«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի մի շարք դրույթներ հակասահմանադրական ճանաչվեցին. կուտակային վճարները կվերադարձվեն 04/02/2014   12:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանը քիչ առաջ հրապարակեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 և 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ գործով երկար սպասված որոշումը:
ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ընթերցելով 64 էջ-ից բաղկացած որոշումը՝ հայտարարեց, որ օրենքի մի շարք հոդվածներ համարվել են ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող և ուժը կորցրած, դրանց թվում հատկապես Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչին վերաբերող դրույթները: Իսկ որոշներն էլ համապատասխանում են Սահամանդրությանը, բայց ՍԴ ընդհանուր որոշման համատեքստում:
Հաշվի առնելով վերոհիշյալ որոշումը, ՍԴ-ը հիշյալ իրավանորմերի ուժը կորցրած ճանաչելու վերջնաժամկետ սահմանեց 2014թ-ի սեպտեմբերի 30-ը՝ հնարավորություն տալով ՀՀ ԱԺ-ին և Կառավարությանը «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքը և հարակից այլ իրավական ակտերը որոշման պահանջներին համապատասխանեցնելու համար:
«Սույն որոշման պահանջներից բխող նոր իրավակարգավորումներից ելնելով և հաշվի առնելով ՀՀ Սահմանադրության 42-րդ հոդվածի  4-րդ մասի պահանջները՝ վերահաշվարկի եննթակա մինչ այդ կատարվված կուտակային բոլոր վճարները»,- հայտարարեց ՍԴ նախագահը:
ԱԺ պատգամավոր Ա.Մինասյանի գնահատմամբ, փաստորեն, Սահմանադրական դատարանը հիմնավորված է համարել հայցվոր կողմի փաստարկները:  «Մեր անկնկալիքները Բարձր դատարանից արդարացված էին», - հայտարարեց Արծվիկ Մինասյանը: Իսկ Արտակ Զեյնալյանի մեկնաբանությամբ, ՍԴ-ն, փաստացի, բավարարել է հայցվոր կողմի պահանջը:
ՍԴ որոշումից հետեւում է, որ օրենքը պետք է ենթարկվի էական փոփոխությունների: Այդ մասին հայտարարեց նաեւ Աժ-ն ներկայացնող Հակոբ Հակոբյանը:

КС Армении признал ряд положений закона “О накопительных пенсиях” антиконституционными 04/02/2014   12:55  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении немногим ранее огласил пространное и долгожданное решение касательно конституционности статей: 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 закона РА “О накопительных пенсиях”.
Председатель КС Гагик Арутюнян, зачитав состоящее из 64 страниц решение, заявил, что ряд положений закона, в том числе положения, касающиеся обязательного компонента накопительной пенсионной системы, признаны противоречащими Конституции РА и утратившими силу. А некоторые соответствуют Основному закону страны, но в контексте общего решения КС.
С учетом вышеупомянутого постановления, КС установил 30 сентября 2014г. в качестве последнего срока для признания упомянутых правовых норм утратившими силу, при этом предоставив возможность Национальному Собранию и Правительству Армении привести закон “О накопительных пенсиях” и взаимосвязанные с ним иные правовые акты в соответствие с требованиями  настоящего решения.
“Исходя из новых норм правового регулирования, вытекающих из требования данного решения,и с учетом требований ч. 4 ст. 42 Конституции РА, подлежат перерасчету все уплаченные до этого суммы накопительных взносов ”, -заявил председатель КС.
По оценке А. Минасяна, фактически, Конституционный суд посчитал обоснованным доводы стороны истца. Из решения КС следует, что закон подлежит существенным изменениям.