Վազգեն Խաչիկյանի քրեական գործով դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացվեց 04/01/2014   13:38  |  Քրեական խրոնիկոն
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի ու մյուսների քրեական գործով քիչ առաջ ամբաստանյալ Հովհաննես Գրիգորյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատավոր Արշակ Վարդանյանին։ Նշենք՝ Արշակ Վարդանյանը երրորդ դատավորն է, ում մակագրվել է այս քրեական գործը։
Փաստաբանը հայտարարել է, որ ողջամիտ կասկած ունի դատավորի օբյեկտիվության կապակցությամբ։ Փաստաբանը նշեց, որ գրեթե բոլոր ամբաստանյալներին նույն մեղադրանքն է առաջադրվել, սակայն նրանց մի մասը գտնվում են կալանքի տակ իսկ  մյուսները՝ ոչ։
Փաստաբանի դիտարկմամբ՝ դատավորի փոփոխության դեպքում գործը պետք է վերսկսվի եւ ոչ թե շարունակվի: Մինչդեռ դատավոր Ա.Վարդանյանը, ըստ Ա.Զաքարյանի, չի ցանկանում նորից հետազոտել նախկին դատավորի նախագահությամբ հետազոտված ապացույցները։
Հիշեցնենք, որ ի սկզբանե գործը քննում էր Երևանի Կենտրոն  և Նորք-Մարաշ  վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանը, ով սակայն տեղափոխվեց Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան։
Մ.Պապոյանից հետո գործը մակագրվեց դատավոր Մեսրոպ Մակյանին, ով գործը մի քանի ամիս իր վարույթում պահելուց հետո 2014 թվականի փետրվարին ինքնաբացարկ հայտնեց՝ հայտարարելով, որ Խաչիկյանի հետ համակուրսեցիներ են եղել եւ իրենց հարաբերությունները կարող են ազդել գործի ելքի վրա, ինչից հետո էլ կենսաթոշակների հափշտակության աղմկահարույց այս գործը մակագրվեց դատավոր Արշակ Վարդանյանին։
Դատարանը ներկայումս հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ քննարկելու ինքնաբացարկի միջնորդությունը։
Մինչ այդ, գործով ներգրավվեցին նաեւ նոր փաստաբաններ. ամբաստանյալներ Բագրատ Մուրադյանի եւ Արմեն Խաչատրյանի շահերն այսուհետ կենրկայացնի  հանրային պաշտպան Աննա Ջուվանովան։  Նշենք նաեւ, որ այսօրվա նիստին մասնակցելու համար դատարանը ծանուցագիր էր ուղարկել 31 վկայի, որոնցից դատարան էին ներայացել 2-ը։
Ի դեպ, դատաքննությունը տեղի է ունենում Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի շենքում, թեեւ նախկինում որոշում էր կայացվել այս գործով նիստերն անցկացնել Աջափնյակ եւ Դավիթաշեն վարչական շրջանների դատարանի շենքում՝ նկատի ունենալով, որ առավել մեծ նիստերի դահլիճը գտնվում է հենց այս դատարանում։

В Армении адвокат одного из фигурантов резонансного дела “о пенсионных хищениях” подал ходатайство об отводе судьи 04/01/2014 14:17 | Криминальная хроника
Адвокат подсудимого Ованеса Григоряна немногим ранее на заседании суда по делу бывшего начальника Госслужбы соцобеспения Армении Вазгена Хачикяна и других фигурантов подал ходатайство об отводе судьи Аршака Варданяна. Отметим, что Аршак Варданян – уже третий судья, в производство которого поступает данное уголовное дело.
Адвокат Артак Закарян заявил, что у него имеются обоснованные сомнения в объективности судьи. Адвокат отметил, что почти всем подсудимым предъявлено то же обвинение, однако некоторые из них содержатся под стражей, а другие нет.
По наблюдениям адвоката, в случае замены судьи дело следует возобновить, а не продолжить, в то время, как судья А. Варданян, по словам А. Закаряна, не желает вновь исследовать изученные под председательством прежнего судьи доказательства.
Напомним, что изначально дело рассматривалось в суде общей юрисдикции административных ереванских районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна, который был переведен в суд общей юрисдикции Котайкской области.
После М. Папояна дело поступило в производство Месропа Макяна, который спустя несколько месяцев, в феврале 2014г. взял самоотвод, заявив о том, что является сокурсником Хачикяна и что их взаимоотношения могут повлиять на исход дела. После этого громкое дело о “пенсионных хищениях” поступило в производство судьи Аршака Варданяна.
Суд в настоящее время удалился в совещательную комнату для рассмотрения ходатайства об отводе.
Отметим,что интересы подсудимых Баграта Мурадяна и Армена Хачастряна отныне в суде будет представлять общественный защитник Анна Джуванова.