Արտակ Զեյնալյան. Մարդու կամքին հակառակ՝ եկամուտի 5 տոկոսը չի կարող գանձվել 04/03/2014   13:29  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Արմնյուզ»-ի եթերում դատավոր Ֆելիքս Թոխյանն ասաց, որ 5 տոկոս պարտադիր կուտակային վճարները չեն կարող մարդու կամքին հակառակ գանձել: Այս միտքը, անկախ նրանից, թե ով է ասել, բխում է Սահմանադրական դատարանի՝ ապրիլի 2-ի որոշման 6-րդ կետից»,- «Փաստինֆո»-ի թղթակցին ասաց ՍԴ-ում «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված դրույթները վիճարկած Ազգային ժողովի չորս խմբակցությունների պաշտոնական ներկայացուցիչներից իրավաբան Արտակ Զեյնալյանը՝ ի պատասխան «Շանթ»-ի եթերում ՍԴ նույն անդամի հայտարարությունը մեկնաբանելու խնդրանքին:
Ա.Զեյնալյանը հայտնեց, թե «Շանթ»-ի եթերում Ֆ.Թոխյանի՝ նախօրեին արած մեկնաբանությունները չի լսել:
Հիշեցնենք, որ Ֆ.Թոխյանը, մասնավորապես, նշել էր, որ մինչև սեպտեմբերի 30-ը «Կուտակային կենսաթոշակների» մասին օրենքը գործելու է, և քաղաքացիները պարտավոր են շարունակել վճարել պարտադիր կենսաթոշակային վճարները:
«ՍԴ-ն չի ասել, որ պարտադիր կուտակային համակարգը հակասահմանադրական է, չկա այդպիսի բան: Մենք ասել ենք, որ ներկայացված մոդելում կան հակասահմանադրական կետեր, որոնք պետք է կարգավորվեն պատասխանատու մարմինների, այս դեպքում՝ կառավարության և Ազգային ժողովի կողմից»,- «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել էր նա:
Մեկնաբանելով «Արմնյուզ»-ի եթերում ՍԴ անդամի խոսքի վերաբերյալ իր արձագանքը՝ Ա.Զեյնալյանը հավելեց, որ, «ՍԴ-ի՝ ապրիլի 2-ի որոշման 6-րդ կետի համաձայն՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-10-րդ մասերի, 8, 37, 38, 45-րդ հոդվածների, 49-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 86-րդ հոդվածի վեճի առարկա դրույթները թեև համապատասխանում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը, սակայն այն սահմանադրաիրավական դիրքորոշումների շրջանակներում, այն սահմանդրաիրավական բովանդակությամբ, համաձայն որի դրանցով նախատեսված իրավակարգավորումները չեն կարող հիմքում ունենալ, մեկնաբանվել և կիրառվել մարդկանց հայեցողությունից անկախ, դրանց սեփականության իրավունքի սահմանափակում ենթադրող իրավակարգավորման համատեքստում: Իսկ կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարիչների իրավունքները պետք է իրացվեն միայն համարժեք պարտավորություններով հավասարակշռման սկզբունքին համապատասխան»:
Ըստ Ա.Զեյնալյանի՝ ՍԴ որոշման այս մասն օրինական ուժի մեջ է մտել անմիջապես ՍԴ որոշման հրապարակման պահից: Մինչև սեպտեմբերի 30-ը հետաձգվել են ՍԴ որոշման եզրափակիչ մասի 1-5-րդ կետերի ուժի մեջ մտնելը:
«Այսինքն՝ իրավունքի գերկայության սկզբունքի համաձայն՝ Սահմանադրության անմիջական գործողության համատեքստում, մարդկանցից՝ իրենց կամքին հակառակ, չեն կարող 5 տոկոսները պահել և փոխանցել համապատասխան ֆոնդերի, ֆոնդեր ընտրել և այլն: Այսինքն՝ քանի դեռ նոր իրավակարգավորումներ չկան, և չգիտենք՝ ինչ է լինելու, պարտադիրը չի կարող գործել, մարդուն չեն կարող հարկադրել ու պարտադրել, որպեսզի նա իր 5 տոկոսը տրամադրի ինչ-որ ֆոնդերի»,- ընդգծեց Ա.Զեյնալյանը:
11:46 03/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎարչապետ Տիգրան Սարգսյան. Օրենքը կգործի մինչև սեպտեմբերի 30-ը
10:56 03/04/2014  |  ՄամուլԱրտակ Զեյնալյան. ՍԴ որոշման մեջ ամեն ինչ շատ պարզ է ասված, այն նույնիսկ պետականաշինության դրույթ է պարունակում
09:03 03/04/2014  |  ՄամուլՀանրահավաք՝ ՍԴ որոշման վերաբերյալ պարզաբանումներ տալու համար
23:24 02/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄինչև սեպտեմբերի 30-ը վճարումները պետք է պարտադիր կատարվեն. Ֆելիքս Թոխյան
17:38 02/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳևորգ Գյոզալյան. «Վիճարկվող հոդվածները մինչև սեպտեմբեր համարվում են Սահմանադրությանը համապատասխանող»
17:24 02/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆաիրա Զոհրաբյան. ՍԴ որոշումից հետո կառավարությունը պետք է ներկայացնի հրաժարական, եթե այս երկրում անիշխանություն չէ
16:19 02/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴավիթ Հարությունյան.Մինչև սեպտեմբերի 30-ը «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքը գործելու է

Артак Зейналян: Обязательные взносы на накопительную пенсию в размере 5% с дохода не могут взиматься вопреки воле человека 04/03/2014   14:11  |  Актуальная тема
"Судья Феликс Тохян в эфире канала “Армньюз” заявил, что обязательные отчисления с дохода на накопительную пенсию в размере 5% не могут взиматься вопреки воле человека. Такое мнение вне зависимости от того, кем оно было высказано, исходит из п. 6 решения Конституционного суда Армении от 2 апреля”,- заявил юрист Артак Зейналян - официальный четырех непровластных фракций НС РА, оспаривающих положения закона “О накопительных пенсиях”, связанных с обязательным накопительным компонентом.
А. Зейналян сообщил, что не слышал комментария Ф. Тохяна, озвученное им накануне в эфире телеканала “Шант”.
Напомним, Ф. Тохлян, в частности, отметил, что до 30 сентября закон “О накопительных пенсиях” будет действовать, и граждане обязаны продолжать отчислять обязательные пенсионные взносы.
“КС не говорил, что обязательная накопительная система антиконституционная, нет ничего подобного. Мы сказали, что в представленной модели есть антиконституционные пункты, которые должны быть отрегулированы ответственными органами, в данном случае Правительством и Национальным Собранием РА”, - заявил он в эфире телеканала “Шант” .
А. Зейналян также отметил, что, согласно п. 6 решение КС Армении от 2 апреля Являющиеся предметом спора положения чч. 2-10 ст. 7, статей 8, 37, 38, 45, ч. 2ст. 49 и ст. 86 закона РА “О накопительных пенсиях” хотя и соответствуют Конституции Республики Армении, однако в рамках высказанных в данном решении Конституционным судом конституционно-правовых позиций - в соответствии с тем конституционно-правовым содержанием, согласно которому предусмотренные ими нормы правового регулирования не могут быть положены в основу, истолкованы и применяться в контексте правового регулирования, подразумевающего ограничение права собственности вне зависимости от усмотрения людей, а право управляющих накопительным фондом должно быть реализовано только в соответствии с принципом балансирования по соразмерным обязательствам.
По словам А. Зейналяна, эта часть постановления Конституционного суда вступила в законную силу с момента оглашения решения КС. До 30 сентября отложено вступление в силу пп. 1-5 резолютивной части решения КС.
То есть, в соответствии с принципом верховенства права, в контексте непосредственного действия Конституции, нельзя удерживать с людей сумму в размере 5% вопреки их воле и перечислять эти деньги в накопительные фонды, выбирать фонды и т.д. То есть, пока нет новых норм правового регулирования, и мы не знаем, что будет, обязательный компонент не может действовать; они не могут принуждать человека, чтобы он отдавал свои 5% каким-то фондам, - подчеркнул А. Зейналян.
12:03 03/04/2014  |  Актуальная темаПремьер-министр Армении: Закон “О накопительных пенсиях” в своем нынешнем виде будет действовать до 30 сентября
09:35 03/04/2014  |  Пресса“ЧИ”: Гражданская инициатива “Я против” планирует провести митинг 12 апреля