Պարտադիր կուտակային վճարումներ չկատարելը կառաջացի իրավական հետևանքներ 04/03/2014 15:51 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն այսօր կառավարության նիստի ավարտին` լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադարձավ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերյալ ՍԴ-ի երեկվա որոշման իրավական կողմին:
Նախարարը վերահաստատեց ավելի վաղ կառավարության նիստի ընթացքում իր հնչեցրած այն պնդումը, թե օրենքը շարունակելու է գործել մինչև սեպտեմբերի 30-ը, քանի որ ՍԴ-ի մասին օրենքով՝ մինչև իրավական ակտի իրավաբանական ուժը կորցնելը, ակտը համարվում է սահմանադրական: Ինչ վերաբերում է օրենքի հակասահմանադրական ճանաչված դրույթներին, ապա Հրայր Թովմասյանի խոսքով. «Այս պահին դրանք հակասահմանադրական չեն, դրանք հակասահմանադրական կլինեն սեպտեմբերի 30-ից հետո»:
Անդրադառնալով կուտակային գանձումներ իրականացնել-չիրականացնելու մասին խնդրահարույց հարցին՝ արդարադատության նախախարը հայտարարեց, որ մինչև սեպտեմբերի 30-ը օրենքի բոլոր դրույթները ենթական են կիրառման և «կառաջացնեն իրավական հետևանքներ, եթե այս օրենքի դրոույթները որևէ անձի կողմից չկիրառվեն»:
Նախարարն ուշադրություն հրավիրեց այն դրույթների վրա, որոնք ՍԴ-ն ճանաչել է Սահմանադրությանը համապատասխանող:
Դրանք, ըստ նրա, հիմնականում վերաբերում են պարտադիր վճարումներ կատարելուն, կուտակային ֆոնդ ընտրելուն, գումարների վերադարձելիության երաշխավորվածությանը: Այսինքն` Հրայր Թովմասյանի մեկնաբանությամբ՝ սահմանադրությանը համապատասխանող են ճանաչվել հատկապես պարտադիր բաղադրիչին վերաբերող դրույթները:
Լրագրողների խնդրանքով՝ նախարարը մեկնաբանեց նաև ՍԴ որոշման այն հատվածը, որտեղ ասվում է. «Հաշվի առնելով ՀՀ Սահմանադրության 42-րդ հոդվածի 4-րդ մասի պահանջները՝ վերահաշվարկի են ենթակա մինչ այդ կատարվված կուտակային բոլոր վճարները»:
Ըստ Հրայր Թովմասյանի՝ ՍԴ-ն արձանագրում է, որ եթե նոր իրավակարգավորումներով քաղաքացին ստանա կուտակային ֆոնդերից գումարների տնօրինման իրավունք, ապա չստացվի այնպես, որ հունվար- փետրվար ամիսներին կատարած վճարումների վրա այդ իրավունքը չտարածվի:
«Այսինքն` վերահաշվարկը և նոր իրավակարգավորումները վերաբերում են դրան»,- ասաց արդարադատության նախարարը` հայտարարելով, որ դա ամենևին չի նշանակում, թե գումարները հետ կվերադարձվեն աշխատողներին:
Այդուհանդրձ, բանախոսը մեկ ճանապարհ մատնանշեց, թե երբ հնարավոր կլինի գումարների վերադարձը: Նրա խոսքով՝ դա տեղի կունենա, եթե «Կառավարությունն ու ԱԺ-ն մինչև սեպտեմբերի 30-ը ոչինչ չփոխեն»:
Արդարադատության նախարարը նշեց նաև, որ նման դեպքերում հաղթողներ ու պարտվողներ չկան:
«Եթե նման որոշումները նպաստում են մեր իրավական համակարգի զարգացմանը, ապա ես պատրաստ եմ առաջին պարտվողը լինել նմանատիպ տասնյակ գործերում, եթե դա նպաստելու է իրավական համակարգի զարգացմանը»,- ասաց Հրայր Թովմասյանը: Ապա անդրադարձավ նաև այն հարցին, թե ինչպես է ստացվել, որ կառավարությունն ու ԱԺ-ն չէին ֆիքսել, որ օրենքի մի շարք դրույթներ հակասում են Սահմանադրությանը:
«Որքան էլ կառավարությունում ու ԱԺ-ում իրավաբաններ լինեն, այնուամենայնիվ, ՍԴ-ի` որպես մասնագիտացված սահմանադրական վերահսկողություն իրականացնող մարմնի, պոտենցյալն այս հարցում մի քանի անգամ ավելի մեծ է, քան մյուս մարմիններինը»,- նշեց արդարադատության նախարարը:
Բացի այդ, ըստ նախարարի՝ եթե ՀՀ-ում ընդունվեն միայն Սահմանադրությանը համապատասխանող օրենքներ, ապա անիմաստ կդառնա ՍԴ-ի գոյությունն ընդհանրապես:

Глава Минюста Армении “Невыполнение положений закона "О накопительных пенсиях” влечет за собой правовые последствия 04/03/2014   16:49  |  Актуальная тема
Министр юстиции Грайр Товмасян прокомментировал вчерашнее решение Конституционного суда касательно закона “О накопительных пенсиях”. Глав Минюста, в частности, подтвердил сделанное им накануне заявление, согласно которому закон будет продолжать действовать до 30 сентября, поскольку в соответствии с законом о КС до утраты правового акта своей юридической силы акт считается конституционным. Что касается признанных антиконституционными положений, то они, по мнению Г. Товмасяна, “в данный момент не являются антиконституционными, они станут таковыми после 30 сентября”.
Коснувшись спорного вопроса об отчислении или неотчислении накопительных взносов, министр юстиции заявил, что до 30 сентября все положения закона подлежат применению и “ невыполнение положений закона кем-либо повлечет за собой правовые последствия. Глава Минюста обратил внимание на положения, которые КС признал соответствующими Конституции.
Они, по его словам, в основном касаются отчисления обязательных взносов, выбора накопительного фонда, гарантии возвратности сумм. То есть, в интерпретации Г. Товмасяна, положения, касающиеся в особенности обязательного компонента, признаны соответствующими Конституции.
По просьбе журналистов министр прокомментировал также ту часть постановления КС, где говорится: “С учетом требований ч. 4 ст. 42 Конституции РА все уплаченные до этого накопительные взносы подлежат перерасчету ”.
По словам Грайра Товмасяна, КС констатирует, что, если по новым нормам правового регулирования гражданин получит право распоряжения средствами пенсионного фонда, не получится ли, что это право может не распространяться на взносы за январь-февраль.
“То есть, перерасчет и новые нормы правового регулирования касаются этого”, - сказал министр юстиции, заявив, что это вовсе не означает, что эти суммы будут возвращены работникам.
Тем не менее, по словам главы Минюста, вернуть деньги можно будет в том случае, если Правительство и НС РА до 30 сентября ничего не изменят.
Министр юстиции отметил также, что в таких случаях победителей и проигравших нет.
“Если такие решения будут способствовать дальнейшему развитию правовой системы, то я готов стать первым проигравшим”, -отметил Грайр Товмасян.
“Сколько бы юристов ни было в Правительстве, тем не менее, потенциал КС в качестве органа, осуществляющего специализированный конституционный контроль в этом вопросе, гораздо велик, нежели потенциал других”,- подчеркнул глава Минюста, отвечая на вопрос о том, как так получилось, что Правительство и НС не выявили несоответствие ряда положений закона Конституции РА.
Кроме того, по словам министра, если в Армении будут принимать только соответствующие Конституции законы, то существование Конституционного суда станет бессмысленны”, - резюмировал Г. Товмасян.
14:11 03/04/2014  |  Актуальная темаАртак Зейналян: Обязательные взносы на накопительную пенсию в размере 5% с дохода не могут взиматься вопреки воле человека
12:03 03/04/2014  |  Актуальная темаПремьер-министр Армении: Закон “О накопительных пенсиях” в своем нынешнем виде будет действовать до 30 сентября
09:35 03/04/2014  |  Пресса“ЧИ”: Гражданская инициатива “Я против” планирует провести митинг 12 апреля