Սիրիայի բանակը սկսել է Քեսաբի ազատագրման գործողությունները 03/31/2014 11:33 | Միջազգային լրահոս
Սիրիայի զինված ուժերը սկսել են ազատագրել Թուրքիայի հետ սահմանակից Քեսաբ քաղաքը, որը գտնվում է Լատակիայից 65 կմ դեպի հյուսիս: Հրետանային ուժերը գնդակոծում են գրոհայինների՝ Էլ-Քեբիր և Էլ-Քոյա սարերիի վրա գտնվող դիրքերը: Այս մասին հաղորդում է «ИТАР-ТАСС»-ը՝ հղում անելով «Сурия аль-Эн» լրատվական գործակալությանը:
Հաղորդվում է, որ մարտի 30-ին Սիրիայի զորքերը իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել դիտորդական կետ 45-ը և հասել են Նասրի գագաթը, որտեղից մուտք է բացվում դեպի գրավված շրջանը: Ոչնչացվել են գրոհայինների՝ սահմանի մոտ գտնվող հրթիռային դիրքերը:
Քեսաբի ճակատում նախաձեռնությունը լիովին գտնվում է սիրիական ուժերի ձեռքում:
Վերջին երկու օրերի ընթացքում Հիրբեթ-Սալուսում, Նաբաեինում և Սամրում սպանվել են հարյուրավոր գրոհայիններ: «Сурия аль-Эн» լրատվական գործակալությանը մեջբերում է թուրք բժիշկների հայտնած տվյալները, որի համաձայն՝ սպանված ծայրահեղականների թիվը կազմում է 2695 մարդ: Սիրիայից Թուրքիայի տարածքում գտնվող հիվանդանոց է տեղափոխվել 5635 վիրավոր:
Դամասկոսից 70 կմ հեռավորության վրա գտնվող Յաբրուդի ճակատում սիրիական զորքերը հետապնդում են հակառակորդին, որը նահանջում է դեպի հարավ: Մարտերը տեղի են ունենում հին քրիստոնեական քաղաք Մաալյուլիայի մոտ: Լիբանանի հետ սահմանակից տարածքում սիրիական ուժերին հաջողվել է փակել սարերի կիրճերում գտնվող 18 մուտք, որոնք օգտագործվում էին զենքի և մահապարտների տեղափոխման նպատակով: Հարևան Դերա գավառում սիրիական զորքերին հանձնվել է 500 զինված ընդդիմադիր, հաղորդել է «ИТАР-ТАСС»-ը:

Сирийская армия приступила к операции по освобождению пограничного с Турцией города Кесаб 03/31/2014 11:07 | Международные новости
Сирийские войска приступили к освобождению захваченного боевиками пограничного с Турцией города Касаб (Кесаб), который находится в 65 километрах к северу от Латакии. Артиллерийские батареи обстреливают позиции боевиков на холмах, окружающих город - на горах Эль-Кебир и Эль-Коуз, а также в селении Гимам, передает ИТАР-ТАСС со ссылкой на информагентство Сурия аль-Эн.
Отмечается, что 30 марта сирийские военнослужащие вернули под свой контроль стратегическую высоту 45 и подошли вплотную к вершине Наср, откуда открывается проход к захваченному району. Уничтожены ракетные установки боевиков, установленные в Набаа-эль-Мурр у пограничной полосы.
На фронте в Касабе инициатива полностью перешла к правительственным силам. К городу переброшены армейские подразделения, имеющие опыт сражений в горной местности Калямун к северу от Дамаска.
За последние двое суток в Хирбет-Салусе, Набаэйне и Самре уничтожены сотни боевиков. Сурия аль-Эн приводит данные турецких медиков, согласно которым число убитых экстремистов составило 2695 человек. В больницы на территории Турции доставлены 5635 раненых из Сирии.
На фронте в Ябруде (70 километров от Дамаска) сирийские войска преследуют противника, отступающего в южном направлении — к Ранкусу и Забадани. Бои идут на подступах к древнему христианскому городу Маалюля. В пограничной с Ливаном местности сирийским военнослужащим удалось перекрыть 18 проходов через горные ущелья, которые использовались для переброски оружия и наемников. В соседней провинции Дераа войскам сдались 500 вооруженных оппозиционеров, пише ИТАР-ТАСС,.