման հիման վրա ՀՔԾ-ում հարուցվել էր քրեական գործ՝ լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու և պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու հատկանիշներով:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում Անի Գևորգյանը նշեց, որ այս անգամ նա ցուցմունք է տվել իր փաստաբանի ներկայությամբ: Լրագրողը նշեց նաև, որ երբ իրեն ոստիկանություն բերման են ենթարկել, իր փաստաբանը գտնվել է ոստիկանության շենքի մուտքի մոտ, սակայն այդպես էլ նրան թույլ չեն տվել ներս մտնել:
«Այդ օրը ոստիկանությունն առգրավել է իմ մոտ գտնվող տեսախցիկը, հիշողության քարտերը, իսկ երբ մեկ ժամ անց դրանք վերադարձրել են ամբողջությամբ փչացած են եղել իմ կողմից կատարված նյութերը»,- նշում է լրագրողը և հավելում, որ քննիչը խնդրել է տրամադրել թե՛ այդ հիշողության քարտերը և թե՛ միջադեպի օրվա՝ համացանցում հայտնված տեսանյութերը:

Журналистку газеты “ЧИ”Ани Геворкян так и не признали потерпевшей по делу об инциденте с приводом в отдел полиции 04/05/2014   16:30  |  Криминальная хроника
Журналистку газеты “Чоррорд Ишханутюн” Ани Геворкян несколько дней назад вновь допросили, однако в качестве свидетеля: ее так и не признали потерпевшей.
Напомним, что 12 февраля с.г., когда активисты АНК раздавали листовки, оповещающие о предстоящем митинге, произошел инцидент: полицейские подвергли приводу активистов и журналистов, среди которых была сотрудник газеты “Чоррорд Ишханутюн Ани Геворкян.
На основании заявления А. Геворкян в Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по факту воспрепятствования профессиональной деятельности журналиста и злоупотребления должностным положением.
В беседе с корреспондентом “ФактИнфо” Ани Геворкян отметила, что на сей раз она дала показания в присутствии своего адвоката. Журналистка рассказала также, что, когда ее подвергли приводу в отдел полиции, ее адвокат находился у входа в здание Полиции, однако ему не позволил войти в помещение.
“В этот день Полиция изъяла у нее видеокамеру, карты памяти, а когда их вернули, отснятые мной материалы были полностью испорчены”, - отметила она и добавила, что следователь просил предоставить как карты памяти, так и видеоматериалы, просочившиеся в Сеть.