Եզդիների ՀԿ-ների դիրքորոշումն անփոփոխ է. Մանվել Բադեյանը խախտել է էթիկայի նորմերը 04/01/2014   13:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հանձնաժողովը ապրիլի 1-ի նիստին հրավիրել էին «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» և «Եզդիների ազգային կոմիտե» հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ վերջինների ընդդեմ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մանվել Բադեյանի դիմումի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու համար:
Ինչպես դռնփակ նիստից հետո հայտնեցին «Եզդիների ազգային կոմիտե» ՀԿ-ի փոխնախագահ Սաշիկ Սուլթանյանը և «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» ՀԿ-ի ղեկավար Բորիս Մուրազին, իրենց դիրքորոշումն անփոփոխ է. պատգամավորի կողմից եղել է անթույլատրելի պահվածք, արտահայտություն, որին իրենք հենց նույն օրը գնահատական տվել են: Այժմ իրենք ակնկալում են լսել ԱԺ խմբակցությունների գնահատականը:
Իսկ Սաշիկ Սուլթանյանի բնորոշմամբ՝ իրենք միանշանակ այն կարծիքին են, որ պատգամավորը խախտել է էթիկայի նորմերը:
«Պահանջն այն է, որպեսզի պետությունը որոշակի գնահատական տա: Չգիտեմ` միգուցե դա կլինի ներողության տեսքով: Մենք արդեն որոշակի բարոյական նորմերի սահմաններում պարոն Բադեյանի արարքը գնահատել ենք»,-ընդգծեց նա:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, նախորդ տարվա դեկտեմբերին ԱԺ միջանցքում հանրապետական պատգամավոր Մանվել Բադեյանը, ի պատասխան «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» հեռուստախաղի ռուսերեն հեռարձակման վերաբերյալ լրագրողներից մեկի հարցի, հունից դուրս էր եկել և բղավել.
«Իսկականի՞ց էդքան անմակարդակ եք, որ ըտենց եք մտածում, արա: Որ փողոցում կանգնած մի եզդի էդ հարցը տար, կզարմանայի, բայց դուք իսկականից ըտե՞նց եք մտածում»:
Դեկտեմբերի 13-ին եզդիների կազմակերպությունները դիմել էին Էթիկայի հանձնաժողով, որը դեկտեմբերի 24–ին որոշել էր դիմումը վարույթ ընդունել:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց հանձնաժողովի  նախագահ, հանրապետական Հովհաննես Սահակյանը, հանձնաժողովը միանշանակ ակնկալում է լսել նաև պատգամավոր Բադեյանին` «ավելի համակողմանի խնդիրը պատկերացնելու և լուծում տալու համար«:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ այսօրվա նիստում քննարկվել է նաև «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանի դիմումի հետ կապված հարցը. մասնավորապես, որոշակի հարցադրումներ են ներկայացվել «Հայկական ժամանակ» խմբրակազմին:
ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հանձնաժողովին ուղղված դիմումում, մասնավորապես, տեղեկացրել է, որ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրությունից ստացել է գրություն, որով իրեն առաջարկվում է գլխավորել օրաթերթի խմբագրական խորհուրդը:
«Թերթի գլխավոր խմբագրի և թողարկման պատասխանատուի կողմից ստորագրված գրության մեջ պարզաբանվում է, որ աշխատանքը խմբագրական խորհրդում լինելու է բացառապես ստեղծագործական բնույթի, մասնավորապես՝ հանդես գալ հրապարակումներով, թեմատիկ առաջարկներով, աջակցել լրագրողների, ստեղծագործական կազմի վերապատրաստմանը:
Պարզաբանվում է նաև, որ խմբագրական խորհուրդը չի լինելու «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հրատարակիչ «Դարեսկիզբ» ՍՊԸ-ի կառուցվածքային ստորաբաժանում, գործելու է հասարակական հիմունքներով` որպես հասարակական-աշխատանքային միավոր, այսինքն՝ աշխատանքը խմբագրական խորհրդում չի ենթադրում աշխատավարձ և պիտի իրականացվի ոչ վճարովի հիմունքներով»,- գրել է պատգամավորը՝ հանձնաժողովից խնդրելով եզրակացություն ներկայացնել` վերը նշված աշխատանքը ստեղծագործական աշխատանք համարելու վերաբերյալ:

Езидские общественные организации продолжают требовать сатисфакции от депутата РПА Манвела Бадеяна 04/01/2014   15:12  |  Актуальная тема
Временная комиссия по вопросам этики пригласила на сегодняшнее заседание представителей общественных организаций “Национальное езидское объединение “Синджар”” и “Национальный комитет езидов” для дачи разъяснений касательно заявления против депутата парламента Армении, члена фракции РПА Манвела Бадеяна.
Как сообщили после заседания, проходившего за закрытыми дверями, зампред ОО “Национальный комитет езидов” Сашик Султанян и глава ОО “Национальное езидское объединение “Синджар”” Борис Мурази, их позиция остается неизменной: “депутат вел себя недопустимо, сделал заявление, которому они дали свою оценку в тот же день. Теперь они ждут оценки от фракций НС РА.
По словам Сашика Султаняна, они однозначно считают, что парламентарий нарушил правила этики.
“Мы требуем, чтобы государство дало оценку. Не знаю, может это будет в виде изменений”, - отметил он.
Отметим, что заявления комиссия по этике получила 13 декабря. 11 декабря представителей национального езидского объединения “Синджар” принял вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов, осудив озвученное депутатом от РПА высказывание. Устные извинения не удовлетворили езидскую общину, и они потребовали предпринять меры по привлечению к ответственности депутата, позволившего себе оскорбляющие достоинство езидского народа высказывания. Напомним, в кулуарах парламента депутат от РПА Манвел Бадеян в ответ на вопрос о целесообразности трансляции игры “Что, где, когда?” на русском языке, вышел из себя и прокричал: “У вас, действительно, столь низкий уровень развития, что Вы так думаете? Если бы на улице этот вопрос задал езид, я бы не удивился, но вы, действительно, так думаете?”
Данное заявление оскорбило национальное достоинство езидского народа. Молодые представители езидской общины организовали акцию протеста у здания Национального Собрания. Они принесли для депутата туалетную бумагу, а также изображенного на бумаге осла. “Мы принесли для г-на Бадеяна нарисованного нами осла, а также туалетную бумагу, так как г-н Бадеян не говорит, а совершает действие, а при таких действиях ему понадобится туалетная бумаг”, - отметили представители езидской молодежи.
Как сообщил корреспонденту “ФактИнфо” председатель комиссии, республиканец Ованнес Саакян, комиссия определенно надеется выслушать депутата Бадеяна с тем, чтобы “составить полное представление о проблеме и найти решение”.
По словам главы комиссии, на сегодняшнем заседании обсуждался также вопрос, связанный с заявлением члена фракции “Армянского национального конгресса” Никола Пашиняна.
Депутат НС Никол Пашинян в адресованном комиссии заявлении, в частности, сообщил, что получил от редакции газеты “Айкакан жаманак” письмо, согласно которому ему предлагают возглавить редакционный совет газеты. Отмечается, что редакционный совет не будет издателем газеты, а будет действовать в структуре ООО “Дарескизб” на общественных началах, то есть работа в редакционном совете будет носить исключительно творческий характер, не подразумевает получения заработной платы и будет осуществляться на бесплатной основе”, - пояснил, в частности депутат.